Аспіранти та магістранти кафедри педагогіки відвідали семінар з дотримання вимог академічної доброчесності при підготовці кваліфікаційних робіт
01 травня 2025 р. аспіранти ОНП «Освітні, педагогічні науки» та студенти магістратури ОПП «Педагогіка вищої школи» та «Інформаційно-комунікаційні технології в освіті» разом зі своїми науковими керівниками долучилися до навчально-інформаційного семінару на тему: «Дотримання вимог академічної доброчесності при підготовці кваліфікаційних робіт», доповідачкою на якому була уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції у НУБіП України, доктор юридичних наук Гулак Олена Василівна.
З вступним словом до учасників заходу звернулась проректор з науково-педагогічної роботи та цифрової трансформації Глазунова Олена Григорівна, яка закцентувала увагу слухачів на значенні дотримання академічної доброчесності як здобувачами освіти, так і науково-педагогічними працівниками.
На сьогодні положення академічної доброчесності, як сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими повинні керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової діяльності, містяться в нормативних документах як на рівні держави (Закони України «Про освіту» (ст. 42) та «Про вищу освіту» (ст.6), Порядок скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації), так і локальному рівні (Положення про академічну доброчесність НУБіП України (2025 р.), Положення про політику використання штучного інтелекту у НУБіП України (2024 р.)) тощо.
Під час доповіді Олена Василівна розкрила зміст ст. 42 Закону України «Про освіту», а саме положення щодо дотримання академічної доброчесності педагогічними, науково-педагогічними та науковими працівниками; назвала випадки, які вважаються порушенням академічної доброчесності; заходи, які можуть бути використані за порушення академічної доброчесності здобувачами освіти тощо.
Торкнулася доповідач і питання щодо порушення здобувачем вищої освіти академічної доброчесності освіти під час атестації (ст. 6 Закону України «Про вищу освіту»). Зокрема, було наголошено, що у разі виявлення фактів порушення здобувачем вищої освіти академічної доброчесності, зокрема наявності у кваліфікаційній роботі академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації, заклад вищої освіти припиняє дію рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Детально на слайді мультимедійної презентації були представлені стягнення, які можуть бути застосовані щодо наукового керівника, голови та членів разової спеціалізованої вченої ради, закладу вищої освіти чи наукової установи, якщо у захищеній здобувачем ступеня доктора філософії дисертації встановлено відповідно до законодавства факти академічного плагіату, фабрикації чи фальсифікації.
Далі на семінарі йшлося про Порядок скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації, про випадки добровільної відмови від ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації.
Присутні ознайомилися також із Положенням про політику використання штучного інтелекту в НУБіП України. Були наведені приклади використання ШІ та машинного навчання у провадженні досліджень та освітньому процесі. Доповідачка акцентувала увагу на заборонах у використанні штучного інтелекту в університеті та представила рекомендовані інструменти штучного інтелекту для використання в освітній та науковій діяльностях університету.
Дякуємо Олені Григорівні та Олені Василівні за відповіді на поставлені запитання та в цілому за змістовну зустріч, адже знання, отримані під час навчально-інформаційного семінару «Дотримання вимог академічної доброчесності при підготовці кваліфікаційних робіт», знадобляться всім учасникам у подальшому навчанні та професійній діяльності.
Оксана Васюк,
професор кафедри педагогіки