На кафедрі глобальної економіки вперше стартував курс мікрокваліфікацій «Навігатор з аквафермерства»
На кафедрі глобальної економіки вперше стартував курс мікрокваліфікацій «Навігатор з аквафермерства»
18 квітня 2025 року
В Україні з’явилася новинка, яка відкриває шлях до реалізації можливостей з організації власної справи та досягнення успіху в аграрному бізнесі. Кафедра глобальної економіки економічного факультету НУБіП України у співпраці з Державною установою «МТЦ з аквакультури» Держрибагентства, вперше започаткували курс мікрокваліфікацій «Навігатор з аквафермерства» (детальніше: https://microcourses.nubip.edu.ua/courses/:77).
За ініціативи завідувача кафедри глобальної економіки економічного факультету НУБіП України, доктора економічних наук, професора Наталії ВДОВЕНКО, успішно пройшов перший етап реалізації курсу мікрокваліфікацій «Навігатор з аквафермерства». Навчання було організоване у змішаному форматі на базі навчально-наукової лабораторії «AGMEMOD», яка функціонує як інноваційний хаб на кафедрі для реалізації освітніх, наукових і практико-орієнтованих ініціатив з метою розвитку галузей аграрного сектору економіки в умовах надзвичайних викликів.
Зі вступним словом до учасників звернувся координатор концепції курсу директор Державної установи «Методично-технологічний центр з аквакультури» Держрибагентства Юрій ШАРИЛО, який розкрив питання швидкого здобуття слухачами нових компетенцій чи оновлення існуючих шляхом перекваліфікації та працевлаштування ветеранів в умовах цифрової трансформації. "Вказане стане дієвим інструментом соціальної інтеграції ветеранів після повернення з фронту та реалізації підприємницьких здібностей через долучення до сільського та рибного господарства" - підкреслив Юрій ШАРИЛО.
Мікрокурс спрямований на реалізацію можливостей осіб, які виявили інтерес для створення власного бізнесу та військовослужбовців, що брали участь у бойових діях задля соціальної інтеграції ветеранів і повернення до мирного життя, успішної реалізації ними підприємницьких здібностей, набуття досвіду заповнення заявок на отримання грантової та державної підтримки при формуванні пропозиції на продукцію аквакультури, чорної львинки, равликівництва, комахівництва, гігантської прісноводної креветки та можливостей її реалізації на ринку.
Дана унікальна навчальна програма передбачає інноваційний підхід до створення додаткових робочих місць слухачами, які опанували мікрокурс.
Наразі до курсу долучився 21 учасник. Серед них - учасники бойових дій, для яких проєкт передбачає навчання, консультаційну підтримку та сприяння у пошуку новітніх ідей з метою започаткування власної справи, адже саме заради нашого спільного майбутнього ми повинні наполегливо працювати вже сьогодні.
«Організовуючи ферми, Ви одержите і джерело доходу, й відчуєте себе корисними членами суспільства, де в результаті держава отримає платоспроможного фахівця з діючим бізнесом» ‑ з таким закликом до присутніх на курсі сертифікатної програми "Навігатор з аквафермерства" звернулась завідувач кафедри глобальної економіки, д.е.н., професор Наталія ВДОВЕНКО, яка надихнула всіх на плідну подальшу роботу.
Присутній стейкхолдер ОПП "Міжнародна економіка" Олексій АВРАМЕНКО комерційний директор ТОВ «УКРСТАРЧ», долучився до обговорення діяльності суб'єктів господарювання в галузях національної економіки в аспекті створення продукції із доданою вартістю, як базового пріоритету в напрямку імпортозаміщення.


У межах реалізації курсу мікрокваліфікацій «Навігатор з аквафермерства» першочерговою стала лекція на тему: «Програми державної підтримки та гранти для створення власного бізнесу». Дану тематику розкрила Олена ПОПЛАВСЬКА начальник інформаційного відділу Державної установи «МТЦ з аквакультури» Держрибагентства, яка поділилась знаннями щодо європейських програм фінансування для галузей аграрного сектора економіки.
Микола ФЕДОРЕНКО заступник директора Державної установи «МТЦ з аквакультури» Держрибагентства, в свою чергу, з використанням сучасних методик і практичних кейсів, продемонстрував шляхи збільшення доданої вартості в секторі через залучення інвестицій в Україну, орієнтуючись на економічно вигідні технології виробництва продукції для реалізації на агропродовольчому ринку. Завдяки Миколі Олександровичу, курс з першого заняття окреслив свою місію - не просто інформувати, а формувати активне й обізнане ставлення до інновацій та новинок у сфері сільського та рибного господарства.

Долучився до обговорення Дмитро ДОВГИЙ директор ТОВ "ХАНАКО", який спеціалізується на розведенні декоративних акваріумних риб. В дискусії підняв питання про власні ідеї вирощування якісної товарної риби з метою забезпечення продовольчої безпеки країни.
Приєднався до дискусії Сергій ХУТОРНИЙ завідувач Чорноморського відділу Інституту рибного господарства, екології моря та океанографії Держрибагентства, який акцентував увагу на розвитку технологій у сфері аквакультури в умовах глобальних змін клімату.

Старт курсу мікрокваліфікацій «Навігатор з аквафермерства» засвідчив важливість об'єднання зусиль для стимулювання підприємницької активності в галузях аграрного сектору, оскільки охоплює різні аспекти:
Тема 1. Програми державної підтримки та гранти для створення власного бізнесу
Тема 2. Ринкова модель пропозиції гігантської прісноводної креветки при організації бізнес-процесів
Тема 3. Навігатор з формування пропозиції на продукцію чорної львинки та реалізації її на ринку
Тема 4. Бізнес-траєкторія в равликівництві з мінімальними капіталовкладеннями
Тема 5. Бізнес-траєкторія в аквакультурі
Тема 6. Застосування штучного інтелекту у сфері аквакультури в умовах цифрової трансформації.
Зацікавленість учасників підтвердила актуальність та своєчасність ініціативи кафедри глобальної економіки для розвитку аграрного сектору в напрямку гарантування продовольчої безпеки в Україні та світі.

Також із задоволенням долучились до процесу здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ОПП «Міжнародна економіка».
Координаторами мікрокурсу виступили Анастасія ЯЦУН, завідувач ННЛ «AGMEMOD» кафедри глобальної економіки та Єлизавета ЗАЛЕНСЬКА начальник відділу міжнародної роботи Державної установи «МТЦ з аквакультури» Держрибагентства, які забезпечили технічну організацію освітнього процесу, сприяючи ефективному проведенню лекцій, практичних занять і взаємодії між слухачами та викладачами.
Завдяки діяльності професійної команди кафедри було створено всі умови для того, щоб курс став не лише освітнім компонентом, а й ефективним інструментом для науково-практичного осмислення потенціалу аквафермерства як важливої складової сучасної глобальної економіки.
Маємо надію, що цей курс не лише відкриє шлях до нових можливостей, а й стане підтримкою для всіх, хто боронив країну і тепер творитиме її мирне майбутнє.
Марина ПАВЛЕНКО
асистент кафедри глобальної економіки,
економічного факультету