Професор Василь Шинкарук представив університет на конференції в Польщі із доповіддю про вплив війни на міжнародну безпеку

12 травня 2025 року
У травневі дні пам’яті та перемоги над нацизмом, країни Європи із шаною відзначають закінчення найбільшого військового конфлікту в історії людства. Сьогодні Україна знову втягнута у криваву війну, яка становить загрозу не лише для європейських держав, а й для всієї системи глобальної безпеки. Це актуалізує потребу ґрунтовних досліджень щодо впливу війни на міжнародну безпеку, їх широкого обговорення для розроблення ефективних безпекових стратегій.

Російсько-українська війна суттєво вплинула на сприйняття України у світі. Завдяки боротьбі за незалежність та свободу наша держава стала символом стійкості та опору російській агресії. Війна актуалізувала міжнародний інтерес до нашої держави та створила платформу для діалогу між науковцями.
Поморський університет в Слупську (Республіка Польща) організував Міжнародну науково-практичну конференцію з циклу «Безпека країн Центральної та Східної Європи у світлі змін у середовищі глобальної безпеки на початку ХХІ століття». На конференцію від України був запрошений професор кафедри філософії та міжнародної комунікації  Василь Шинкарук, який на пленарному засіданні виступив польською мовою з науковою доповіддю про безпекові аспекти міжнародних відносин Cхідної і Центральної Європи в контексті російсько-української війни.


Професор Василь Шинкарук у науковій доповіді відзначив, що дослідження безпекових аспектів міжнародних відносин у Східній і Центральній Європі в контексті російсько-української війни є вкрай актуальним з огляду на масштабні виклики, які поставили під загрозу стабільність та безпеку не лише окремих держав, а й усього європейського континенту. Російсько-українська війна зруйнувала багаторічні механізми мирного співіснування, які базувалися на принципах міжнародного права, адже збройна агресія Росії проти України стала наймасштабнішим військовим конфліктом у Європі після Другої світової війни, що поставило під сумнів ефективність сучасних міжнародних безпекових структур, як-от ОБСЄ, ООН тощо.


У доповіді було зосереджено увагу на тому, що російсько-українська війна висвітлила вразливість країн Східної і Центральної Європи до зовнішніх загроз, зокрема до гібридних атак, кібервійни, енергетичного шантажу та інформаційних впливів, тому зростання напруженості в регіоні вимагає перегляду стратегій оборони, посилення ролі НАТО та зміцнення колективної безпеки. Крім того, війна значно вплинула на європейський та світовий порядок, викликавши масштабні зміни в енергетичній політиці, економічних зв'язках і політичній єдності країн Європи, зокрема, зросла актуальність таких питань, як переозброєння армій, посилення санкційного тиску та підтримка країн, що постраждали від агресії.


Дослідження цієї теми є важливим для розуміння перспектив сталого миру і стабільності в регіоні та розробки нових підходів до врегулювання конфліктів і попередження майбутніх загроз, адже, на думку професора В. Шинкарука, постійна загроза від російської агресії та усвідомлення відсутності надійних зовнішніх гарантій безпеки є головними раціональними факторами підтримки стратегічного курсу нашої держави в напрямі євроатлантичної інтеграції.


Доповідь викликала жвавий інтерес серед учасників конференції та зумовила широку дискусію. Під час обговорення доповіді науковці закцентували увагу на актуальності дослідження, що має не лише теоретичне, а й практичне значення, оскільки сприяє кращому розумінню глобальних процесів та розробці стратегій для забезпечення миру і безпеки в Європі, формуванні більш ефективної системи міжнародних відносин і сприятиме захисту інтересів країн регіону.


Експерти відзначили глибину аналізу і практичну цінність дослідження. Професорові було запропоновано підготувати розширену версію доповіді для публікації в міжнародному журналі з питань безпеки, що стало свідченням високої оцінки його наукового внеску в розроблення актуальної проблеми безпеки.


Олена БАЛАЛАЄВА,
доцент кафедри філософії та
міжнародної комунікації

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook