СУЧАСНА ГУМАНІТАРНА НАУКА В ІНТЕРПРЕТАЦІЇ МОЛОДИХ ДОСЛІДНИКІВ
«Місія Університету:
створювати, систематизувати, зберігати і поширювати
сучасні наукові знання для покращення якості життя людей;
готувати фахівців європейського і світового рівня інтелектуального
та особистісного розвитку»
10 квітня кафедра педагогіки вкотре, вже традиційно навесні, згуртувала юних науковців – студентів НУБіП України, учнів випускних класів закладів загальної середньої освіти та студентів випускних курсів закладів фахової передвищої освіти – на Всеукраїнській науково-практичній студентсько-учнівській конференції «Сучасна гуманітарна наука в інтерпретації молодих дослідників», яка всьоме зібрала широку аудиторію зацікавлених дослідників і вчених. У цьому році, кворум налічував понад 200 учасників, що долучилися як індивідуально, так і колективно, цілими аудиторіями, охопивши наших студентів, викладачів, здобувачів закладів загальної середньої освіти, учителів, наставників та студентів закладів фахової передвищої освіти, презентуючи майже усю географію України від Мукачево, мальовничого Закарпаття, сонячного Поділля, П’ємонту відродження Галичини, Волині, до закладів центральної України, Полтавщини, Чернігівщини, Слобожанщини і Півдня України.
Дана робота проводиться в фарватері політики ректорату: ректором Національного університету проф. Вадимом Ткачуком в інтерв’ю виданню «Агроперспектика» серед іншого озвучено завдання бути «активними, першими у виконанні окремих доручень держави: в освіті, в науці, реалізуючи відповідну політику». Саме тому, метою конференції стало залучення інтелектуально та творчо обдарованої учнівської, студентської молоді, науково-педагогічних працівників, наставників до науково-дослідницької, експериментальної роботи, створення умов для самореалізації юних науковців, оприлюднення результатів власних напрацювань не тільки здобувачів освіти різних спеціальностей у НУБіП, але і кращих випускників закладів загальної середньої освіти та передвищої фахової освіти Києва та всієї України, аби стати стартовою сходинкою для їх наукового та професійного зростання, залучити на навчання в університеті професійно орієнтованих абітурієнтів.
Проведення даної Конференції є реакцією на ініціативи Президента НУБіП України, академіка НАПН України та НААН, д.п.н., проф. Станіслава Ніколаєнка щодо підвищення рівня задоволеності освітнім процесом здобувачів різних спеціальностей і факультетів НУБіП України, віддзеркалених у відповідних опитуваннях громадської думки членів студентських колективів у 2025 році. Дана модель роботи втілює концепцію гармонійного поєднання освіти, науки та інновацій, посилює інтерес молоді до участі у наукових проектах в галузі гуманітаристики, людинознавчих, антропологічних наук, підвищує мотивацію навчання, актуалізує потреби участі в науковому житті, коли здобувачі пізнають не просто суб’єктивно нове, а й долучаються до процесу створення абсолютно нових знань. Це є розповсюдженою практикою роботи трудового колективу на гуманітарно-педагогічному факультеті, очолюваному канд. філософ. наук, доцентом Інною Савицькою.
Співорганізаторами конференції виступили заклади фахової передвищої освіти України (ВСП «Березоворудський фаховий коледж ПДАА», Дніпропетровський індустріально-педагогічний фаховий коледж, Київський професійно-педагогічний коледж ім. А. Макаренка, Фаховий коледж «Універсум» Київського університету ім. Б. Грінченка, Дніпровський фаховий педагогічний коледж КЗВО «Дніпровська академія непервної освіти» ДОР, Богуславський гуманітарний фаховий коледж ім. І. С. Нечуя-Левицького, ВСП «Заліщицький фаховий коледж ім. Є. Храпливого НУБіП України, КЗ «Прилуцький гуманітарно-педагогічний фаховий коледж ім. І. Франка» Чернігівської обласної ради та багато інших) та середньої освіти (гімназія № 5 Звягельської міської ради Житомирської області, Городищенський економічний ліцей Черкаської області, Дмитрівський ліцей Чернігівської області, Дніпровська гімназія № 106, Княгининівський ліцей Волинської обласної ради, Харківська гімназія № 129, Яворівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 2 Львівської області та багато інших), а також Запорізький обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів. Географія учасників цього року значно розширилась, охопивши усі куточки України. Серед доповідачів, крім здобувачів освіти НУБіП України - молоді дослідники з різних куточків України: Закарпаття, Тернопільщина, Рівненщина, Житомирщина, Полтавщина, Сумщина, Дніпропетровщина, Кіровоградщина і, звісно ж, Київщина.
Теплими словами привітав учасників конференції заступник декана гуманітарно-педагогічного факультету доктор педагогічних наук, професор Ігор Буцик, який побажав юним дослідникам успіхів, творчого і наукового зростання, а також висловив сподівання, що у новому навчальному році учасники конференції поповнять лави здобувачів освіти Національного університету біоресурсів і природокористування України – закладу вищої освіти, який посідає найвищі позиції у рейтингових списках університетів України і Європи.
З великим зацікавленням учасники зібрання слухали в.о. завідувача кафедри педагогіки кандидата педагогічних наук Лідію Чередник, яка надала учасникам конференції інформацію про особливості та можливості навчання за випусковими спеціальностями кафедри, ілюструючи власну розповідь фактами студентського життя: сучасні лекційні аудиторії, комфортні та зручні; оснащена за останнім словом техніки Лабораторія інформаційних технологій, заняття на базі якої викликають захоплення у студентів; можливість навчання за програмою подвійного диплома; захоплюючі екскурсії, конкурси, семінари, змагання; академічна мобільність та можливість наукового та професійного зростання тощо. Сучасні ролики, створені студентами та викладачем кафедри, доктором філософії Аліною Дацюк, викликали щирий інтерес у юних науковців.
Яскравим і практично орієнтованим був виступ Олександра Подгаєцького – здобувача освіти магістерського рівня ОПП «Інформаційно-комунікаційні технології в освіті», випускника ОПП «Професійна освіта», який розповів про широкі можливості працевлаштування для випускників кафедри на прикладі власного досвіду: можна поєднувати професійну діяльність у сфері освіти та у сфері агробізнесу. Виступ Романа Бабковича - керівника департаменту товарів для населення БТУ-ЦЕНТР, члена Клубу аграрного та освітньо-наукового консалтингу, аспіранта ОНП 011 «Освітні, педагогічні науки», який розповів присутнім про конкурентоспроможність випускників кафедри педагогіки на ринку праці, безмежні можливості кар’єрного зростання, самоосвіти, самовдосконалення і самореалізації – викликав жвавий інтерес серед слухачів.
На конференції були присутні професори, доценти кафедри педагогіки (доктори пед. наук, професори Оксана Васюк, Олександр Кучай, Валентина Мірошніченко; канд. пед. наук, доценти Світлана Виговська, Карина Саф’ян, Леся Маценко; канд.пед.наук, асистент Ольга Сироєжко, асистент Василь Костинюк, старші лаборанти кафедри Василь Юрійчук та Артем Дацюк та інш.), здобувачі освіти різних спеціальностей гуманітарно-педагогічного та інших факультетів.
Було обговорено широке коло питань людинознавчих наук, екології, історії, психології, педагогіки, соціології. Із зацікавленням учасники конференції слухали доповіді студента спеціальності «Професійна освіта» Василя Юрійчука (наук.керівник – Руслан Сопівник) про педагогічні погляди у поетичній творчості Клементини Попович в контексті формування ціннісного ставлення до природи здобувачів освіти, Едуарди Жовтенко (наук. керівник - Наталія Савченко) про екологічну багатогранність люфи, Харченко Уляни (наук.керівник – Анастасія Горлач) про етнопедагогіку та духовні цінності в сучасній школі, Русин Олександри (наук.керівник - Ганна Пантелей) про зеленого агресора – амброзію та інш. Багато учасників конференції своїми виступами засвідчили зацікавленість екологічною тематикою, що свідчить про живий інтерес молоді до проблеми збереження довкілля.
Науковий дискурс пройшов у доброзичливій атмосфері живого зацікавленого обговорення, діалогу, пошуку рішень спільних проблем.
Руслан Сопівник,
професор кафедри педагогіки