Засідання Ради роботодавців у Бережанському фаховому коледжі: ще один крок до якісної підготовки фахівців
08 травня 2025 року у Відокремленому структурному підрозділі «Бережанський фаховий коледж Національного університету біоресурсів і природокористування України» відбулося чергове засідання Ради роботодавців, яке стало важливою платформою для налагодження ефективної співпраці між закладом освіти та представниками бізнесу, державних установ і громадських організацій. Зустріч розпочалася із вступного слова директорки коледжу, кандидата філологічних наук, доцента Світлани ПИЛИПИШИН, яка окреслила основні напрями розвитку коледжу, звернувши увагу на зміни у назвах галузей знань та спеціальностей, акцентувала увагу на важливості адаптації освітньо-професійних, освітньої програм до сучасних викликів. Також було висловлено пропозицію щодо введення нових членів до складу ради, які активно долучаються до підвищення якості освіти, зокрема через гостьові лекції, виїзні заняття, спільні проєкти та практичну підготовку здобувачів освіти.
Учасники засідання одноголосно підтримали ініціативу та затвердили оновлений склад Ради роботодавців. До неї увійшли:
- Олександр ПЕЛЯК, директор ФГ «Вікторія 92»;
- Віктор ГРУБ'ЯК, голова правління ГО «Креативний ХАБ Бережани»;
- Олег МАЛІНСЬКИЙ, керівник ТзОВ «Д.П. Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»;
- Павло ЩЕРБАНЬ, начальник відділу з питань праці, соціальних виплат та компенсацій.
Змістовним доповненням зустрічі стали виступи представників коледжу та роботодавців, що охопили широкий спектр тем — від підготовки фахівців до впровадження інновацій в освітній процес.
Галина ТРЕМБА, завідувачка відділу навчально-виробничих практик, у своєму виступі детально розповіла про чинні угоди з підприємствами різних форм власності та особливості організації практичної підготовки студентів. Вона наголосила на потребі розширення баз практики для всіх спеціальностей, зокрема в напрямках екології, ІТ, агропромислового виробництва та фінансів. Закликала роботодавців долучатися до підписання довготривалих договорів про співпрацю, що дадуть змогу налагодити системну роботу з практичної підготовки та забезпечать якісне стажування здобувачів освіти.
Ігор БУНЯК, викладач циклової комісії інженерних та аграрних дисциплін, репрезентував досвід інтеграції теоретичних знань і практичних навичок шляхом проведення інтегрованих занять на території коледжу та за його межами. Особливу увагу було приділено практичній підготовці студентів спеціальності Н3 Садово-паркове господарство у співпраці з стейкхолдерами. Ігор БУНЯК запропонував членам ради роботодавців залучати здобувачів освіти спеціальності Н3 Садово-паркове господарство до заготівлі садивного матеріалу та садіння садово-паркових культур, а також до проєктних робіт з озеленення громади, долучатись до забезпечення садивним матеріалом біостаціонар коледжу.
Сергій ШТОГРИН, викладач спеціальних комп’ютерних дисциплін, звернув увагу на необхідність оновлення навчально-матеріальної бази коледжу відповідно до сучасних виробничих стандартів. Він наголосив, що підприємства готові допомогти з апгрейдом технічного обладнання, у тому числі шляхом передачі на баланс коледжу списаної, але придатної для навчання техніки. Запропонував членам ради роботодавців долучати студентів до написання грантів та надавати можливість брати участь в проєктах, які по’вязані з інформаційними технологіями.
Ірина СОКОЛОВСЬКА, викладачка циклової комісії природничих дисциплін, зосередила свою доповідь на викликах у підготовці фахівців-екологів, зміни клімату та зростання вимог до екологічної відповідальності підприємств. Розповіла про оновлення матеріально-технічного забезпечення та роботу в проєкті «Запровадження системи сортування, роздільного збирання та оброблення твердих побутових відходів на території Бережанської міської територіальної та сусідніх сільських громад Тернопільської області».
Лідія КОСТЕЦЬКА, заступник начальника управління — начальник бюджетного відділу фінансового управління Бережанської міської ради, акцентувала увагу на високій відповідальності бухгалтерської професії, що вимагає не лише фахових знань, а й бездоганної репутації. У своєму виступі вона підкреслила необхідність для студентів вивчати сучасне бухгалтерське програмне забезпечення, включно з BAS ERP, «Логіка» тощо. Вона звернула увагу на необхідність підготовки фахівців з аудиту та навичок роботи з фінансовими інструментами.
Роман КОРНЕЛЮК, керуючий відділенням «Приватбанк», Бережанського відділення №2, підкреслив, що студенти, які прагнуть кар’єри у банківському секторі, повинні опанувати не лише класичні фінансові дисципліни, а й сучасні цифрові інструменти, розповів про цифровізацію банківської сфери, актуальність захисту персональних даних і хмарних сервісів. Запропонував ввести в програму дисциплін такі теми як: фінансові ризики під час війни, кібербезпека у фінансах, цифрова гривня, робота з криптовалютою.
Світлана ТИХА, регіональний представник Тернопільської обласної мережі АТ «СГ «ТАС», окреслила основні виклики для початківців у страхуванні, зокрема потребу в навичках ведення переговорів, знанні страхових продуктів та правової бази. Запропонувала проводити спільні практичні тренінги зі студентами для відпрацювання алгоритмів поведінки у разі ДТП, заповнення європротоколів та оцінки ризиків. Вона також наголосила на важливості розвитку комунікаційних навичок і вміння ефективно працювати з клієнтами в умовах стресу.
Ірина ГУНЧАК, головний спеціаліст відділу соціального забезпечення № 1 управління соціального захисту населення Тернопільської обласної військової адміністрації, акцентувала увагу на зростанні значення спеціальності І10 Соціальна робота і консультування в сучасних умовах. Вона відзначила, що соціальні працівники сьогодні відіграють надзвичайно важливу роль, оскільки саме на них положено значне навантаження в умовах воєнного стану. Повідомила, що їхній відділ використовує сучасні онлайн-програми для обробки запитів громадян і має захищений вебресурс, який обслуговують відповідні фахівці. Вона запросила студентів на проходження практики, наголосивши на перспективності професії та важливості підготовки молодих спеціалістів із сучасним мисленням.
Павло ЩЕРБАНЬ, начальник відділу з питань праці, соціальних виплат та компенсацій, окреслив виклики, що постали перед соціальною сферою в умовах війни. Особливої уваги він надав проблемі кадрового дефіциту — багато соціальних працівників виїхали за кордон, і зараз навантаження зростає, зокрема щодо роботи з сім’ями військовослужбовців. Він розповів про ініціативи в межах грантових програм, зокрема створення кризової квартири, денного центру реабілітації, спеціалізованого транспорту для маломобільних осіб. Павло ЩЕРБАНЬ позитивно відгукнувся про виїзне заняття зі студентами коледжу, відзначив їхню активність і зацікавленість та закликав залучати студентів до написання і реалізації грантів.
Галина ЛЕХНЯК, керівник Бережанського управління Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості, розповіла про державні програми підтримки молодіжного підприємництва, які сьогодні активно реалізуються. Вона зазначила, що гранти надаються молоді віком від 18 до 25 років, які мають чітке бачення свого бізнес-проєкту і готові до його реалізації. Можна отримати до 150 000 грн без вимоги створення робочих місць, досить лише зареєструватися як ФОП. Через три роки учасники можуть повторно подати заявку на мікрогрант у розмірі 250 000 грн, якщо вони створять хоча б два нових робочих місця. Також розповіла про програми для осіб з інвалідністю та ветеранів (УБД). Галина ЛЕХНЯК закликала студентів бути активними у взаємодії з центром зайнятості та користуватися доступними інструментами підтримки.
Олександр ПЕЛЯК, директор фермерського господарства «Вікторія 92», висловив думку, що студентам необхідно пробувати себе в різних професіях, щоб усвідомити свої сильні сторони та професійні вподобання. Він заявив про готовність до співпраці з коледжем, наголосивши, що студенти мають якнайбільше практикуватися, особливо в аграрній галузі для якої важливі навички роботи з технікою, догляду за рослинами та аналізу ґрунтів. Пан Олександр запропонував ввести у ОПП освітній компонент «Системи навігації в АПК».
Нестор КОЛОДКА, керівник філії «Бережанський райавтодор» ДП «Тернопільський облавтодор», зазначив, що молодь часто віддає перевагу легковому транспорту, однак недооцінює перспективи роботи з важкою технікою. Він запросив студентів до своєї філії, де є грейдери, асфальтоукладальники та інша спеціалізована техніка, яка потребує обслуговування операторами. Підкреслив, що, попри достатньо конкурентну оплату, бракує кваліфікованих кадрів.
Роман КУЛИНА, приватний підприємець, відзначив, що війна змінила ситуацію на ринку праці, однак випускники коледжу, на його думку, мають внутрішній запал, ідеї та прагнення до праці. Він наголосив, що спеціальності, за якими коледж готує студентів, залишаються актуальними, попри активний розвиток штучного інтелекту та автоматизацію.
Віктор ГРУБ’ЯК, голова правління громадської організації «Креативний ХАБ Бережани», виступив із натхненним зверненням, у якому висловив бажання розвивати молодь, організовувати конкурси, проєкти, майстер-класи, які сприятимуть формуванню лідерства та активної громадянської позиції у студентів. Він запропонував увести в програму фахових дисциплін теми, які пов'язані з кібербезпекою. Віктор ГРУБ’ЯК закликав коледж до тривалої та тісної співпраці в межах молодіжних ініціатив, спрямованих на збереження молоді в Україні.
Тарас МАКУХ, представник ТДВ «Бережаниавтотранс», зосередився на проблемі нестачі кадрів, зокрема автоелектриків, і наголосив на важливості гостьових лекцій, виїзних занять, які вже проводяться спільно з коледжем. Він підтвердив свою готовність до подальшої співпраці, оскільки практичні заняття мають ключове значення у підготовці сучасних фахівців.
Марія ВАТРАЛЬ, начальниця Бережанського УЕГГ Тернопільської філії «Газмережі України», наголосила на кадровому голоді в галузі. Вона розповіла про багаторічну співпрацю з коледжем, за результатами якої багато студентів приходять на практику і залишаються працювати. За її словами, молодь показує високий рівень комунікаційної компетентності, що є цінним під час роботи зі споживачами. Вона підкреслила важливість постійного оновлення знань, адже галузь газопостачання стрімко розвивається.
Ігор ГУРКО, приватний підприємець, власник СТО, подякував за плідну співпрацю з коледжем, зазначивши, що випускники влаштовуються до нього на роботу. Він наголосив на потребі в практичних заняттях, зокрема з ремонту, діагностики, зварювання, і висловив готовність приймати студентів на стажування.
Мирослав ЛЕХІЦЬКИЙ, голова Ради роботодавців, начальник Бережанського району електричних мереж ВАТ «Тернопільобленерго», підсумував засідання. Він позитивно оцінив активну участь представників ринку праці, підтвердивши важливість практичного навчання, яке допомагає студентам розкрити свої здібності, знайти мотивацію і впевнено крокувати до професійного майбутнього. За його словами, студенти підходять із інтересом до роботи та навчання, а це є головним показником ефективної співпраці між освітою та бізнесом. Він підкреслив, що практичні заняття повинні бути обов’язковими, а коледж — і надалі відкритим до співпраці з підприємствами.
Уляна ДУДКА,
заступник директора з навчальної роботи