Цифровізація тваринництва в центрі уваги науковців факультету тваринництва та водних біоресурсів та бізнесу

9 травня 2025 року
На факультеті тваринництва та водних біоресурсів 07 травня 2025 року відбувся конструктивний діалог між представниками Асоціації виробників молока та науковцями НУБіП України, в центрі уваги питання практичного застосування інструменту RISE (Response-Inducing Sustainability Evaluation) для оцінки сталості молочно-товарних ферм.
 
У ході виконання міжнародного грантового проєкту SuLaWe науково-педагогічні працівники факультету тваринництва та водних біоресурсів отримали кваліфікацію ЄС в сфері цифрової оцінки сталого розвитку виробничих підприємств.
 
Цифровізація тваринництва на сучасному етапі розвитку аграрного сектору України відіграє важливу роль у створенні площини об’єктивної оцінки функціонування сільськогосподарських підприємств. Шлях нашої держави до повноправного членства у Європейському Союзі в даному контексті передбачає відповідність ведення господарської діяльності двом поняттям: «sustainability» — сталий розвиток та «resilience» — стійкість. Саме такі виклики дають сьогодні потенціал розвитку цифрових інструментів і транскордонної освіти у найближчий перспективі співпраці між наукою та бізнесом заради сталого розвитку.
Сталий розвиток сільського господарства є важливим для забезпечення довгострокової продовольчої безпеки, захисту природних ресурсів та підтримки сільських громад. Оскільки сільськогосподарські системи стикаються зі зростаючим тиском зміни клімату, виснаження ресурсів та ринкового попиту, стає дедалі важливішим оцінювати, як сільськогосподарські практики впливають на навколишнє середовище, економіку та суспільство. Цифрова оцінка сталого розвитку дозволяє фермерам, дослідникам та політикам виявляти сильні сторони, усувати слабкі та приймати обґрунтовані рішення для більш стійкого та відповідального виробництва продовольства.
 
У заході взяли участь представники академічної спільноти, молоді науковці та фахівці з аграрного сектору.
На початку вебінару професор кафедри генетики, розведення та біотехнології тварин Андрій ГЕТЯ ознайомив учасників з концепцією сталого аграрного виробництва.
Ключовим елементом заходу стала презентація Case Study — аналіз сталості промислової молочної ферми ТОВ «Яструбчанське» із використанням програмного продукту RISE. Доповідачі Михайло МАТВЄЄВ (старший викладач кафедри технологій виробництва молока та м’яса НУБіП) та Наталія ГОНЧАРОВА (менеджер ферми) представили результати оцінки сталості діяльності ТОВ «Яструбчанське» за допомогою програмного забезпечення RISE. RISE — це міжнародно визнана методологія, яка охоплює оцінку екологічної, економічної та соціальної складової функціонування агропідприємств. Завдяки системному аналізу, інструмент дозволяє виявити потенціал для вдосконалення і сприяє сталому їх розвитку.
Кульмінацією заходу стало обговорення перспектив сталого розвитку та умов функціонування виробничих підприємств в умовах зовнішніх та внутрішніх загроз. Генеральний директор Асоціації виробників молока Ганна ЛАВРЕНЮК, задала освітянам головне питання: «Що є мотивом для підприємств у проходженні оцінки сталості, як це сприятиме розвитку?» Ці багато інших питань було озвучено виробничим секторам до представників академічного поля. Під час дискусії також підіймалися питання імлементації законодавства ЄС та необхідності вдосконалення освітніх програм підготовки фахівців.
 
Захід став корисним для всіх учасників, адже важливість об’єднання профільних університетів та галузевих асоціацій створює підґрунтя для формування практик сталого виробництва продукції тваринництва в Україні, а модель впровадження їх оцінюється за допомогою цифровізації операційних процесів.
 
Виконавці проекту SuLaWe:
професор Андрій ГЕТЯ,
доцент Наталія ГРИЩЕНКО,
старший викладач Михайло МАТВЄЄВ

  


Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook