В Ірпінському фаховому коледжі НУБіП України відбулася V Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні питання економіки, обліку та фінансів в Україні»
17 квітня 2025 року в Ірпінському фаховому коледжі НУБіП України відбулася V Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні питання економіки, обліку та фінансів в Україні», на якій науковці та студенти презентували результати своїх досліджень. У цей складний час, коли Україна переживає найтривожніший момент в своїй історії і війна торкнулася кожної сфери нашого життя, національна система освіти і науки продовжує розвиватися, демонструючи прагнення до європейських стандартів. Саме тому освітяни впевнені, що навіть у час війни економічні дослідження повинні продовжуватися, адже це важливий крок до формування сильної та непереможної України.
Захід об’єднав науковців та практиків, серед яких представники різних закладів освіти. До організаційного комітету конференції надійшло понад 100 тез доповідей, представлених педагогічними працівниками, аспірантами та студентами з різних закладів освіти України, серед яких: Національний університет біоресурсів і природокористування України та його відокремлені структурні підрозділи: Рівненський, Бобровицький, Боярський, Немішаївський та Мукачівський фахові коледжі.
Серед учасників були представники закладів освіти, а саме:
- ВСП «Технолого-економічний фаховий коледж Білоцерківського НАУ»;
- Шацький лісовий фаховий коледж ім. В. В. Сулька;
- Фаховий коледж інженерії, управління та землевпорядкування;
- Державного некомерційного підприємства «Державний університет «Київський авіаційний інститут»;
- ВСП «Новокаховський політехнічний фаховий коледж Національного університету «Одеська політехніка»;
- Волинський фаховий коледж Національного університету харчових технологій та багато інших.
Із вступним словом до учасників конференції звернувся Дмитро Костюк, к.п.н., доцент, директор Ірпінського ФК НУБіП України, який підкреслив, що наукове зібрання проходить у надзвичайно складний час для країни, але наука та освіта залишаються ключовими опорами для відновлення України. Він також зазначив, що обговорення актуальних питань економіки та фінансів є важливим кроком до зміцнення економічної стабільності держави.
Цього дня ми мали за честь вітати у коледжі представників економічного факультету НУБіП України:
- Віталія Нагорного, к.е.н., доцента, заступника декана економічного факультету;
- Вікторію Байдалу, д.е.н., професорку, завідувачку кафедри економіки;
- Вікторію Костюк, к.е.н., доцентку, завідувачку кафедри банківської справи та страхування;
- Наталію Швець, д.е.н., професорку, завідувачку кафедри фінансів.
Науковий досвід гостей сприяв глибокому обговоренню актуальних економічних викликів, які стоять перед Україною в умовах війни, і став суттєвим внеском у формування нових підходів до вирішення цих проблем.
Вікторія Байдала побажала молодим науковцям успіхів у дослідженні економічних процесів сучасності та висловила сподівання, що отримані знання стануть міцним фундаментом для майбутнього професійного становлення здобувачів освіти.
Віталій Нагорний привітав учасників конференції, підкресливши що НУБіП України високо цінує та підтримує студентські ініціативи з проведення науково-дослідної роботи та організації наукових заходів, де молоді дослідники можуть представити свої напрацювання. У доповіді про адаптацію соціальної спрямованості аграрного бізнесу в умовах війни науковець наголосив на необхідності переосмислення соціальної ролі аграрного сектору, забезпечення продовольчої безпеки, що є критичним для післявоєнного розвитку України.
Олена Лисенко, керуюча Ірпінським відділенням ПАТ КБ Приватбанк, голова Ради роботодавців Ірпінського ФК НУБіП України у виступі з теми «Шахрайство, поширені види, як вберегтися» окреслила основні види шахрайства: телефонні дзвінки від псевдобанкірів, фішингові сайти та шахрайство з картками. Доповідачка рекомендувала не розголошувати персональні дані та PIN-коди, перевіряти адреси сайтів і звертатися до офіційної підтримки банку при підозрілих ситуаціях.
Наталія Швець у виступі з теми «Фінанси сталого розвиту: проблеми фінансування миру та справедливості в Україні» підкреслила важливість створення відновних фінансових механізмів для забезпечення сталого розвитку в умовах війни. Науковиця підкреслила необхідність диверсифікації джерел фінансування відновлення країни, включаючи міжнародну фінансову допомогу та приватні інвестиції.
Тетяна Горбач, експерт з бухгалтерського і податкового обліку, власниця аутсорсинг компанії аctiv.cool, головний бухгалтер мережі салонів «Лонда» у доповіді «Професія бухгалтер&аудитор: міфи та реальність, карʼєрні можливості та особистісний розвиток» спростувала міф про одноманітність бухгалтерської професії, наголосивши, що бухгалтер є стратегом та аналітиком. Фахівчиня підкреслила необхідність розвитку нових компетенцій в умовах діджиталізації та окреслила кар'єрні можливості: від бухгалтера до фінансового директора чи власника бізнесу.
Активну участь у роботі конференції взяли здобувачі освіти ВСП «Технолого-економічного фахового коледжу Білоцерківського НАУ. Доповідаючи з теми «Соціальна відповідальність бізнесу як основа для сталого розвитку та підтримки суспільства», Олександра Горбач зазначила, що бізнес має бути не лише прибутковим, а й соціально відповідальним, активно долучаючись до розв’язання соціальних і екологічних проблем.
Продовжуючи тему, Іванна Охрим, студентка Шацького лісового фахового коледжу ім. В. В. Сулька, звернула увагу на тіньовий сектор бізнесу, учасники якого ухиляються від податків, ігнорують екостандарти. Доповідачка наголосила на необхідності посилення контролю, вдосконалення законодавства та створення стимулів для легалізації бізнесу в інтересах сталого розвитку.
Актуальною виявилася тема доповіді Вікторії Любимової, адже студентка досліджувала цифровізацію бюджетного процесу в Україні, яка є ключовим кроком до підвищення прозорості управління державними фінансами. Завдяки впровадженню цифрових інструментів, громадяни отримують можливості для участі у бюджетному процесі, а органи влади — для оперативного аналізу даних і прийняття обґрунтованих рішень.
Тетяна Сидорук продовжила дискусію сучасною темою «Цифрова Волинь/Digital Volyn», акцентуючи увагу на важливості впровадження цифрових технологій у регіональному управлінні, розвитку електронних сервісів для громадян та бізнесу, а також на формуванні інноваційного середовища, яке сприятиме економічному зростанню та покращенню якості життя мешканців Волині.
Не менш змістовними були доповіді, проголошені господарями наукового зібрання. У доповіді з теми «Застосування штучного інтелекту для прогнозування економічних трендів» Андрій Луценко висвітлив потенціал штучного інтелекту як інструменту аналізу великих обсягів економічних даних та виявлення прихованих закономірностей.
В продовження попередньої теми сучасною виявилася доповідь студентки Діани Мороко з теми «Використання штучного інтелекту у фінансовому обліку», в якій доповідачка виділила особливості в документуванні фактів господарських операцій з використанням цифрових технологій.
Денис Безверхий та Евеліна Самусенко дослідили трансформацію вітчизняних підприємств в умовах економічних викликів. У доповіді на тему: «МХП під час викликів війни: цифрові рішення для збереження та розвитку бізнесу» здобувачі освіти зазначили, що зміни в бізнес-процесах є вимушеними заходами для збереження підприємства і запровадження цифрових рішень відкривають можливості для їх подальшого розвитку.
Змістовним був виступ студента коледжу Богдана Вашуленка з теми «Сучасний стан і проблеми у сфері оподаткування в Україні під час війни» Майбутній бухгалтер акцентував увагу на ключових змінах у податковому законодавстві, зниженні податкового навантаження для підтримки бізнесу в умовах воєнного стану.
Проаналізувавши забезпечення стійкості комерційних банків, майбутні фінансисти Олександра Супрун і Юлія Шум у своїх виступах розглянули відповідні механізми та інструменти. Особливу увагу доповідачки приділили функціонуванню систем дистанційного обслуговування у фінансово-кредитних установах за умов воєнного стану.
Підводячи підсумки наукового зібрання, Дмитро Костюк подякував усім учасникам за активність та високо оцінив якість доповідей. Він зазначив, що сьогоднішній день став яскравим прикладом об'єднання науки, практики та освіти навколо спільної мети – розвитку економічної думки та пошуку рішень для майбутнього України.
Чекаємо на нову зустріч!
Все буде Україна!
Тетяна ТАЛЬКО,
голова циклової комісії фінансово-економічних
та облікових дисциплін
Лариса ГУРСЬКА,
викладачка економічних дисциплін