Представники Юридичної клініки «Захист та справедливість» НУБіП України взяли участь у Всеукраїнській конференції «Параюристи та Волонтери в системі надання безоплатної правничої допомоги: Агенти Правових Змін у Громадах»
29.04.2025 року в прем'єр-готелі «Русь» відбулася важлива дискусія щодо перспектив посилення доступу до правосуддя в Україні, особливо в контексті євроінтеграції та викликів, спричинених повномасштабним вторгненням. Захід зібрав представників органів державної влади, громадських організацій, юристів та волонтерів.
Юридична клініка «Захист та справедливість» НУБіП України у складі керівника клініки доктора філософії у галузі права, старшого викладача кафедри цивільного та господарського права Адамович Оксани Вікторівни та студентів-консультантів Бодрої Аліни, Занько Вікторії та Шаповаленко Марії долучилася до панельної дискусії, присвяченої перспективам посилення доступу до правосуддя на шляху євроінтеграції, обговорили загальний стан волонтерської діяльності в Україні та її подальші перспективи розвитку.
Ключовою темою обговорення стала зростаюча потреба у правничій допомозі, зумовлена початком повномасштабного вторгнення в Україні. Особливу увагу було приділено питанню пошуку адвокатів за кордоном, готових на безоплатній волонтерській основі надавати якісну юридичну допомогу українцям. Представники Української Гельсінської спілки зазначили важливу роль залучення Ради Європи, співпраці з партнерами ООН та українських адвокатів, які вже практикують в іноземних країнах, таких як Британія та Італія.
Під час дискусії було порушено питання про параюристів. Хоча офіційного визначення цього терміну не існує, учасники зійшлися на думці, що параюристами можуть бути представники різних спільнот та організацій, які, не маючи юридичної освіти, володіють знаннями специфічних проблем цих спільнот та можуть надавати первинну правову допомогу. Наталія Козаренко, координаторка мережі громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини зазначила, що найкращою є співпраця параюристів із соціальними працівниками та студентами юридичних клінік. Микола Сіома підкреслив, що параюристом може стати кожен, хто має бажання допомагати, а працівники Національної поліції також можуть виконувати певні функції параюристів.
Представники благодійного фонду «Право на захист» та Асоціації громадських радників України поділилися успішними практиками роботи з параюристами, наголошуючи на важливості комплексного підходу, опитувань та правопросвітницьких заходів. Анна Іващук зазначила, що у 2016-17 роках термін "параюрист" був незрозумілим для багатьох, але сьогодні їх роль стає все більш вагомою. Валерія Тимошенко порівняла параюристів з парамедиками на передовій – вони є "швидкою правовою допомогою" для тих, хто її потребує. Також Наталія Ханенко, провідна фахівчиня із соціальної роботи комунального
закладу «Ветеранський простір» Рівненської обласної ради, параюристка системи надання БПД зазначила, що військові також виявляють інтерес до можливості стати параюристами.
Завершуючи захід, учасники підкреслили важливість подальшої співпраці між державними органами, громадськими організаціями, юристами та волонтерами для забезпечення ефективного доступу до правосуддя для всіх громадян України, особливо в умовах воєнного стану та на шляху євроінтеграції.
Висловлюємо щиру вдячність організаторам за високий рівень проведення заходу, змістовні дискусії та можливість отримати нові знання та натхнення для подальшої діяльності. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю у цій важливій сфері!
Керівник ЮК «Захист та справедливість»
Оксана Адамович,
студентка 3 курсу