Гостьова лекція на тему «Бавовник – стратегічна культура в Україні» для магістрів агробіологічного факультету
08 травня 2025 року на агробіологічному факультеті відбулася гостьова онлайн-лекція для здобувачів освітнього ступеня «Магістр» за ОПП «Селекція і генетика сільськогосподарських культур», аспірантів і викладачів факультету. Захід організовано в межах викладання дисциплін «Інновації та управління проєктами в агрономії» та «Спеціальна селекція сільськогосподарських культур» (лектори — професор В.Л. ЖЕМОЙДА та доцент О.А. ЗІНЧЕНКО).
У зв'язку з подіями останніх років в Україні виникла необхідність повернути на поля давно забуту культуру, яка має стратегічне значення (особливо для виробництва пороху) — бавовник. Перші відомості в Україні про бавовник з'явилися ще в далекому 1827 році. В 20-50-х роках минулого століття бавовник вирощувався в Україні в Херсонській, Миколаївській та Одеській областях. Але у зв'язку з низькою урожайнстю як бавовни так і насіння (майже в 5 разів нижче ніж в Сердній Азії) вирощування його призупинилось.
Бавовник універсальна культура, з якої майже вся — як стеблова частина, так і бавовна та насіння — можуть використовуватись в промисловості. Особливу увагу на бавовник звернули військові, так як целюлоза бавовнику є найкращою сировиною для виробництва пороху.
В останні 2 роки в Україні під егідою Українського інституту експертизи сортів рослин проводяться сортовипробування ультраранніх сортів бавовнику американської, турецької та німецької селекції. Одним із господарств Татарбунарського району Одеської області є господарство «Вікторія», головним агрономом в якому працює випускник агробіологічного факультету 2017 року ОПП «Селекція і генетика» Андрій Іванович АРГІРОВ. Він же був запрошеним спікером кафедрою генетики, селекції і насінництва ім. проф. М.О. Зеленського та виступив перед магістрами факультету з темою «Бавовник — стратегічна культура в Україні».






Дякуємо Андрію Івановичу АРГІРОВУ за цікаву й змістовну лекцію та сподіваємося на подальшу співпрацю!
Ірина ГАВРИЛЮК,асистент кафедри генетики, селекції інасінництва ім. проф. М.О. Зеленського