Навруз – свято весни
Саме таке тепле весняне свято відбулося 23 квітня у стінах Національного університету біоресурсів і прродокористування України за ініціативи Посольства Республіка Таджикистан в Україні. На захід завітали представники дипломатичного корпусу із 15 країн світу, зокрема з Узбекистану, Казахстану, Азербайджану, Туркменістану, Молдови, Індонезії, Пакистану, Єгипту, Іраку, Лівії, Румунії, Чорногорії, Палестини, Бразилії та Угорщини. Цей святковий захід об’єднав широку міжнародну спільноту, ставши яскравим свідченням єдності та взаємоповаги між різними культурами.
У Гербовій залі університету, де розташувалися виставки Дастархан Навруз ( фотовиставка таджицького національного одягу, таджицького народного декоративно-ужиткового мистецтва і музичних інструментів, національних страв Таджикистану) , Всеукраїнський авторський фотопроєкт української моделі, дизайнерки, стиліста Катерини Потлової в етностилі ETHNO FASHION та виставка робіт української художниці Людмили Кобичової "Філософія Весни", гостей зустрічали Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Таджикистан в Україні пан Давлаталі Назрізода, ректор НУБіП України професор Вадим Ткачук, проректор з міжнародної діяльності Олександр Лабенко, президент університету Станіслав Ніколаєнко, президент Національної академії аграрних наук України Ярослав Гадзало та директор Фонду громадської дипломатії Федір Лавриненко.
Офіційна частина розпочалася в актовій залі університету. Ведучі заходу завідувач кафедри культурології Ірина Майданюк та старший викладач Тарас Кушнір привітали присутніх українською та таджицькою мовами («Хуш омадед!» - «Ласкаво просимо!»), побажавши всім веселого свята, і підкреслили, що Навруз — це святкування нових починань, приходу весни та відродження природи. Особливо актуально це свято сьогодні, адже воно «сприяє діалогу, добросусідству і примиренню», об’єднуючи людей навіть у непрості часи. Ця думка стала лейтмотивом усіх виступів на святі.
З вітальним словом до присутніх звернувся Посол Таджикистану Давлаталі Назрізода. Він сердечно привітав університетську спільноту зі святом весни, наголосивши на міцній дружбі між українським і таджицьким народами, побажав присутнім благополуччя і процвітання, після чого запропонував переглянути короткий фільм про історію та традиції Навруза. Глядачі із захопленням переглянули яскравий відеосюжет про те, як свято Навруз відзначають у Таджикистані та інших країнах світу.
Ректор НУБіП України професор Вадим Ткачук у своїй промові відзначив символічність того, що саме наш університет став майданчиком для святкування: «Те, що ми вирішили відзначати Міжнародний день Навруз саме тут, у нашому університеті, не є випадковістю. НУБіП — це університет наук про життя, який вже 127 років готує фахівців для роботи на землі. Навруз — свято весни, праці та початку землеробських робіт, тож де, як не тут, його відзначати?» — зауважив ректор. Його слова підтвердив і президент університету Станіслав Ніколаєнко
Наступним привітав присутніх Ярослав Гадзало, президент Національної академії аграрних наук України. Він, як давній партнер таджицьких колег, відзначив багаторічну плідну співпрацю між Національною академією аграрних наук та Посольством Таджикистану. «Дружба і взаємна повага - один із постулатів Наврузу, і наші наукові зв’язки є цьому підтвердженням», — наголосив Ярослав Михайлович, маючи на увазі спільні проєкти українських і таджицьких науковців та вручивши Послу Таджикистану відзнаку НААН.
Зі щирими словами звернувся до аудиторії і директор Фонду громадської дипломатії Федір Лавриненко. «Народна дипломатія відіграє важливу роль у сучасних міжнародних відносинах, адже прямі контакти між людьми — це основа довіри, усунення розбіжностей та досягнення спільних рішень», - зазначив він, вітаючи університет з успішною організацією свята. Такі культурні заходи, за його словами, є найкращим прикладом «дипломатії від серця до серця», що об’єднує країни.
Так, Навруз - символ тріумфу добра над злом, радості над сумом, свято оптимізму, перемоги життєдайних сил природи, її буйного цвітіння. Саме таке цвітіння завжди передавалося у національних костюмах: таджицьких, які вражають розмаїттям фарб і геометричних форм, та українських, що традиційно передають красу кожного етнічного регіону України, тож із везиким захопленням присутні на святі зустріли учасниць народного ансамблю пісні і танцю «Колос», які на чолі з керівником балетної групи старшим викладачем кафедри культурології Ольгою Сауріною представили надзвичайне дійство - показ національних жіночих костюмів України і Таджикистану.
«Надідам нагуєд, нашунідам нагуєд, Навруз фаро расід! Бахор омад, бахор омад!!!» «Не кажіть, що не чули, не кажіть, що не бачили, настав Навруз! Прийшла весна, прийшла весна!» - звучало у залі.
До творчої програми долучилися ансамбль народного танцю «Калинонька» з хореографічною композицією «Квіти весни», вокальний ансамбль «Веселад» Київської дитячої школи мистецтв 2 ім. М.І.Вериківського, який виконав «Мухаббад» таджицькою і «Сені суєм» казахською, співробітник Посольства Таджикистану в Україні Солор Назрієв та студентки Київського національного університету імені тараса Шевченка, які читали поезію українською і таджицькою, учениці Київської дитячої школи українського танцю “Барвіночок” з таджицьким народним танцем “Гул ба руят”, чудово вписався у неї і виконаний заслуженою артисткою України Оленою Доброзій та керівником ансамблю народного танцю "Калинонька" Марією Ястребовою таджицький танець «Найбазм», остаточно розтопили лід у серцях ( якщо він, звісно, ще міг залищитися), солістка народної мистецької студії «7 сходинок» під керівництвом народного артиста України Романа Рудого - Анна Булка та ансамблю бального танцю «Чарівність» під керівництвом доцента Світлани Макоди.
Та справжнім сюрпризом-подарунком гостям став вихід на сцену народного артиста України неперевершеного баритона Фемія Мустафаєва. Фемій Мансурович має кримсько-татарське походження (тож знає, що таке Навруз), але все своє творче життя присвятив мистецтву України, став першою людиною, яка удостоєна медалі «За служіння ісламу і Україні». Його голос, харизма і запал полонили кожного, хто сидів у залі. Ми щиро вдячні відомому співакові, що прийняв запрошення і привітав поважних гостей!
«Хай щастить вам, люди добрі!» - звучала на завершення програми відома пісня професора кафедри культурології Вадима Крищенка у виконанні старшого викладача кафедри культуролої Тараса Кушніра, завідувача лабораторіями Ірини Литвиненко, фахівця Тетяни Симоненко, народного ансамблю пісні і танцю «Колос», а натхненні і щасливі гості перемістилися до Ботанічного саду університету, де змогли пригоститися смаколиками таджицької національної кухні.