Зустріч-дискусія «Домашньому насильству немає виправдання»
У рамках Модуля «Права людини та Міжнародні конвенції» дисципліни «Демократія: від теорії до практики» професором Людмилою Міхневич була організована онлайн зустріч-дискусія студентів магістрів денної та заочної форми навчання юридичного факультету з експерткою «Проєкту сприяння розвитку надійної, відповідальної та стресостійкої поліцейської служби», що фінансується Міністерством іноземних справ Канади, к.ю.н., доценткою, адвокаткою Альоною Чугаєвською.
Тема зустрічі «Домашнє насильство в контексті захисту прав людини і громадянина» викликала жвавий інтерес.
Учасники ознайомилися з історією проблеми, зокрема з основними цілями Конвенції про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція). Окрема увага була приділена Закону України «Про попередження насильства в сім’ї», який Україна прийняла ще у 2001 р., а також особливостям ратифікації Україною 20 червня 2022 року Стамбульської конвенції. Пані Альона вказала на заяви і застереження України у Законі України від 20.06.2022 № 2319-IX «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами».
Цікавим став розбір першої справи українки в Європейському Суді з прав людини щодо домашнього насильства - «Левчук проти України».
Інтерес слухачів викликало обговорення Колеса насильства Елеонор Уолкер та вплив стадій колеса на циклічність правопорушення.
Учасники з’ясували що означає і в чому виражається домашнє насильство, його різновиди (фізичне насильство, психологічне насильство, економічне насильство) та їх визначення, як їх трактує Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Зацікавленість викликав аналіз наслідків домашнього насильства та поняття «систематичності» як ознак кримінального правопорушення, розмежування кримінальної та адміністративної відповідальності за домашнє насильство. Обговорювалося питання як не допустити порушення принципу non bis in idem?
Приділена увага і особливостям покарання, дотримання гарантії права на захист у справах про домашнє насильство та багато інших актуальних питань. Пані Альона наводила правові висновки Верховного Суду, приклади судових рішень, які розглядалися судами м. Києва, демонструвала короткі навчальні відео. Студенти задавали питання, отримували вичерпні відповіді, дискутували.
Захід дозволив поглибити знання як у сфері захисту прав людини, так і у сфері кримінального та адміністративного права, що сприяє підвищенню рівня професійної підготовки майбутніх правників.
Висловлюємо вдячність Альоні Чугаєвській за цікаву, ґрунтовну, насичену та інформативну зустріч та сподіваємося на подальшу співпрацю!
Людмила Міхневич
професор кафедри аграрного, земельного та
екологічного права імені В.З. Янчука, д.ю.н., професор