Міжуніверситетська співпраця триває: гостьовий науковий виклад професора Миколи Степаненка «Літературний портрет “найбільшої поетеси” Ліни Костенко в щоденниковій версії Олеся Гончара»
Олесь Гончар належить до тих особистостей, про яких згадують не лише в ювілейні миті. Доброю традицією в Національному технічному університеті «Дніпровська політехніка» стали щорічні віншувальні заходи в день народження видатного письменника, який своїм життєвим і творчим шляхом пов’язаний із містом Дніпром (Дніпропетровськом), із краєм – Дніпропетровщиною.
За 27 років проведено низку всеукраїнських і міжнародних конференцій, різних конкурсів для майстрів слова, здобувачів освіти.
Активним учасником усіх цих дійств ось уже впродовж 20 років є відомий гончарознавець Микола Степаненко. Завдяки його творчій діяльності Дніпровська політехніка поріднилась із Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка, а з 2022 року – з Національним університетом біоресурсів і природокористування України, у якому тепер працює професор Степаненко. Його перу належать монографії, численні статті про художню творчість, епістолярій, публіцистичну спадщину, щоденниковий дискурс Олеся Гончара. Микола Іванович концептуально вияскравив і системно представив у своїх філологічних студіях маловідомі біографічні віхи письменника, грані його літературознавчої діяльності, громадянський подвиг.
Науковий виклад, який 2 квітня 2025 року слухали вчені й студенти Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» та Національного університету біоресурсів і природокористування України, присвячена історії творчих взаємин Олеся Гончара й Ліни Костенко.
Основу викладу становить шістдесятництво, кредо представників якого – «це кредо бунтівної людини, що повстала проти світу» (Богдан Тихолоз). Ґрунтовно розкрито феномен шістдесятництва, роль і місце в його становленні й еволюціонуванні Олеся Гончара, який очолювана Спілку письменників. Він захищав молоде пагіння від недоброзичливців на партійних, мистецьких та інших зібраннях, тобто був, за справедливим твердженням В. Коваля, дбайливим, турботливим «батьком» талановитих «дітей нашого народу».
Основний зміст лекції – оцінка творчості Ліни Костенко Олесем Гончаром за версією тритомного видання його «Щоденників». Науковий виклад раціонально поєднано з культурологійними коментарями. Він базується на багатому фактичному матеріалі, який розкриває складні життєві випроби, що випали на долю Ліни Костенко, неперевершеність її поетичного слова, окремішність у літературному процесі, значущість у буттєвому просторі України.
Важливо, що Микола Іванович екстраполював свій оснащений новітніми технологіями науково-дидактичний дискурс на сьогодення з віртуально-реальною присутністю в ньому Олеся Гончара й Ліни Костенко. Заворожив усіх стиль викладу, обарвлений емоційністю, ерудиція лектора.
Сподіваємося, що різнобічна співпраця між Національним технічним університетом «Дніпровська політехніка» та Національним університетом біоресурсів і природокористування України міцнішатиме й розвиватиметься.
Наталія Адамчук, доцент кафедри журналістики та мовної комунікації