Цікава лекція про формування нової моделі «зеленого» агробізнесу в умовах євроінтеграції
05 травня 2025 р. на запрошення спів-координаторки проєкту Erasmus+ Модуль Жана Моне Альони ТЮРІНОЇ до проведення лекційного заняття долучився засновник і CEO КАРБОНЕКС УКРАЇНА, член правління ГО «ФУНДАЦІЯ СТАЛИХ ЗМІН», аспірант кафедри адміністративного менеджменту та ЗЕД Андрій ГРИЩЕНКО.
Архітектоніка презентації передбачала надання лектором розгорнутих відповідей на наступні актуальні запитання:
- Як працює ринок вуглецевих кредитів?
- Як це стосується ESG-звітності і Зеленої угоди ЄС?
- Яким чином сільськогосподарські підприємства можуть стати частиною нової «зеленої» економіки?
Андрій ГРИЩЕНКО особливу вагу при викладенні матеріалу зосередив на потенціалі українського аграрного сектору в контексті формування нової моделі кліматично-нейтрального підприємництва. Було зазначено, що навіть за скромними підрахунками галузь здатна за рахунок вуглецевого накопичення залучити близько 2,2 млрд дол США.
Причому, лектор розповів студентам про нові професії, на які у найближчій перспективі буде стрімко зростати попит. До таких він відніс: спеціаліст із ESG-аналітики, MRV-eксперт (з моніторингу та звітності), агрономи з навичками вуглецевого землеробства, проєктні менеджери у сфері кліматичного фінансування, розробники цифрових рішень для агросфери та ін.
Потім, розкривши класифікацію кліматичних проєктів для генерації вуглецевих кредитів, Андрій ГРИЩЕНКО пояснив етапи реалізації агро-екологічних проєктів на практиці. Також лектор зупинився на ролі ключових учасників такого роду проєктів і провів практичну вправу із слухачами по сталому переходу аграрія.
Наприкінці заняття засновник і директор CEO КАРБОНЕКС УКРАЇНА розповів студентам про те, як визначається достовірність вуглецевих проєктів за допомогою застосування MRV-платформи і як здійснюється процес моделювання запасів органічного вуглецю в ґрунті завдяки різноманітних біогеохімічних моделей (Century / DayCent - Colorado State University (США), Roth-C - Rothamsted Research (Велика Британія), DNDC - University of New Hampshire (США) і COMET-Farm - USDA + CSU (США).
Оскільки матеріал лекції виявився дуже цікавим і змістовним, то частина заняття «Q&A» зайняла понад 15 хвилин.
Олександр ФАЙЧУК
к.е.н., доцент кафедри
адміністративного менеджменту та ЗЕД