ННІ лісового і садово-паркового господарства переймає чеський досвід моніторингу лісів

23 квітня 2025 року
У рамках Меморандуму про співробітництво між НУБіП України та Чеським інститутом лісового менеджменту (м. Фрідек-Містек) 22 квітня 2025 р. відбулася чергова гостьова лекція, на якій студенти та аспіранти змогли познайомитися з досвідом Чеської Республіки щодо дистанційного моніторингу лісів.

Начальник відділу дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) зазначеного інституту, доктор Філіп ГАЄК поділився досвідом та основними завданнями моніторингу лісів, який вже понад 15 років активно провадиться в Чеській Республіці з використанням методів ДЗЗ.

Наразі в Чеській Республіці застосовують три основні джерела даних ДЗЗ:

  1. Аерофотознімки, на основі яких один раз на два роки формується безшовна мозаїка зі стереозображень; ці дані використовуються для оновлення ортофотопланів та побудови тривимірної моделі висот деревостанів.
  2. Дані Sentinel і Landsat, які доступні на безоплатній основі та застосовуються для картографування лісів усієї країни.
  3. Комерційні знімки PlanetScope, які завдяки високій частоті оновлення, мають великий потенціал для моніторингу стану лісів.

В Інституті лісового менеджменту постійно працює команда фахівців, які щороку виконують візуальну інтерпретацію інвентаризаційних ділянок (близько 360 тисяч!). Дані інтерпретації слугують додатковим джерелом контролю точності польових робіт з лісової інвентаризації, а також є відмінним джерелом тренувальних даних для автоматизованої класифікації супутникових знімків.

У Чеській Республіці доведено до практичного використання технологію поєднання даних національної інвентаризації лісів і даних ДЗЗ. На цій основі функціонує геопортал, який відображає поточний стан лісів і його динаміку з середини минулого століття (за матеріалами історичних лісових карт). Актуальні лісові карти слугують основою лісової статистики для потреб управління лісами на рівні країни, а також міжнародної звітності за програмами FAO та IPCC.

У своїй презентації Філіп ГАЄК проінформував про істотний прогрес в імплементації чеського досвіду в умовах України. Наразі чеські науковці спільно з вченими НУБіП України працюють над удосконаленням методики картографування видового складу лісів на регіональному рівні за знімками PlanetScope. Паралельно з цим відбувається покращення методики картографування лісових атрибутів для всієї території України. Одержаний матеріал стане відмінним доповненням навчальних курсів «Дистанційний моніторинг лісів» та «Інвентаризація та моніторинг лісів», які опановують студенти бакалаврського та магістерського рівнів у ННІ лісового і садово-паркового господарства.

На завершення зустрічі, директор Інституту лісового менеджменту Марек МЛЧОУШЕК звернувся до студентів і наголосив на важливості окреслених питань для України, оскільки великі території недоступні для збору польових даних. За таких обставин дистанційний моніторинг лісів, міжнародна співпраця та спільні зусилля в підготовці кваліфікованих фахівців можуть стати основою майбутньої системи моніторингу лісів в Україні.

Віктор МИРОНЮК,
професор кафедри таксації лісу
та лісового менеджменту,

 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook