Лекція про «зелену» та європейську трансформацію української аграрної політики

22 квітня 2025 року

   21 квітня 2025 р. на запрошення координатора проєкту Erasmus+ Модуль Жана Моне Олександра ФАЙЧУКА до проведення лекційного заняття долучився фахівець із українського та європейського законодавства, керуючий директор юридичної компанії «Zvarun Law Firm», аспірант кафедри адміністративного менеджменту та ЗЕД Богдан ЗВАРУН.



   На початку викладення матеріалу гостьовий лектор у простій і зрозумілій формі пояснив студентам магістратури сутність і необхідність прийняття Україною acquis communautaire із фокусом уваги саме на сферу сільського господарства. Також фахівець із юриспруденції пояснив слухачам, у чому полягає принципова відмінність між регламентами, директивами, рішеннями і рекомендаціями ЄС.



    Після чого, Богдан ЗВАРУН детально зупинився на розкритті питання щодо кластерів і їх розділів, які безпосередньо стосуються аграрного сектору та за якими вже зараз оцінюється рівень готовності України до вступу в ЄС і будуть визначатись майбутні кроки з імплементації європейських стандартів. Тут лектор особливу увагу зосередив на аналізі розділу 11 – «Сільське господарство та розвиток сільських територій», розділу 12 – «Харчова безпека, ветеринарія і фітосанітарія» і розділу 27 – «Навколишнє середовища».



    Друга частина лекції була присвячена встановленню фактичного рівня гармонізації українського законодавства до європейського. Зокрема, лектором було зазначено, що Україна поступово адаптує національне законодавство відповідно до acquis ЄС, особливо в таких сферах, як безпечність харчових продуктів, здоров’я тварин і рослин, контроль пестицидів, органіка, ветеринарія, захист довкілля. У результаті авторського аналізу нормативної бази було розроблено ключові рекомендації щодо адаптації вітчизняного законодавства до чинних регламентів і директив ЄС в аграрній сфері.


   У заключній частині заняття Богдан ЗВАРУН зупинився на перспективах уніфікації вітчизняного законодавства щодо регулювання розвитку аграрного сектору на засадах Зеленої угоди ЄС.

    Лектор наголосив на тому, що вже зроблено багато позитивних кроків на шляху до євроінтеграції. Насамперед, прийнято Стратегію розвитку сільського господарства та сільських територій в Україні на період до 2030 року, яка передбачає модернізацію агросектору відповідно до принципів сталого розвитку і створення системи управління сектором, сумісної з підходами Спільної аграрної політики ЄС. По-друге, розпочато пілотне впровадження роз’єднаних (decoupled) платежів через Державний фонд розвитку фермерства, що є основою для подальшої екологізації державної підтримки агровиробників. По-третє, ухвалено законодавчу базу для системи аграрних знань та інновацій (AKIS), яка потенційно має сприяти поширенню «зелених» технологій. Проте, гостьовий лектор відмітив, що існує ціла низка проблемних питань, які вимагають значної уваги, від органів влади, а саме: невідповідність вимогам ЄС системи контролю і сертифікації операторів органічного виробництва в Україні, відсутність національного стратегічного плану, який би узгоджувався із критеріями САП ЄС, відсутність повноцінної системи IACS (Integrated Administration and Control System), ключової для моніторингу дотримання екологічних умов та ін.


   Варто зазначити, що матеріал лекції виявився дуже цікавим і спонукав велику кількість запитань до гостьового лектора від студентів, на які він з радістю і професіоналізмом надав вичерпні відповіді.


к.е.н., доцент кафедри
адміністративного менеджменту та ЗЕД
Олександр ФАЙЧУК

 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook