Центри підтримки студентів: спільні рішення для рівних можливостей
Центри підтримки студентів: спільні рішення для рівних можливостей
26 квітня 2025 року
Актуальність питання безбар'єрності та інклюзії у закладах вищої освіти України сьогодні є очевидною. Забезпечення рівного доступу до освітніх послуг для всіх здобувачів, незалежно від їхніх фізичних можливостей чи інших особливостей, є невід'ємною частиною сучасної освітньої політики. Формування інклюзивного освітнього середовища відповідає загальноєвропейським цінностям і сприяє розвитку демократичного суспільства в Україні.
Представники нашого університету взяли участь у круглому столі «Центри підтримки студентів: спільні рішення для рівних можливостей», який відбувся у Західноукраїнському національному університеті за ініціативи Міністерства освіти і науки України. Про важливість психосоціальної підтримки здобувачів та співробітників, а також створення інклюзивного освітнього середовища у закладах вищої освіти наголосили спікери, які представляти різні інституції, зокрема: радник-уповноважений Президента України з питань безбар’єрності – Тетяна Ломакіна; заступник міністра освіти і науки України – Андрій Вітренко; експертка Координаційного центру психічного здоров’я Кабінету Міністрів України – Анастасія Голотенко; заступник начальника Тернопільської обласної військової адміністрації – Павло Журба; ректор Західноукраїнського національного університету – Оксана Десятнюк.



Під час панельної дискусії представлено результати пілотного проекту МОН України (долучено 11 ЗВО України) зі створення Центрів підтримки студентів, у рамках реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Під час Круглого столу представники ряду закладів вищої освіти поділилися досвідом створення та функціонування Центрів підтримки студентів, особлива увага приділялася роботі із здобувачами з особливими освітніми потребами. На ключових викликах та можливостях створення центрів підтримки студентів акцентували представники Західноукраїнського національного університету, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Київського національного університету будівництва та архітектури, Українського католицького університету, Маріупольського державного університету.

Для усіх зацікавлених осіб була організована екскурсія інфраструктурою Західноукраїнського національного університету для ознайомлення з практичними рішеннями щодо забезпечення безбар’єрного середовища. Для забезпечення інфраструктурної безбар’єрності на території кампусу розміщено тактильні плитки та інформаційні позначки зі шрифтом Брайля, інклюзивні вбиральні в центральному корпусі, облаштовано паркувальні місця, пандуси біля корпусів та гуртожитків. Для психосоціальної підтримки студентів та співробітників функціонують: Центр соціально-психологічної підтримки та резильєнтності ЗУНУ (зі штатом 4 тренерів); Центр підтримки студентів ЗУНУ (у штаті 5 фахівців); імерсивний мультифункціональний хаб (у штаті 3 фахівці)










Участь у такому заході стала важливою платформою для обміну досвідом, обговорення практик підтримки студентів із особливими освітніми потребами, а також пошуку шляхів удосконалення інклюзивної політики в сучасних університетах. Віримо, що спільні зусилля закладів вищої освіти та держави сприятимуть створенню дійсно безбар'єрного освітнього простору в Україні, із рівними можливостями в отриманні якісної освіти заради спільного добробуту!
Ірина Сопівник,
завідувач кафедри соціальної роботи та реабілітації