Співробітники НУБіП України взяли участь у Першому Форумі Зацікавлених сторін від платформи Зеленого Відновлення України

10 квітня 2025 року
07 квітня у Києві відбувся Перший Форум Зацікавлених сторін від платформи Зеленого Відновлення України (The First Stakeholders Forum of the Green Recovery Platform for Ukraine), який об’єднав ключових стейкхолдерів для посилення скоординованих дій для зеленого відновлення України. Зустріч надала можливість оцінити прогрес, скоординувати поточні ініціативи та визначити пріоритетні дії на наступний рік.

Форум слугує платформою для державних установ, міжнародних організацій, громадянського суспільства, академічних кіл, фінансових установ та приватного сектору для надання експертної допомоги та стратегічних порад щодо інтеграції сталого розвитку у зусилля з відновлення країни.

Форум зацікавлених сторін є центральним координаційним механізмом Платформи зеленого відновлення України, яка була створена на Конференції з відновлення України в червні 2024 року Урядом України у співпраці з Програмою ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП), Європейською економічною комісією ООН (ЄЕК ООН) та Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Платформа підтримується Федеральним міністерством навколишнього середовища, охорони природи, безпеки ядерних реакторів та захисту прав споживачів Німеччини (BMUV) та Міністерством навколишнього середовища Фінляндії.

У форумі взяли участь понад 800 учасників, включаючи міжнародних партнерів та співзасновників Платформи, таких як Німеччина, яка також є співголовою робочої групи з питань екологічної безпеки в рамках Президентської формули миру.

Із привітальними словами до учасників звернулись представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України:

  • Світлана ГРИНЧУК, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України;
  • Вікторія КИРЕЄВА, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України;
  • Марина ДЕНИСЮК, старша проєктна менеджерка Офісу реформ Кабінету Міністрів України.

Також присутніх привітали та висловили свою підтримку Україні у складні часи міжнародні партнери:

  • Eva KRACHT, Генеральний директор з питань міжнародної та європейської політики Федерального міністерства навколишнього середовища, охорони природи, ядерної безпеки та захисту прав споживачів Німеччини;
  • Kerstin STENDAHL, Спеціальний посланник з питань екологічної безпеки, Міністерство охорони навколишнього середовища Республіки Фінляндія/ Спеціальний представник Діючого головування в ОБСЄ;
  • Carlo FORMOSA, Посол Італійської Республіки в Україні;
  • Mathias SCHMALE, Постійний координатор ООН в Україні;
  • Margot WALLSTRÖM, Співголова Робочої групи та колишній віце-прем'єр-міністр Королівства Швеція.

Представник офісу UNEP Pier Carlo SANDEI ознайомив учасників із Платформою зеленого відновлення, ролями та обов'язками і порядком денним

Представники країх-партнерів акцентували на необхідності підтримки України у повоєнній зеленій відбудові.
«Узгодження відновлення України з глобальними кліматичними пріоритетами має вирішальне значення», зазначила Eva KRACHT. За словами посла Італії в Україні Carlo FORMOSA, «Італія і надалі ділитиметься досвідом у сфері зеленої архітектури та циркулярної економіки, а також підтримуватиме Україну у перетворенні викликів на довгострокові сталі можливості». Margot Wallström, співголова Міжнародної робочої групи з питань екологічних наслідків війни, заявила, що «Україна має унікальну можливість перейти до зеленої економіки з нульовим рівнем викидів і стати світовим лідером у сфері зелених технологій».

Програма заходу передбачала проведення Пленарної дискусії на тему «Виклики та можливості зеленого відновлення», чотирьох тематичних панельних дискусій за темами «Природа та біорізноманіття», «Зелені фінанси: економічні та фіскальні реформи», «Безпечне довкілля» та «Архітектура навколишнього середовища». Також було проведено побічний захід: «Зелені робочі місця в Україні» (Green jobs in Ukraine).

У панельній дискусії на тему «Природа та біорізноманіття» взяв участь співробітник ННІ лісового і садово-паркового господарства, професор кафедри лісівництва Сергій ЗІБЦЕВ, який висловився щодо катастрофічних масштабів втрати лісів внаслідок війни. «Понад 2 мільйони гектарів лісів було знищено. Це означає втрату життєво важливих повітряних фільтрів, середовищ існування тварин, біорізноманіття та серйозний вплив на клімат. Нам потрібне стале рішення - Стратегія відновлення лісів з чітким планом дій», зауважив професор ЗІБЦЕВ.

«Ми повинні включити екологічні коридори та міграційні шляхи в планування транспортної інфраструктури. Національне законодавство має продовжувати розвиватися. Синергія між громадянським суспільством та урядом має вирішальне значення для забезпечення екологічно безпечної та регульованої реконструкції», додав Harald EGERER, Голова Секретаріату Карпатської конвенції. Він також зазначив, що «Карпатська конвенція може слугувати рамковою або субрегіональною моделлю для підтримки національних парків, просування зеленого туризму, збереження лісів та захисту біорізноманіття в Україні».

Як платформа, Українська платформа зеленого відновлення відіграватиме важливу роль у відновленні природних екосистем шляхом:

  • підтримки імплементації законодавства, пов'язаного зі Смарагдовою мережею, Рамсарськими угіддями, збереженням видів та оселищ;
  • координації діяльності на місцях, включаючи управління міжнародними природоохоронними територіями, проекти зі збереження біорізноманіття та розвиток реабілітаційних центрів для диких тварин;
  • сприяння участі України в Конференціях Сторін (Conference of Parties) за ключовими міжнародними природоохоронними угодами.

Будуймо разом екологічний фундамент для стійкої, зеленої та сталої України!

 

Олександр СОШЕНСЬКИЙ,
начальник відділу міжнародних проєктів

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook