Енергетична незалежність і нові професійні компетенції у фокусі робочої зустрічі у рамках міжнародного проєкту LIFE «New Skills for Nearly Zero Energy Buildings»

29 квітня 2025 року
Для досягнення цілей Паризької кліматичної угоди та реалізації Європейського зеленого курсу Європейський Союз (ЄС) мав суттєво скоротити викиди парникових газів, зокрема в енергетичному секторі. Кліматичні зміни пришвидшуються, а енергетичний сектор залишається основним джерелом викидів. Без масштабного переходу на чисту енергію досягти кліматичних цілей буде неможливо. Зростаюча залежність від імпортованих енергоносіїв виявила потребу у розвитку локальних, стійких джерел енергії та підвищенні енергоефективності споживання.
Енергетична криза, спричинена геополітичними потрясіннями та насамперед російською агресією проти України, підкреслила потребу ЄС у енергетичній незалежності. План REPowerEU прямо вказує на необхідність масштабного розгортання відновлюваної генерації та підвищення енергоефективності, а Директива про енергоефективність будівель (EnergyPerformanceofBuildingsDirective, EPBD), розроблена з метою зменшення енергоспоживання у будівельному секторі, скорочення викидів парникових газів і сприянню трансформації до кліматичної нейтральності.
Перехід до чистої енергетики відкриває значні можливості для створення нових робочих місць, стимулювання інновацій та підвищення якості життя громадян. Забезпечення доступної, сталої енергії для населення, а також захист вразливих соціальних груп стають ключовими завданнями сучасної соціальної політики.
Водночас успішна реалізація відповідних нормативно-правових актів та ініціатив значною мірою залежить від людського ресурсу. Досягнення цілей, закладених у енергетичних стратегіях ЄС та національних програмах країн-членів, зумовило істотні зміни на ринку праці — особливо у сфері систем відновлюваної енергетики будівель. Серйозний виклик сьогодення Європейського сектору ВДЕ – нестача  як кваліфікованих кадрів, так і відповідних професійних навичок для роботи з новітніми технологіями.
Ця проблема вимагає впровадження комплексних освітніх програм та ініціатив з підвищення кваліфікації. Розвиток професійної компетентності стане важливим чинником прискорення переходу до ВДЕ та підвищення енергоефективності у будівельному секторі.
Згідно угоди про Консорціум відбулась запланована робоча зустріч учасників у рамках проєкту "New Skills for Nearly Zero Energy Buildings" (Нові навички для будівель з майже нульовим енергоспоживанням) у м. Барселона (Іспанія). Основною метою проєкту NS4nZEBs є збільшення кількості фахівців в частині фотоелектричних систем, розумних мереж, впровадженні теплових насосів, накопичувачів енергії, локальних водневих систем на всіх рівнях проєктування, експлуатації, обслуговування та визначення вартості. Нові навички фахівців сприятимуть активнішому впровадженню та нарощування потенціалу енергоефективних технологій з ВДЕ, стимулюватимуть інвестиції щодо реалізації політики, спрямованої на енергонезалежність та застосування локальних відновлюваних джерел у будівлях.
Організатор заходу – відповідальний виконавець четвертого робочого пакету Aniol Esquerra, президент «Ecoserveis»(Консалтингова компанія з енергетичних інновацій). Серед учасників – координатор проєкту Paul De Schepper, «The Knowledge Centre for Energy-related research» (Центр енергетичної експертизи), Thomas More (TMU), Бельгія;    Nina Nikolova  «Sdruzhenie Kamara Na Instalatorite V Bulgariya» (Асоціація інсталяторів Болгарії), Болгарія; Andrea Galeota, Padova Chamber of Commerce (CCIAA PD), торгово-промислова палата в м. Падова, Італія;  Evelina Stoykova, Sofia Energy Centre (SEC), Софіївський енергетичний центр Болгарія; Darko Kramer, Elisenda Clèries та Joan Estalella  «Ecoserveis» (Консалтингова компанія з енергетичних інновацій), Іспанія; Georgia Veziryianni «Centre for renewable energy sources and savings» (CRES) ( Центр відновлюваних джерел енергії та збереження), Греція; Світлана Макаревич та Олена Шеліманова, ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження, Національний університет біоресурсів і природокористування України.
 
Програма зустрічі передбачала представлення та затвердження проміжного звіту за участі Luca Angelino, радника проєктів Європейського виконавчого агентства з питань клімату, інфраструктури та навколишнього середовища (ProjectAdviser, EuropeanClimate, InfrastructureandEnvironmentExecutiveAgency, CINEA).
У супроводі презентаційного матеріалу доповідач представив «UpdatesandprojectmanagementrecommendationsfromtheAgency, 2025», і схвалив проміжні результати роботи Консорціуму у рамках проєкту.
 
Кожна з команд учасників презентувала результати діяльності в межах робочих пакетів та узгодила пропозиції щодо подальшої реалізації проєкту. Координатори проєкту відмітили якісне і своєчасне виконання всіх видів діяльності партнерами НУБІП України.
Під час зустрічі було затверджено розроблені навчальні матеріали у цифровому форматі, налаштований та структурований курс з віртуальними лабораторіями у системі управління навчання (LMS), який повністю готовий до використання. Узгоджено кінцеву дату перекладу матеріалів на національні мови для відкритих онлайн-курсів (MOOC) і забезпечення доступності набуття нових професійних навичок майбутнім учасникам.
Партнери обговорили та визначили критерії відбору тренерів на навчальні курси.
 
 
  
 
          Відповідно до Грантової угоди, у межах робочого пакету WP6 «Sustainability, replicationandexploitationofprojectresults» учасниками Консорціумубули виконані всі види анонсованої діяльності, а також обговорено подальші терміни реалізації заявленого плану.
              
 
 
 
 
 
Щиро вдячні організатору  Aniol Esquerra та Elisenda Clèries за зустріч та теплий прийом.
 
Світлана Макаревич,
Олена Шеліманова,

доцентки кафедри інженерії енергосистем. 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook