Панельна дискусія ««Підготовка здобувачів вищої освіти з обліку та оподаткування: виклики і можливості» - погляд з майбутнього в сьогодення
27 березня 2025 року на базі кафедри статистики та економічного аналізу відбулися в онлайн-форматі чергові дискусії з обговорення освітньо-професійної програми «Аналітичне і обліково-правове забезпечення бізнесу» у форматі Панельної дискусії «Підготовка здобувачів вищої освіти з обліку та оподаткування: виклики і можливості», до якої доєдналися стейкхолдери, роботодавці, представників академічної спільноти з різних університетів України, науково-педагогічних працівників кафедри статистики та економічного аналізу, обліку та оподаткування, здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за ОПП «Аналітичне і обліково-правове забезпечення бізнесу»
Панельну дискусію було розпочато Анатолієм ДІБРОВОЮ, деканом економічного факультету, який підкреслив важливість підготовки фахівців обліково-аналітичного спрямування з достатніми фаховими компетенціями, отриманих під час теоретичного та практичного навчання. Він також зазначив, що фахівці, які здатні якісно виконувати професійні обов’язки є обличчям кафедри, факультету та університету, що формує позитивний імідж та їх затребуваність на ринку праці.
В продовження слів декана економічного факультету завідувач кафедри статистики та економічного аналізу Андрій МУЗИЧЕНКО відмітив, що зусилля всієї кафедри спрямовані на задоволення вимог роботодавців щодо формування у здобувачів знань та вмінь, необхідних для реалізації потенціалу майбутнього бухгалтера-аналітика. До цього процесу максимально залучені бізнес-структури, громадські організації, здобувачі вищої освіти та навчально-наукові працівники університету. Наразі кафедра, факультет, університет відіграють важливу зв’язуючу та комунікаційну роль у ланці здобувач – заклад вищої освіти – роботодавець, максимально забезпечуючи відповідність компетенцій здобувача запитам роботодавця.
«Образ» сучасного бізнес-аналітика окреслив у своїй доповіді Анатолій ШИШ, доцент кафедри статистики та економічного аналізу, гарант ОП «Аналітичне і обліково-правове забезпечення бізнесу», зупинившись на детальному описі hard skills сучасного бізнес-аналітика, який відіграє важливу роль в різних напрямках. Зокрема, в сферу його відповідальності входять управління вимогами, дослідження і аналіз даних, моделювання процесів, проектування, впровадження та консалтинг. Серед найважливіших інструментів, окрім стандартних, що входять до складу Microsoft Office, він повинен володіти Microsoft Power BI, Tableau та SQL.
Цінними з глибини погляду та тематики Панельної дискусії були змістовні виступи відомих вітчизняних вчених в галузях обліку, аналізу та аудиту були виступи Василя ДЕРІЯ, д.е.н., професора кафедри обліку і оподаткування підприємницької діяльності Західноукраїнського національного університету, Олени ДОРОШЕНКО, к.е.н., доцента кафедри обліку і аудиту Національного університету водного господарства та природокористування, Людмили МЕЛЬНИК, д.е.н., професора, завідувача кафедри обліку і оподаткування Уманського національного університету, Ірини ПАРАСІЙ-ВЕРГУНЕНКО, д.е.н., професора кафедри фінансового аналізу та аудиту Державного торговельно-економічного університету, Ірини САДОВСЬКОЇ, д.е.н., професора, завідувач кафедри обліку і оподаткування Волинського національного університету імені Лесі Українки, Володимира ОСМЯТЧЕНКА, д.е.н., професора кафедри статистики та економічного аналізу, Національний університет біоресурсів і природокористування України, модератора освітніх проектів SAP, TG.Consulting, які поділилися своїм баченням «образу» сучасного бізнес-аналітика та бухгалтера через призму турбулентності епохальних подій сьогодення.
Формуючи комплексне «обличчя» сучасного бізнес-аналітика важливо враховувати думку, пропозиції та рекомендації бізнесу, практикуючих фахівців. Цікавими та корисними були виступи Наталії ПАРФЕНЮК, президента ГО «ПО АБВ», члена Ради АПУ, практикуючого аудитора, керуючого партнера АФ «ТЕО-АУДИТ» та Олександра КИРИШИ, аналітика з фінансів та продажів ПрАТ МХП, котрий наголосив на необхідності вивчення здобувачами вищої освіти можливостей використання потенціалу штучного інтелекту, який набуває останнім часом стрімкого розвитку та впровадження.
На завершення дискусії слово взяла Вікторія ШТАКАЛ, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за ОПП «Аналітичне і обліково-правове забезпечення бізнесу», яка навчаючись на 4 курсі, поділилася своїми враженнями та баченням від навчання з оточуючими. Яскравий, позитивний, емоційний виступ Вікторії ШТАКАЛ був підтриманий іншими присутніми здобувачами освітньої програми та запам’ятався всім учасникам Панельної дискусії.
Підводячи підсумки Інна ЛАЗАРИШИНА, доктор економічних наук, професор кафедри статистики та економічного аналізу НУБіП України, модератор Панельної дискусії подякувала всім присутнім за активну участь, пропозиції та рекомендації, які є цінними з прикладного та стратегічного погляду майбутнього бізнес-аналітика та бухгалтера.
Гарант
ОПП «Аналітичне і обліково-правове забезпечення бізнесу»,
доцент кафедри статистики та економічного аналізу
Анатолій Шиш