Дистанційні кінні пробіги – шахи кінного спорту
Дистанційні кінні пробіги – шахи кінного спорту
15 травня 2025 року
13 травня 2025 року студенти факультетів тваринництва та водних біоресурсів і гуманітарно-педагогічного мали можливість послухати гостьову лекцію від Віталія СКОЦИКА та Лесі ГОРДІЄНКО на тему «Дистанційні кінні пробіги».
Перед початком лекції, декан факультету тваринництва та водних біоресурсів Руслан КОНОНЕНКО представив студентам Віталія Євстафійовича та наголосив, що він окрім знаного українського економіста, політика, громадського діяча і професора, є ключовою фігурою в українському кінному спорті, зокрема в дисципліні дистанційних кінних пробігів (Endurance). Він активно виступає як спортсмен і займає лідерські позиції в команді Arion Endurance, яка представляє Україну на міжнародних змаганнях та є капітаном Національної команди.


На початку лекції Віталій Євстафійович пригадав свій шлях професійного зростання під час навчання у НУБіП України та презентував свої книги по конярству, в основу яких покладено великий практичний досвід роботи з кіньми.

Варто зазначити, що Віталій СКОЦИК є провідним вершником команди Arion Endurance, яка спеціалізується на дистанційних кінних пробігах. Разом із тренером Лесею ГОРДІЄНКО та іншими членами команди, він активно бере участь у міжнародних змаганнях, представляючи Україну на світовій арені.
Віталій Євстафійович розповів, що у травні 2023 року він виступав на змаганнях «Spring Classic Samorin 23» у Словаччині, де разом із командою КСК Arion Endurance подолав дистанцію CEI2* 120 км. Незважаючи на складні погодні умови, команда продемонструвала високий рівень підготовки та витривалості.
У серпні того ж року, команда успішно виступила на Чемпіонаті світу для молодих коней в Естонії, де Віталій Євстафійович змагався на кобилі Загіра, що належить румунському клубу CSE Decebal. Це стало історичним моментом, оскільки вперше на цьому рівні був представлений український спортсмен у цій дисципліні.
Згідно з даними Міжнародної федерації кінного спорту (FEI), Віталій СКОЦИК має 9 стартів у змаганнях з Endurance, починаючи з 2010 року. Він є членом українського клубу Arion Endurance, який співпрацює з румунським клубом CSE Decebal.

Тренерка команди Arion Endurance Леся ГОРДІЄНКО розповіла про особливості підготовки коней до дистанційних перегонів, важливість фізичної витривалості тварин, а також роль вершника у досягненні успішного результату.

Доречі термін «Endurance» у перекладі з англійської означає «витривалість», крім цього є другорядні значення: стійкість, витримка, терплячість, довготривалість. На перший погляд це все синоніми з різного контексту. Проте, існує одна дисципліна в кінному спорті, яка семантично консолідує всі ці п’ять понять дистанційні кінні пробіги.
Людська цивілізація завдячує коням, як основному транспорту для далеких походів, військових кампаній, швидкісній пошті тощо. Видовищні кінні перегони відомі ще за часів Київської Русі, але сучасний спортивний варіант ДКП з суворим ветеринарним контролем з’явився в 1955 році у США і був названий «Кубок Тевіса». Це одне з найскладніших змагань у світі, мета якого — подолати 100 миль (160км) менше ніж за добу. Траса в’ється гірськими кам’янистими тропами з Невади до Каліфорнії і вимагає величезної майстерності вершника та фундаментальної підготовки коня.
До Європи пробіги потрапили в 60-х роках минулого століття і були визнані Міжнародною федерацією кінного спорту (FEI) в 1978 році. Вони стрімко завоювали земну кулю, адже цей спорт не схожий на жодну з класичних олімпійських дисциплін. В конкурі та виїздці робота коня відбувається переважно в умовах кисневого боргу. В такому анаеробному режимі організм може працювати недовго, тому виступ триває кілька хвилин, за які спортивна пара повинна викластись «на повну».
У дистанційних кінних пробігах немає ніякого єврогрунту, тільки хардкор: лісові стежки, пісок, жорстка укатана глина, багнюка, щебінь, чорнозем з ріллею. Може бути ще й асфальт, і почасти трапляється так, що лише асфальтом можна їхати галопом. Спуски і підйоми, непередбачувані форс мажори у вигляді собак, корів, вантажівок та комбайнів. Спека, дощ, пронизливий вітер. Пробіжники тренуються за будь-якої погоди, адже щоб підготувати коня на дистанцію 160км, треба напрацьовувати всі 180 км. на тиждень. Сьогодні є дуже популярним говорити про вихід з зони комфорту, але для пробіжників то звичайний стиль життя!

Водночас, дистанційні кінні пробіги — сама доступна і демократична дисципліна кінного спорту. Наразі, це одна з найпопулярніших дисциплін кінного спорту в світі, яка продовжує активно розвиватися, приваблюючи все більше адептів. Секрет популярності простий, як все геніальне. По-перше, це один з самих природніх для коня видів роботи під вершником. Системний тренінг, спрямований на розвиток дистанційної витривалості, відбувається поетапно, з обов’язковим моніторингом фізіологічних показників тварини. Існують спеціальні пульсометри, які кріпляться до попруги і передають сигнал на годинник. Частота серцевих скорочень, дистанція та швидкість, відображаються у вигляді графіку на мобільному пристрої. По-друге, пробіги, незважаючи на їх складність й величезну працю цілої команди, заслужено вважаються однією з найгуманніших дисциплін кінного спорту. Тут заборонено шпори, хлисти та цілу низку амуніції, що обмежує рухливість голови і шиї коня, плюс суворий ветеринарний контроль: за найменшого ризику для здоров’я тварини, її не допускають до продовження змагань.
Зараз в Україні з’явилась низка приватних кінних заводів, кінні клуби стали важливими центрами дозвілля, культурної спадщини, спорту та реабілітації військових. Правда й поголівʼя кардинально зменшилось, з понад 700 тисяч голів на зорі незалежності, до 16 тисяч на сьогодні. Сподіваємось, що з кожним роком коні набуватимуть все більшої популярності, а галузь бізнесової привабливості. В США кінна спільнота створює понад $110 млрд щорічно, суттєвий вклад в економіку Англії, Франції, Німеччини, Австралії, Ірландії та багатьох інших країн вносять коні своєю вірною дружбою до людини.
На завершення лекції була презентована книга з професійного кінного циклу «Мій перший пробіг». Цей практичний посібник для тих хто, займається кінними перегонами на довгі дистанції (дистанційні кінні пробіги).


Лекція викликала жвавий інтерес серед студентів, які активно ставили запитання та обговорювали перспективи розвитку цього виду спорту в Україні.
Людмила ЗЛАМАНЮК,
доцент кафедри технологій у птахівництві,
свинарстві та вівчарстві