Співпраця із стейкхолдерами «Асоціація «Виробники лохини України» закарпатський виробник ТОВ «БлуБеррі», «Агромікс Зак» Наталія Пукшин
Співпраця із стейкхолдерами «Асоціація «Виробники лохини України» закарпатський виробник ТОВ «БлуБеррі», «Агромікс Зак» Наталія Пукшин
2 квітня 2025 року
Українські виробники лохини об’єднали свої зусилля, створивши Асоціація «Виробники лохини України». Це важливий крок до розвитку галузі, який відкриває нові можливості як для внутрішнього ринку так і для експорту.
Для участі в практичній конференції «Ukrainian Blueberry Growers Assosiatson» очільниця об’єднання Наталія Вікторівна ПУКШИНА — засновниця ягідного господарства «Блу Беррі» запросила директора ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України» Юрія САДВАРІ, викладачів агрономічного відділення Наталію БАБІЛЮ, Андрія ЧОНКУ, студентів відділення Нікелетту ЛІМБАХ, Василя ТОВТА, Мирослав ФЕДАКА.

Найбільші українські виробники лохини 14 лютого створили професійне об'єднання — асоціацію «Виробники лохини України», до складу якої увійшли 16 компаній, об’єднує експертів і підприємців зі спільною метою розвивати національний сектор лохини, покращувати якість і експортний потенціал її ягід, а також співпрацювати в таких сферах, як вирощування, міжнародна дистрибуція та маркетинг.
В асоціацію об'єднались виробники, які вирощують близько 20% лохини в Україні на 850 га, зокрема «Захар-Сад», «Агро Фрутіка Бишків», «Агромікс Закарпаття», «Артберрі», «Беррі Хіллс», «Блу Беррі», «Фемілі Гарден», «Грас Авеню», «Грін», «Ласки», «Нікдарія», «Органік Сад», «Орніберрі», «Тарасів Обрій», «Віан 2021» та «Вітамін UA».
Президентка асоціації Наталія ПУКШИН із Blue Berry вважає, що українська галузь чорниці може зробити кілька важливих кроків уперед найближчими місяцями та роками, попри збройний конфлікт, який триває зараз у країні.
«Перший рік роботи асоціації проходитиме у розпал повномасштабної війни, що створює додаткові ризики та виклики», — розповіла Наталія Вікторівна. — Загальна мета першого року полягає в тому, щоб створити згуртовану спільноту виробників лохини, озброєних знаннями та інструментами для розвитку, і закласти основу для подальшого зростання галузі, незважаючи на всі виклики».

Перший заступник голови ОВА Василь ІВАНЧО зауважив, що це не просто професійне об’єднання — це нові можливості для Закарпаття як потужного ягідного регіону. Завдяки співпраці та спільному просуванню української лохини наші виробники отримують доступ до глобальних ринків, а Україна стає сильним гравцем у міжнародному ягідному секторі. Ми й надалі підтримуватимемо наших виробників, сприятимемо їхньому розвитку та інтеграції в міжнародні ринки, щоб Закарпаття зміцнювало свої позиції як місце вирощування якісної експортної лохини».
Захоплюючим було проведення майстер-класу на плантаціях лохини різних сортів, де ми мали змогу опанувати голландську техніку обрізки кущів лохини.




Здобувачі освіти ОПП Агрономія за спеціальністю 201 Агрономія за час проходження конференції «Ukrainian Blueberry Growers Assosiatson» отримали спеціальні компетенції із здатності застосовувати в процесах виробництва, переробки і зберігання новітні прийоми, заходи, засоби для отримання високоякісної, екологічно безпечної, ринково привабливої сільськогосподарської продукції.
Асоціація допоможе місцевим виробникам посилити свої позиції на ринку, розширити канали збуту та впроваджувати сучасні технології вирощування. Одним із ключових напрямів роботи стане розвиток експорту, адже українська лохина вже сьогодні має високий попит у Європі, Великій Британії та на Близькому Сході.

Наталія БАБІЛЯ, Андрій ЧОНКА,
викладачі агрономічних дисциплін