Вивчення екосистеми та екобізнесу Хустського району Закарпатської області студентаи ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України»

11 травня 2025 року
Студенти ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України» під керівництвом викладачів Тетяни ДЗЯМКО, Наталії ДОКТОР, Наталії КЕПЕНАЧ відвідали провідні екологічні підприємства Хустського району. Ця екскурсія дала чудову нагоду ближче ознайомитися з екосистемою району та діяльністю компаній, які є прикладом стійкого екобізнесу на українському ринку.

Екскурсія розпочалась з відвідання Долини нарцисів. Урочище Кіреші між закарпатськими річками Тиса і Хустець щорічно у першій половині травня перетворюється на казкову білосніжну галявину. Саме у цей час тут квітнуть тисячі білих нарцисів, через що це місце й дістало свою назву — Долина нарцисів. Парадоксально, але Долина нарцисів насправді розташована зовсім не в долині, а на 200-метровій височині. Самі рослини також є високогірними і їхня унікальність у тому, що цей вид, зокрема в Румунії та балтійських країнах, росте на висоті приблизно 2 тисячі метрів. Крім того, площа, яку займають ці квіти, майже удвічі більша за аналогічні заповідники у вказаних державах.

Дослідники вважають, що нарциси поширилися у цьому місці у льодовиковий період після танення льодовика. Квіти акліматизувалися й призвичаїлися до погодних умов. І з часом їхня кількість значно зросла. Зараз Долина нарцисів входить до складу Карпатського біосферного заповідника, тому зривати квіти суворо заборонено, за це можна отримати чималий штраф. У долині також ростуть інші рідкісні види рослин, які так само, як і нарциси, занесені до Червоної книги.

Учасники екскурсії з цікавістю розглядали краєвиди долини, робили гарні фото на їх фоні. Студенти-екологи, які неодноразово бували тут, відмітити, що у зв’язку з кліматичними змінами кількість нарцисів з кожним роком зменшується.

Далі екскурсія попрямувала до ОСГ «Бараново» — автентичної закарпатської сироварні з власною екофермою. Селянське господарство «Бараново» не лише забезпечує місцевих жителів та гостей Закарпаття смачними та унікальними продуктами! Першочерговою місією для ОСГ «Бараново» є збереження та відновлення традицій сироваріння Закарпаття, розповісти гостю про місцевість, яка з давніх часів славиться вівчарством та виробництвом дивовижного продукту.

Під час екскурсії студентам розповіли про історію створення ОСГ «Бараново», поділилися шляхами розвитку компанії та її досягненнями. Окрему увагу приділили розгляду економічних показників підприємства, які відображають його стабільне зростання та конкурентоспроможність на ринку. 

Студенти також мали можливість побачити виробничі процеси виготовлення сирів зсередини — від підготовки сировини до готового продукту. Такий практичний досвід дозволив молоді зрозуміти основні аспекти виробничої діяльності, зокрема, організацію виробництва та дотримання стандартів якості. Ця екскурсія стала не лише цікавим доповненням до курсу «Підприємництво», а й справжньою мотивацією для студентів.

Наступною зупинкою стала Оленяча ферма, розташована недалеко від села Іза. Більше 20 років тут вирощують північних плямистих оленів. Оленів розводять з метою одержання з їхніх молодих рогів — пантів, що є сировиною, з якої виготовляють ліки «Пантокрин». Зараз на фермі кілька сотень особин. Оленяча ферма у селі Іза, входить до переліку унікальних ферм Закарпаття.

На фермі студенти мали змогу подивитися на плямистих тварин та погодувати оленів прямо з рук. Послухавши цікаву екскурсію про рідкісних тварин та погодувавши їх, бажаючі змогли приміряти оленячі роги, що прикріплені до огорожі і зробити фото напам’ять.

Діяльність людини прямо впливає на екологію та природне середовище, в якому вона проживає. Через вирубку лісів в Карпатах та меліорацію земель багато рідкісних видів тварин були поставлені на межу вимирання. Під загрозою зараз знаходиться популяція карпатських буйволів, яка ще 30 років тому налічувала близько 2000 особин.

У селі Горінчово розташована унікальна екоферма, яка нараховує понад 15 видів диких і свійських тварин та екзотичних птахів. Тому наступною нашою зупинкою стала екоферма «Райський куточок». На перший погляд нічого особливого — чергова буйволина ферма. Проте не варто поспішати із висновками. Дійсно, буйволи тут головні, але не єдині мешканці. Зараз на фермі нараховується 17 буйволів — з них 4 буйволи та 13 буйволиць. Крім овець і буйволів на фермі можна побачити косуль, коней, зайців, диких кабанів, диких та свійських качок і курей, фазанів, павлінів та страусів. Для кожного тут є своя територія і свій нічліг.

 

Екоферма «Райський куточок» займається крафтовим виробництвом продукції з буйволиного молока, буйволиного м'яса та м'яса з мангалиці. Екскурсія не пройшла даремно. Студенти побачили успішні приклади створення екологічних господарств Хустського району, які є не лише прибутковими, а й зберігають та розширюють екосистему краю.

Викладачі та студенти коледжу висловлюють щиру подяку керівництвам підприємств «Долина нарцисів», ОСГ «Бараново», «Оленяча ферма», екоферма «Райський куточок», Хустського відділення Закарпатської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби за теплий і щирий прийом, повчальні екскурсії, надану можливість студентам ознайомитись з провідними господарствами краю.

 

Юрій САДВАРІ,
директор Мукачівського фахового коледжу


 

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook