Штучний інтелект змінює тваринництво – на факультеті ветеринарної медицини відбувся Всеукраїнський науково-практичний форум «Штучний інтелект у тваринництві: майбутнє сьогодні»
09 травня 2025 р. на факультеті ветеринарної медицини НУБіП України відбувся Всеукраїнський науково-практичний форум «Штучний інтелект у тваринництві: майбутнє сьогодні». Штучний інтелект (ШІ) без зайвого піару та галасу міцно увійшов у всі сфери життя людства, і нині неможливо уявити медицину, транспорт, фінансову сферу, збройні сили, космічні дослідження та ін. без використання ШІ. Особливе значення має впровадження ШІ в освіту. Так, у квітні 2025 р. Каліфорнійський державний університет (CSU), найбільший та найрізноманітніший державний чотирирічний університет США, оголосив про першу державно-приватну ініціативу спільно з провідними світовими технологічними компаніями, включаючи Adobe, Alphabet (Google), AWS, IBM, Instructure, Intel, LinkedIn, Microsoft, NVIDIA, OpenAI із впровадження ШІ для створення системи вищої освіти на базі ШІ, яка зможе перевершити будь-яку існуючу модель ШІ як за масштабом, так і за впливом. Можливості використання навчальних інструментів, включаючи ChatGPT, відтепер стали доступними для всіх 23 університетів Каліфорнії забезпечуючи рівний доступ до передових інструментів для понад 460 000 студентів та 63 000 викладачів і співробітників системи. Це краще підготує їх до задоволення швидкозмінних потреб Каліфорнії в освіті та робочій силі.
Всеукраїнський науково-практичний форум в НУБіП України зібрав фахівців, науковців та практиків з усієї країни для обговорення сучасних викликів і можливостей, які відкриває використання технологій штучного інтелекту в аграрному секторі.
На відкритті форуму з вітальним словом виступили:
- Микола Цвіліховський, доктор біологічних наук, професор, академік НААНУ , заслужений діяч науки і техніки України, декан факультету ветеринарної медицини;
- Світлана Антощук, доктор технічних наук, професор, заслужений працівник освіти України, директор Інституту комп'ютерних систем Національного університету «Одеська політехніка»; Олексій Данчук, доктор ветеринарних наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН України; Олександр Церенюк, доктор сільськогосподарських наук, професор, директор Інституту свинарства і агропромислового виробництва.
Модераторами форуму висупили Олександр Вальчук, завідувач кафедри ветеринарної репродуктології НУБіП України та Олексій Данчук, доктор ветеринарних наук, професор, заступник директора нституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН України.
Цікавими та практично орієнтованими були виступи провідних експертів галузі. Олександр Курячий, менеджер з управління стадом ТОВ «ГЕА Україна», представив програму «Cattle Eye» для виявлення кульгавості та оцінки вгодованості тварин за допомогою ШІ.
Андрій Ласійчук, менеджер зі збуту Alta Genetics Ukraine та аспірант кафедри ветеринарної репродуктології НУБіП України, презентував систему моніторингу здоров’я та репродуктивної функції корів.
Олег Кравчук голова компанії PROFEED, поділився досвідом впровадження цифрової платформи для управління годівлею стада.
Не менш вагомими були онлайн доповіді представників ТОВ «Чуб Агроконцепт»: Олега Чуба - «Автоматизований комбікормовий завод», Олександра Книша - «Система управління стадом SenseHub» та Богдани Цибульської - «Автоматизоване випоювання телят роботизованою автонапувалкою».
Окрему увагу учасники приділили ролі освіти у цифровій трансформації тваринництва. Під час панельної дискусії «Освіта і наука для сталого тваринництва у цифрову епоху» науковці з Національного університету «Одеська політехніка» представили своє бачення інтеграції ШІ в освітній процес як передумови для підготовки нової генерації фахівців.
У форумі взяли участь близько 100 учасників — як офлайн у залі вченої ради факультету ветеринарної медицини, так і онлайн.
Підсумки заходу засвідчили високий рівень зацікавленості фахової спільноти у впровадженні інтелектуальних технологій у тваринництві. Серед головних висновків форуму варто відзначити наступне. По-перше, тваринництво майбутнього неможливе без широкого використання ШІ для вирішення практичних завдань. По-друге, впровадження інструментів штучного інтелекту вже сьогодні сприяє підвищенню ефективності та рентабельності аграрного виробництва в Україні. По-третє, більшість використовуваних в Україні ШІ-рішень є продуктами іноземних компаній, а вітчизняні наукові розробки у сфері програмного забезпечення поки що залишаються обмеженими. І нарешті, критично важливою є інтеграція ШІ в систему освіти — саме це відкриє шлях до створення національного програмного забезпечення та підготовки фахівців нового покоління.
Всеукраїнський форум продемонстрував готовність української аграрної науки до технологічного прориву, наголосив на необхідності об'єднання зусиль фахівців у галузях тваринництва та комп'ютерних наук, а також окреслив перспективи для формування потужного національного сегмента у сфері інтелектуальних аграрних технологій.
Доц. В. Лакатош, доц. Ю. Жук