Річниця Чорнобильської трагедії у спогадах ліквідаторів і очевидців
29 квітня 2025 року в університеті відбулася знакова подія, приурочена подіям 39-річної давнини — катастрофі на Чорнобильській атомній електростанції та ліквідації її наслідків.
До університету завітали герої-ліквідатори, які брали безпосередню участь в тих подіях. Президент університету Станіслав НІКОЛАЄНКО, відкриваючи зустріч, представив гостей і учасників. Серед них громадський діяч Борис КИРИЧЕНКО, генерали-ліквідатори Юрій КНЯЗЄВ та Віктор ГРИЦЕНКО, академік Норвезької академії наук Валерій КАШПАРОВ, академік Національної академії аграрних наук України Ігор ГУДКОВ та проректор з науково-педагогічної роботи та розвитку Сергій КВАША, декан факультету захисту рослин, біотехнологій та екології Юлія КОЛОМІЄЦЬ, завідувачі кафедрами, студенти, аспіранти. Важливість живого спілкування з учасниками тогочасних подій є двосторонньою — з одного боку це вшанування подвигу героїв та пам’яті тих, хто заплатив найвищу ціну і врятував світ, а з іншого боку закарбувати причини катастрофи і унеможливити повторення тих помилок.
У вступному слові Борис КИРИЧЕНКО зупинився на біографії та особистому внеску кожного з почесних гостей в ліквідацію наслідків катастрофи на ЧАЕС. Для музею історії університету він передав оформлені спогади ліквідаторів і тих, хто розслідував причини тих подій.
Генерал Юрій КНЯЗЄВ поділився спогадами про свій досвід шахтарської справи, який знадобився саме на Чорнобильській АЕС при ліквідації наслідків катастрофи. Специфікою його діяльності саме в правоохоронних органах було напрацювання рішень для упередження аварій. На жаль, у випадку з Чорнобильською атомною електростанцією, пропозиції з поліпшення радіаційної безпеки ігнорувалися.
Академік Валерій КАШПАРОВ розповів про досвід діяльності Інститут сільськогосподарської радіології НУБіП України, проблемами, якими опікувалися вчені, які були вирішені і чим займаються зараз.
Генерал Віктор ГРИЦЕНКО, який на той час працював в системі органів внутрішніх справ і мав звання майора, також поділився спогадами про день катастрофи, організацію забезпечення правопорядку та евакуації Прип’яті.
Академік Ігор ГУДКОВ розповів про працівників університету, які безпосередньо брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофі — їх було 52… На тридцятиріччя залишилося — 16. Він поділився специфікою тих завдань, які вирішувала його група вчених, а саме безпекою питної води, зокрема водного басейну річки Дніпро.
До гостей лунали численні запитання від студентства та професорів. Розмова продовжилася вже неформально, але зустріч на цьому не завершилася.
За ініціативи Бориса КИРИЧЕНКА у ботанічному саду університету висадили три дерева — граб, липу та дуб як знак міцної пам’яті, самопожертву і відданість базовим людським цінностям.
Пресслужба