Весняні першоцвіти: пробудження весни в Ботанічному саду НУБіП України
Весняні першоцвіти: пробудження весни в Ботанічному саду НУБіП України
2 квітня 2025 року
В Україні шириться традиція відмічати дні окремих представників природи, зокрема, 31 березня – «День пролісків». З цієї нагоди завідувача кафедри ботаніки, дендрології та лісової селекції Юрія МАРЧУКА запросили долучитися до ефіру Українського радіо, щоб пояснити широкій аудиторії слухачів різницю між найбільш розповсюдженими видами і наголосити на важливості їх збереження.
Більшість людей ототожнюють поняття «проліски» і «першоцвіти». В ході інтерв’ю Юрій Миколайович пояснив різницю цих понять. До першоцвітів належать різні види рослин, які зацвітають ранньою весною, ще до повного пробудження лісів і луків.
Коли з-під снігу з’являються тендітні білі, жовті та фіолетові квіти, ми знаємо: весна вже близько. Саме першоцвіти — провісники тепла, які, попри крихкість, здатні долати зимовий холод і радувати нас своєю красою — дивовижні рослини, які відіграють важливу роль у природних екосистемах.
Найвідоміші серед них є власне проліски (один з багатьох родів-представників першоцвітів), підсніжник, білоцвітник, шафран, ряст, анемона та інші.
Проліски (лат. назва роду Scilla) — сині зірочки лісів і парків. Вони здатні створювати цілі блакитні килими, особливо в Поліссі та Лісостепу. Відомо від 50 до 90 видів роду Scilla, поширених у помірних та тропічних областях — у Європі, Азії, Африці, Північній та Південній Америці.
В Україні росте 3 види:
- проліски дволисті (Scilla bifolia) — Карпати, Лісостеп, гірський Крим, Закарпаття;
- проліски пониклі, або сибірські (Scilla sibirica) — Полісся та Лівобережний Лісостеп;
- проліски осінні (Scilla autumnalis) — цвіте восени, росте в степах на Півдні України та в Криму.


Підсніжник (Galanthus) — символ ранньої весни. Рід налічує близько 20 видів, що ростуть у Європі й на заході Азії. Більшість з них розквітають у зимовий час, до весняного рівнодення (21 березня в північній півкулі), але деякі види цих рослин розквітають ранньою весною і пізно восени. Більшість видів найкраще ростуть у лісах, на кислих або лужних ґрунтах, хоча деякі є видами лук або гір. Деякі види занесені до Червоної книги України. В Україні є три види підсніжника: звичайний, складчастий, Ельвеза.
Підсніжник звичайний — це рослина з білосніжними квітами, що родом із півдня Європи, де він росте в гірських лісах на вологому ґрунті. Коли бутон підсніжника розкривається, спочатку розходяться три зовнішні, довгі чисто-білі листочки, потім відкриваються три внутрішні, коротші.

Ряст (Corydalis) — один із найпоширеніших ранньовесняних видів у наших лісах. Найпоширеніший представник — ряст Галлера (синоніми ряст щільний, ряст ущільнений, ряст бульбистий) (Corydalis solida) — росте в світлих листяних лісах і по чагарниках. Знайдено в урбанізованих екотопах (парки, напівприродні ділянки). Поширений на Поліссі, у Лісостепу і Степу.

Анемона (Anemone) — рід рослин родини жовтецевих (Ranunculaceae), що налічує понад 60 видів, які поширені майже космополітично, особливо в помірному кліматі північної півкулі. Наукова назва роду походить від грец. anemos, що в перекладі означає «вітер». Цим підмічено зв’язок періоду весняних вітрів з цвітінням певних видів роду. В Україні зростає п’ять видів, найпоширенішими з яких є анемона жовтецева (Anemone ranunculoides), росте в листяних та мішаних лісах, має жовті квіти, та анемона дібровна (Anemone nemorosa), росте в листяних та мішаних лісах, має білі квіти.


Шафран (Crocus) — перші яскраві барви після зими. Квіти різних видів можуть бути жовтими, фіолетовими, білими, і навіть стали основою для всесвітньо відомої спеції — шафрану. Відомо 70 видів, поширених переважно на Середземномор'ї; на території України — 9. Період цвітіння — весна або осінь (залежно від видової приналежності рослини).
За забарвленням квіток види діляться на дві групи: жовтоквіткові (забарвлення від жовтого до жовтогарячого) і блакитноквіткові (забарвлення від світло-бузкового до темно-фіолетового); також зустрічаються альбіносна форма — частіше у блакитноквіткових, рідше у жовтоквіткових.


Білоцвіт весняний (Leucojum vernum) — рідкісний та охоронюваний вид, який можна знайти у Карпатах. Його квітки схожі на підсніжник, але мають ніжні зелені або жовті відмітини. Ареал суцільного поширення білоцвіту весняного в Україні охоплює південні частини Львівської та Івано-Франківської областей, східну частину Чернівецької області та більшість території Закарпатської області за винятком крайнього Півдня.
Оцвітина до 3 см завдовжки, широкодзвоникувата, з 6-роздільними білими листочками, з жовтою або зеленою плямою біля верхівки кожного з них.

Сон-трава (Pulsatilla) — казкова квітка степів і лісів, оповита легендами. Темно-фіолетові квіти цієї рослини вкриті сріблястими ворсинками, що захищають її від холодів. Рід налічує близько 30 видів, в Україні з яких зустрічається 6, найпоширеніший представник – сон лучний, сон-трава лучна (Pulsatilla pratensis). В Україні зустрічається найчастіше на Поліссі; на більшій частині лісостепової і степової (за винятком Криму) зон. Росте у соснових лісах, на узліссях, лучно-степових трав’янистих місцинах, на вапнякових та гранітних схилах.

Багато першоцвітів опинилися під загрозою зникнення через масове збирання та знищення природних місць зростання. Саме тому важливо берегти ці рослини і не рвати їх у лісі. Краще насолодитися їхньою красою в природному середовищі та в Ботанічному саду НУБіП України. От тільки не баріться, бо пора цвітіння певних першоцвітів, зокрема і пролісків, добігає завершення!
Запис ефіру Українського радіо за участю Юрія МАРЧУКА від 31.03.2025 року доступний за посиланням:
Фото, якими проілюстрований допис, зроблені в ботанічному саду НУБіП України. Автори: Олександр КУРДЮК та Марія ДУБЧАК.
Марія ШЕВЧУК