ПРАКТИКА З ДИСЦИПЛІНИ ТЕХНОЛОГІЇ ЗАКРИТОГО ҐРУНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ ПРОМИСЛОВОГО ГРИБІВНИЦТВА

3 квітня 2025, 19:01

  2 квітня стартувала навчальна практика для студентів 2 курсу Агробіологічного факультету з дисципліни Технології закритого ґрунту. Перший день практики пройшов надзвичайно продуктивно та цікаво, адже практика передбачала виїзне заняття у грибний комплекс ТОВ «НАВІКА» (ТМ «ГРИБО LOVE»), що знаходиться у с. Бузова Бучанського району Київської області.

Це підприємство постачає свою продукцію в такі великі мережі, як «ЕКО-маркет», «АТБ», «Сільпо», «Domino’s Pizza» та ін.


  Студенти 2 групи 2 курсу мали змогу побачити виробництво печериць у культиваційних камерах, ознайомитися з технологією їх вирощування та збору. Після прибуття на підприємство нас детально ознайомили з виробничими потужностями та показали численні камери, де вирощуються гриби. Кожна камера має свій етап виробничий циклу, і ми дізналися, що перша хвиля плодоношення є найбільш продуктивною та має найменший ризик захворювань. Кожна камера, де безпосередньо вирощуються гриби – автоматизована. Застосовується система автоматитики, яка регулює вологість, температуру та рівень вуглекислого газу. Нам продемонстрували датчики управління, пояснили їхню функціональність та значення для регулювання мікроклімату в камерах. Ми також побачили метод поливу грибів способом дощування, що дозволяє рівномірно зволожувати субстрат. Цікавим стало те, що гриби вирощують на компостах фази 2 та фази 3. Фаза 2 – це компост із засіяним міцелій, а фаза 3 – це сучасна технологія, якою вже користуються понад 7 років, коли привозять вже готовий, повністю зарощений міцелієм компост.


  Окремо нам показали ознаки захворювань субстрату та плодових тіл, методи їх лікування, а також критерії вибору якісного субстрату та надійного постачальника. Адже неякісний субстрат може призвести до поширення хвороб та поставити під загрозу роботу всього підприємства. Інфікований субстрат не можна просто видалити, оскільки спори поширяться по усьому підприємству і призведуть до подальшого зараження. Тому заражену ділянку обробили перекисом водню і закрили плівкою, щоб обмежити поширення хвороби.


  Ще одним важливим моментом стало знайомство з процесом збирання грибів “в один дотик”, який дозволяє мінімізувати пошкодження продукції. Ми дізналися, що камери мають довжину 27 метрів, що забезпечує оптимальні умови для вирощування грибів у промислових масштабах. Під час практики нам розповіли про техніку безпеки на виробництві, а також показали резервні системи живлення підприємства. У разі відключення електроенергії використовується генератор потужністю 170 кВт, а також сонячні панелі на 100 кВт, що гарантує безперебійну роботу виробництва.


  Після огляду всіх грибних камер підприємство гостинно пригостило нас кавою, печивом та подарувало кожному студенту приємний бонус – упаковку свіжих печериць, щоб ми мали змогу приготувати і скуштувати. Ми переконалися, що гриби вирощені у найкращих умовах, і тому впевнені в їх якості та смакових перевагах. Також ми мали можливість задати питання та підбити підсумки першого дня практики.


  Ця практика стала для нас цінним досвідом, який, безперечно, допоможе в майбутньому. Як студенти-агрономи, ми отримали багато корисної інформації про сучасні методи вирощування грибів, особливості догляду, технології збирання та зберігання продукції. Це дуже цінний досвід, адже вже на 3 курсі ми будемо вивчати вибіркову дисципліну «Грибівництво» і вже матимемо певне уявлення про грибне виробництво.


  Щиро дякую доценту кафедри овочівництва і закритого ґрунту Олександру Цизю за організацію цієї практики та можливість побачити виробничий процес зсередини. Також висловлюю велику подяку підприємству ТОВ “НАВІКА”, зокрема головному технологу Марку Любару, за теплий прийом, цікаву екскурсію та цінні знання. Завдяки вам ця практика стала справді незабутньою та корисною для нашого майбутнього! Тому з нетерпінням чекатимемо на продовження.


Вадим Гавриленко,
Оксана Лобоцька
студенти 2 курсу
агробіологічного факультету

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook