Другий за значенням продукт бджільництва

7 квітня 2025 року

     Віск є продуктом секреторної діяльності воскових залоз робочих бджіл. До його складу входить майже 300 різних сполук і мінеральних речовин.

   Основною складовою частиною воску є складні ефіри утворені при взаємодії карбонових (жирних) кислот зі спиртами. До складу воску входить чимало мінеральних речовин, смол, бета-каротину, вітаміну А, ароматичних речовин, барвників, домішки пилкових зерен з тичинок квіток. В 100 г воску міститься 400 мг провітаміну А (в моркві – 160 мг).

  Питома вага воску – 0,96 г/см3, температура плавлення – 61-65ºС. В розплавленому стані віск добре змішується з жирами і маслами. Ця властивість воску широко використовується в косметичній медицині.

    Віск не розчиняється ні кислотами, ні лугами. 

    Віск з давніх-давен використовується, як лікувальний засіб. «Усі сорти воску володіють здатністю пом’якшувати і зігрівати, а також здатністю відновлювати тіла», писав римський вчений Пліній. Народний цілитель і вчений ХІ століття Авіцена використовував віск в якості засобу, що стимулює утворення молока у жінок-годувальниць, пом’якшуючого кашель і посилюючого відхід мокроти. 

   У народній медицині віск використовується для лікування запалень гайморових пазух, астми, сінної лихоманки, алергічного нежитю. При цих захворюваннях жують медові стільники 5-6 разів на день упродовж 15-20 хвилин. 

 Віск використовується для лікування больового синдрому при остеохондрозах, артрозах, облітеруючих ендартеріітах.

   При жуванні медових стільників посилюється надходження до організму вітамінів (особливо вітаміну А), інших біологічно-активних речовин, очищуються зуби (ефект жування), дезинфікується ротова порожнина і травний тракт, активізується моторика кишківника, посилюється секреція травних соків, що сприяє травленню білків, вуглеводів і жирів. 

   У фармакологічній промисловості віск використовується як основа різноманітних пластирів, свічок, мазей, лікувальних кремів. 

   Виготовлений на основі воску і забрусу крем використовується для лікування захворювань жіночих статевих органів, гнійничкових захворювань, геморою; крем – ефективний засіб лікування суглобових захворювань: артритів, остеохондрозів, радикуліту. 

   Крем на основі бджолиного воску може містити леткі рослинні масла, ефірні масла і смоли прополісу. Він ефективний при лікуванні важких форм вірусних і грибкових шкірних захворювань (герпесу, екзем, псоріаз), різного роду дерматитів і псоріадерматитів. Підвищує місцевий імунітет, посилює кровообіг, відновлює рухливість суглобів, попереджує запальні процеси при артритах, остеохондрозі, радикуліті.

   Лікувальний крем, виготовлений на основі продуктів бджільництва (бджолиного воску, меду, маточного молочка, прополісу і трутневого гомогенату), виявляє омолоджувальну дію на шкіру (зменшує почервоніння, запалення шкіри, лікує гнійники на ній, освіжають обличчя і попереджують утворення зморшок тощо).  

     Віск ‒ цінний дар природи, який широко використовується в медицині, косметології та в побуті.

 

Альбіна Савченко,

студентка 1 групи 2 курсу СТН, факультет ТВБ

 

 

 

 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook