На базі музею історії НУБіП України проводяться студентські наукові дослідження
На базі музею історії НУБіП України проводяться студентські наукові дослідження
3 квітня 2025 року
На початку 2025 р. з ініціативи завідувача кафедри журналістики та мовної комунікації Світлани ХАРЧЕНКО і керівника пресслужби університету Дениса РУДНЯ студенти спеціальності «Журналістика» розпочали свої творчі проєкти. Кілька з них реалізовуються на базі музею історії НУБіП України. Зокрема, виконавцем серії відеосюжетів під умовною назвою «А що в музеї?» є студентка 3 курсу спеціальності «Журналістика» Каріна ТАНСЬКА. Мета її проєкту — не лише розповісти про історичну спадщину НУБіП України, а й зацікавити студентів більше пізнавати важливе минуле своєї країни, свого університету.

За цей час на каналі «Свій НУБіП» вже розміщено кілька інформаційних відеосюжетів про цікаві експонати, які зберігаються у фондах музею.
Останнім за часом, вийшов 3 випуск відео-інформаційних матеріалів. Працюючи над цим випуском, студентка ставила перед собою виконання двох завдань. Перше — популяризація музею історії НУБіП України через привернення уваги студентів та викладачів. Друге — освітнє, через надання корисної інформації про історичні експонати музею, які ілюструють окремі аспекти життя наших пращурів.
Новий випуск присвяченій жіночим прикрасам, які, ймовірно, можуть датуватися періодом пізнього середньовіччя. Кілька зразків таких прикрас зберігаються в музеї — лунниці. персні, браслети. Ці експонати представлені у відкритій експозиції, яка знаходиться в корпусі № 3.


Жіночі прикраси населення України в період середньовіччя — це один із ключів для розуміння світогляду, вірувань та культури наших предків. Представлені зразки були не лише естетичним оздобленням тіла, а символами, що визначали статус, віру і навіть долю їхніх власниць. Матеріальна культура є ланкою для розуміння також духовного світу українців. Через такі артефакти ми можемо відкрити для себе, якими були пращури, що для них було важливим.
Одним із найпоширеніших жіночих символів у середньовічній Європі й на території сучасної Україні, зокрема були лунниці — підвіски у формі півмісяця. Вони асоціювалися з жіночою енергією, родючістю та захистом. Їх носили як обереги, вірячи, що місячна сила принесе щастя та оберігатиме від злих духів. Про це та інше Каріна ТАНСЬКА намагалась викласти у своєму сюжеті.
Другий проєкт, до якого був залучений музей історії НУБіП України — бакалаврська робота студентки спеціальності «Журналістика» Олександри МОРДАВЧЕНКО. Їі проєкт напряму пов’язаний з історією університету. Саме тому фонди музею стали частиною джерельної бази, на яку спирається студентська робота. Дослідниця опрацьовувала газетний фонд музею, зокрема газету Української аграрної академії за 1970-ті рр. «За сільськогосподарські кадри», вивчала фотографії 1930-х рр. та артефакти сучасної російсько-української війни, особливо прапори військових підрозділів, які були подаровані університету. Після вивчення матеріалів Олександра МОРДАВЧЕНКО на базі музею історії НУБіП України провела відеозйомку для візуалізації отриманих результатів.


Музей історії НУБіП України є важливим освітнім і дослідницьким майданчиком, який надає студентам унікальні можливості для проведення їхніх творчих досліджень. Його роль у навчальному процесі виходить далеко за межі збереження пам’яті про минуле, адже він може стати джерелом натхнення та наукових відкриттів для молодих дослідників.
У музеї можна поєднувати історичні дослідження з мистецтвом, літературою, соціологією, дизайном, ІТ-технологіями, створюючи мультимедійні виставки або віртуальні екскурсії. Дослідження студентів можуть допомогти розкрити маловідомі сторінки історії університету, зберегти пам’ять про видатних випускників та викладачів, а також донести ці знання до широкої аудиторії.
Проведення творчих досліджень на базі музею історії НУБіП України не лише поглиблює знання студентів про історію навчального закладу, а й розвиває їхні наукові та аналітичні здібності. Це унікальна можливість поєднувати теоретичні знання з практичним досвідом, що сприятиме професійному зростанню та формуванню громадянської свідомості.
Оксана СИЛКА,
директор
музею історії НУБіП України