Натхнення, мудрість і наука: зустріч студентів ВСП «РФК НУБіП України» з академіком Яковом Дідухом

24 квітня 2025 року
23 квітня 2025 року у ВСП «Рівненський фаховий коледж Національного університету біоресурсів і природокористування України» відбулася надзвичайно важлива подія зустріч студентів і викладачів з видатним українським ученим, академіком Національної академії наук України, доктором біологічних наук, професором, членом-кореспондентом НАН України, завідувачем відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України та професором кафедри екології природничого факультету Національного університету «Києво-Могилянська Академія» Яковом Петровичем ДІДУХОМ. Зустріч відбулася з ініціативи викладача екології Стефанії МАЛИМОН, керівника наукового екологічного гуртка «Джерело».
 
Науковий шлях Якова ДІДУХА — це приклад самовідданого служіння науці, наполегливості у досягненні мети та глибокого розуміння важливості збереження біорізноманіття України. Яків Петрович — автор понад 700 наукових праць, з яких значна частина присвячена дослідженню флори, фітоценозів, біорізноманіття та геоботанічного районування України. Його науковий доробок охоплює фундаментальні аспекти структури, динаміки та стабільності рослинних угруповань. Одним з головних напрямів його роботи є екологічна індикація стану природного середовища, а також розробка критеріїв сталого природокористування.
 
Упродовж десятиліть Яків ДІДУХ стоїть на передовій української науки, виступаючи не лише як дослідник, а й як просвітник та захисник природних ресурсів нашої держави. Його праці мають велике значення для охорони довкілля, зокрема для збереження рідкісних і зникаючих екосистем Карпат, Полісся та Степу.
 
Шанованого гостя тепло зустрів директор коледжу Василь ЦАРУК. Разом із заступницею директора з навчальної роботи Людмилою БАЛДИЧ він провів екскурсію навчальним закладом, ознайомивши академіка з матеріально-технічною базою коледжу. Особливою зупинкою став бібліотечно-інформаційний центр, де Якову ДІДУХУ були продемонстровані найцінніші й унікальні видання з фондів закладу.
Далі відбулася зустріч з викладачами та студентським колективом, під час якої Яків Петрович виступив із актуальною та водночас болючою темою: «Наукові засади розробки методики оцінки збитків природних екосистем, завданих воєнними діями». Професор детально розповів про нову методологію, над якою працюють українські науковці, зокрема в рамках міждисциплінарного підходу, що поєднує ботаніку, географію, екологію, економіку та правознавство.
 
В умовах повномасштабної агресії росії проти України, збройні дії завдають колосальної шкоди природним територіям — ліси горять, ґрунти забруднюються важкими металами й паливом, водойми отруюються. У своєму виступі Яків ДІДУХ підкреслив важливість чіткої, науково обґрунтованої системи фіксації та оцінки цих втрат, яка дозволить не тільки впливати на міжнародну екологічну політику, а й пред’являти юридично вивірені вимоги до відшкодування збитків. Також, у своїй доповіді вчений детально зупинився на проблемі Каховського водосховища, яка виникла внаслідок підриву дамби.
У форматі відкритого діалогу студенти мали змогу поставити запитання, які їх хвилювали: про шлях у науку, про історію створення книги «Рослинність Вишневої гори та її околиць», про збереження ботанічного заказника «Вишнева гора», про вплив глобального потепління на рослинність заказника, практичну значущість біології сьогодні, можливості участі у дослідницьких проєктах та екологічних ініціативах. Відповіді Якова ДІДУХА були не лише ґрунтовними, а й мотивуючими.
 
Завершуючи зустріч, директор коледжу Василь ЦАРУК виявив щиру повагу до видатного вченого, подарувавши йому книжку про історію та здобутки навчального закладу. У відповідь на цей теплий жест Яків ДІДУХ передав у дар директору свої наукові праці — результат багаторічної плідної дослідницької діяльності.
Ця зустріч стала ще одним підтвердженням того, що наука — це не лише лабораторії та дослідження, а насамперед — люди, які щиро захоплені своєю справою. Ми щиро вдячні Якову Петровичу за цікаву і пізнавальну розмову, а також за натхнення, яке він подарував нашій молоді.
 
Стефанія МАЛИМОН,
викладач екології
 
Неля РУСІНА,
 голова циклової комісії

землевпорядних дисциплін 

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook