Гостьова лекція директора ДУ «Методично-технологічний центр з аквакультури» Юрія ШАРИЛА
В умовах сьогодення аквакультура стає дедалі важливішим напрямком агропромислового комплексу нашої держави, з огляду на зростаючий попит на рибну продукцію та потребу у сталому виробництві продуктів харчування для населення. Тож рибогосподарська галузь сьогодні як ніколи потребує забезпечення висококваліфікованими кадрами, які здатні відповідати сучасним вимогам ринку праці та долати виклик, які постають перед науковою та виробничою сферами. Цьому та іншим надважливим було присвячено гостьову лекцію Шарила Юрія Євгенійовича, директора державної установи «Методично-технологічного центру з аквакультури», яка відбулася 16 квітня 2025 року в стінах Національного університету біоресурсів та природокористування України.
Гостьова лекція на тему «Рибне господарство України» від одного з провідних фахівців напряму, дала можливість студентам та викладачам дізнатися більше про сучасний стан галузі та перспективні напрями її розвитку. У ході зустрічі пана Юрія зі здобувачами спеціальності Н5 «Водні біоресурси та аквакультура» було висвітлено організаційну структуру рибного господарства, яка включає в себе Держрибагенство, територіальні органи, державні підприємства та установи і водогосподарські організації.
Під час виступу спікер ознайомив студентів з аналізом показників вироблення товарної рибної продукції та інших гідробіонтів за період 2023-2024 років. Відмічено зростання обсягів її вирощування, зокрема за рахунок розширення виробництва продукції ракоподібних в Україні. Крім того, було продемонстровано дані щодо масштабів реалізації виробленої продукції аквакультури за її видами. Інформація зацікавила учасників заходу, вони з неабияким інтересом ставили численні запитання, а Юрій Євгенійович дав їм вичерпні та професійні відповіді.
Разом з тим до уваги присутніх було представлено показники вилову промислових водних біоресурсів у внутрішніх водоймах України протягом 2022-2024 років. Спікером також було висвітлено дані щодо індексу споживчих цін та характеристики ринку рибопродукції із зазначенням часток імпорту та експорту у його формуванні. Було наголошено на основних групах продукції та країнах, які є лідерами у цих напрямах.
Учасники зустрічі зосередилися на важливій проблемі вітчизняної аквакультури, а саме розробці концепції відновлення галузі після війни. Перед країною та рибним сектором нині стоять виклики, пов'язані з оцінкою наслідків руйнувань рибних підприємств через військову агресію Росії, підтримкою бізнесу на етапі відродження після війни і вирішенням логістичних питань. Було зазначено, що крім військових обставин, розвиток української аквакультури стримується такими факторами, як тіньовий ринок рибного господарства, низька прибутковість і необхідність об'єднання зусиль фахівців для подолання цих проблем.
Пан Юрій запропонував інструменти та конкретні шляхи вирішення цих завдань, зокрема покращення інвестиційного клімату в аквабізнесі, наукову підтримку галузі, стимулювання створення доданої вартості та об'єднання учасників рибного господарства. Особливу увагу слід приділити вивченню європейського досвіду впровадження інновацій в аквакультуру, адже вони є ключовими для розвитку, сталого зростання виробництва та підвищення адаптивних можливостей рибного господарства перед змінами клімату. Разом з тим запропоновано концепцію відновлення аквакультури України, яка включає створення сприятливого бізнес-середовища для підприємців рибної галузі, впровадження державних стимулюючих інструментів та сервісів, розвиток логістичних зв’язків, а також сприяння освоєнню новітніх біотехнологій та практик.
Невимушена атмосфера, що панувала під час лекції, а також змістовні діалоги зі спікером і жваве обговорення отриманої інформації надали студентам упевненості у власних силах та у виборі майбутньої професії. Ми висловлюємо вдячність Юрію Євгенійовичу та ДУ «МТЦ з аквакультури» за плідну співпрацю та підтримку у підготовці висококваліфікованих фахівців рибогосподарської галузі, які неодмінно стануть рушійною силою у її відновленні та розвитку.
Від усього серця висловлюємо вдячність нашим воїнам за їхню мужність, самовідданість і потужну силу. Ми вдячні вам за ваші зусилля у боротьбі за нас, нашу волю, теперішнє і прийдешнє. Ви для нас є втіленням стійкості та незламності. Спільними зусиллями до ПЕРЕМОГИ!
Аліна Макаренко,
доцент кафедри гідробіології та іхтіології