На базі факультету захисту рослин, біотехнологій та екології пройшов Всеукраїнський конкурс наукових робіт «Юний дослідник»!
19 квітня 2025 року в передсвятковій атмосфері на базі факультету захисту рослин, біотехнологій та екології за підтримки Ради молодих вчених факультету пройшов фінал ІІІ Всеукраїнського конкурсу наукових робіт «Юний дослідник».
У період з 01 грудня 2024 року по 16 березня 2025 року, у І турі конкурсу учасники надсилали свої наукові робіт на розгляд професійного журі в межах 3 секцій — «Юний біотехнолог», «Юний еколог» та «Юний захисник рослин». На адресу організаційного комітету надійшло понад 45 робіт школярів, а після ретельного відбору до участі в ІІ турі було відібрано лише 13 найкращих.
Варто відзначити, що Всеукраїнський конкурс наукових робіт «Юний дослідник» створений для школярів 9-11 класів за ініціативи керівництва факультету захисту рослин, біотехнології та екології, а також Ради молодих вчених факультету та проводиться у стінах НУБіП України вже втретє – з 2023 року. Метою конкурсу є популяризація науки та залучення талановитих учнів старших класів до науково-дослідницької роботи, а також профорієнтаційна робота серед випускних класів.
Фінал конкурсу проходив у форматі онлайн-зустрічі на платформі Google Meet, оскільки наразі спостерігається складна безпекова ситуація під час обстрілів у ряді областей України. І хоча, більшість школярів представляла заклади освіти міста Києва, учні з інших областей нажаль мали можливість долучитися лише онлайн. Голова організаційного комітету, декан факультету Юлія КОЛОМІЄЦЬ урочисто розпочала фінал конкурсу, тепло привітала учасників та їх керівників, побажала успіхів й натхненної перемоги.
Фінальне заслуховування наукових робіт розпочалося із секції «Юний еколог», де були представлені надзвичайні роботи від біоіндикаційних властивостей ялини колючої та лепехи звичайної, як очищувача водного середовища до лабораторних методів моніторингу рівня вуглекислого газу в закритих приміщеннях та технологій «Розумний будинок». Оцінювали роботи завідувач кафедри екології агросфери та екологічного контролю Олена НАУМОВСЬКА й доцент кафедри загальної екології, радіобіології та безпеки життєдіяльності Анна САЛЬНІКОВА.
Баталії на секції були запеклими, а учасники – підготовленими та амбітними, саме тому 1 місце за результатами голосування жюрі одержала Марія ГОЛОЛОБОВА з актуальною роботою, що стосувалася аспектів визначення біоіндикаційних властивостей ялини колючої. Особливо членів журі вразила висока якість роботи та місце її виконання – м. Кривий Ріг. Буквально з різницею в 1 бал, 2 місце виборола робота Марії ДЮЖЕВОЇ, яка поділилася особливостями впливу зелених насаджень на ментальний стан мешканців, що в умовах повномасштабного вторгнення є вкрай актуальною. А на 3 місці опинилися одразу 3 роботи: Софія КОЗАЧУК, Катерина БАЖАНОВА та Назар СПІЛЬНІЧЕНКО. Софія здивувала журі перспективними методами використання лепехи звичайної для очищення води від бактерій та свинцю; Катерина розповіла про методику визначення вмісту вуглекислого газу у закритих приміщеннях, у тому числі у підвальних приміщеннях та укритті, а її колега – Назар, у своїй науковій роботі запропонував використати дану технологію під час проектування «Розумних будинків». Усі роботи були настільки різнопланові та актуальні, що журі обговорювало кожен бал і оцінювали все: від новизни та методики виконання до тембру голосу та впевненості учасників.
Цього року майже по-літньому спекотно було і на секції «Юний біотехнолог», членами журі якого виступили завідувач кафедри екобіотехнології та біорізноманіття Олена КВАСКО та завідувач лабораторії біотехнології та клітинної інженерії Ольга ОЛІЙНИК.
На цій секції беззаперечним лідером стала робота Анастасії КОСТЕНКО – 1 місце – з унікальними і масштабними дослідженнями екологічно безпечних сорбційних матеріалів для застосування у багатосекційному малопотужному фільтрі. Робота викликала безліч запитань, на які Анастасія дала ґрунтовні відповіді, чим і підкорила журі. 2 місце за Діаною АНДРІЇШИНОЮ, яка поділилася із членами журі та усіма присутніми надзвичайно цікавою роботою «Антибактеріальна та фіторемедіаторна активність кушира зануреного (Ceratophyllum Demersum L.)», а 3 місце отримав Нікіта НІКІТЮК з темою «Дослідження складу йогуртів та споживчі вподобання». Нікіта підняв у роботі важливе питання якості молочних продуктів та довів, що домашній йогурт на основі заквасок може бути і смачним, і корисним.
Завершували фінальне засідання конкурсу наукові роботи секції «Юний захисник рослин», де членами журі були доцент кафедри фітопатології ім. акад. В.Ф. Пересипкіна Олена БАШТА та заступник Голови Ради молодих вчених факультету, старший викладач кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин Ольга СТАТКЕВИЧ, яка одночасно була модератором засідання усіх секцій і допомагала учасникам у вирішенні технічних проблем із підключенням.
Захист рослин це завжди непросто, але цьогорічні учасники впоралися на усі 100%. Отже, 1 місце отримав Даніїл АВТОНОМОВ з роботою «Протекторний вплив культуральних середовищ Azotobacter Vinelandii ІМВ В-7076 та Bacillus Subtilis ІМВ В-7023 на насіння сої, оброблене перексидом водню», яку журі визнало однією із найкращих робіт за час роботи конкурсу. Практично виборола 2 місце Олександра ФЕДОСЕЄВА, яка впевнено і науково розповіла про принципи діагностики хвороб насіння пшениці. А 3 місце розділили між собою Олександра РОЖКО зі складною та цікавою роботою «Біологічна активність яглиці звичайної (Aegopodium Podagraria L.) та Наталія МАЛОШЕВИЧ, яка хоч і дуже хвилювалася, але потім зібралася і довела високий рівень її дослідження: «Антибіотичні властивості бактерій роду Bacillus у захисті рослин від хвороб».
Разом з тим, голова організаційного комітету Юлія КОЛОМІЄЦЬ окремо вручила спеціальну нагороду «Найкреативніша молодіжна розробка», яку отримала спільна робота юних екологів Софії САННІКОВОЇ та Євгена ПАСЬКО з важливою та перспективною роботою, що стосувалася умов деградації біорозкладних пакетів.
Учасники конкурсу, безумовно, залишися задоволені, натхненні, повні нових вражень, бажань, ідей та в очікуванні наступного року, щоб кожен з них, за сприятливих умов, зміг приїхати із будь-якого куточка України на конкурс «Юний дослідник» представивши свої презентації й результати досліджень вже в офлайн форматі.
Факультет захисту рослин, біотехнологій та екології неймовірно вдячний кожному, хто долучився до конкурсу! Ми щиро вітаємо юних дослідників та пишаємося молоддю нашої країни! Сучасні, освічені, енергійні, активні, наполегливі, завжди позитивні та креативні. Ви – творці сьогодення та майбутнього, насолоджуйтеся й надалі винаходами, дослідженням та пошуком! Бажаємо кожному із Вас цікавих подій, невтримного бажання пізнавати нове та мирного неба над головою. Нехай участь у таких конкурсах переросте в справжні наукові знахідки, і своє майбутнє навчання Ви продовжите у стінах нашого факультету!
Наталія НЕСТЕРОВА,
Голова Ради молодих вчених факультету