Наукові здобутки молодих дослідників: результати конкурсу наукових робіт на кафедрі статистики та економічного аналізу

28 березня 2025, 15:00

У сучасному світі точні дані відіграють ключову роль у прийнятті рішень. Саме тому студентські дослідження у сфері статистики та економічного аналізу стають дедалі важливішими. Вони допомагають майбутнім фахівцям економічному напряму реалізовувати отримані знання  при написанні наукової роботи, освоювати нові підходи щодо прогнозування, аналізу ринкових тенденцій і розробки стратегії розвитку у тій чи іншій сфері дослідження.  Науково-дослідна робота студентів є невід’ємною складовою наукової діяльності університету та є одним із важливих засобів підвищення якості професійної підготовки.

Згідно листа державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» від 02.10.2024 р. № 21/08-1610 «Про проведення Всеукраїнської студентської олімпіади та Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2024/2025 навчальному році» та наказу ректора НУБіП України від 19.02.2025 р. № 140 «Про проведення І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2024/2025 навчальному році» 27 березня 2025 року кафедрою статистики та економічного аналізу проведено І тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з напряму «Економічна аналітика і статистика».

Метою конкурсу  студентських наукових робіт є розвиток інтелектуального потенціалу талановитої молоді; активізація та підтримка наукової роботи студентів як найважливішого фактора формування фахівців нового типу; стимулювання їх інтересу до дослідницької роботи, участі у наукових програмах, проектній, конструкторській та інших формах науково-дослідної діяльності; оволодіння ними інноваційними технологіями.

Щороку науково-педагогічні працівники кафедри статистики та економічного аналізу разом зі студентами готують наукові роботи та подають їх на Всеукраїнський конкурс наукових робіт. У цьому році підготовку наукових робіт зі студентами було здійснено на основі функціонуючого на кафедрі студентського наукового  гуртка «Цифрова статистика».

Результати підготовлених наукових робіт були заслухані та обговорені на кафедрі статистики та економічного аналізу створеною комісією на чолі з завідувачем кафедри Музиченком А.О.

Цьогорічними переможцями І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з напряму «Економічна аналітика та статистика» стали:

1 місце -  Сидоренко Софія, студентка економічного факультету, 3 курсу,  8 групи (спеціальність 076 «Підприємництво та торгівля», ОП «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»).

Тема наукової роботи: «Статистична оцінка стану та перспектив розвитку ринку олійних культур в Україні»

Науковий керівник: канд.екон.наук., доц. Макарчук О. Г.

2 місце -  Думанчук Сергій, студент економічного факультету, 2 курсу, 1 групи (спеціальність 051 «Економіка», ОП «Економіка підприємства»).

Тема наукової роботи: «Статистико-прогностична оцінка виробництва жита в Україні»

Науковий керівник: канд.екон.наук, доц. Чухліб А. В.

Наукова конкурсна робота Сидоренко Софії «Статистична оцінка стану та перспектив розвитку ринку олійних культур в Україні» присвячена статистичній оцінці стану та виявлення перспектив розвитку ринку олійних культур в Україні.

У роботі здійснено статистичну оцінку ринку олійних культур та  досліджено основні чинники, які сприяють його прибутковості. Оцінено перспективи розвитку ринку олійних культур за допомогою побудови динамічних моделей для основних олійних культур: соняшнику, сої та ріпаку. Сидоренко С. відмітила, що завдяки високим цінам на олійні культури, їх виробництво залишається рентабельним для сільськогосподарських підприємств. Розвиваються переробні потужності, що сприяє зростанню експорту продукції з високою доданою вартістю. Основними покупцями олійних культур та продукції її переробки, зокрема соняшникової олії  є країни ЄС, Китай, Індія та інші азійські ринки. Інвестиції у модернізацію портової інфраструктури і логістичних ланцюгів сприяли оптимізації транспортування та нарощенню обсягів постачання даної продукції.

Наукова конкурсна робота Думанчука Сергія «Статистико-прогностична оцінка виробництва жита в Україні» присвячена теоретико-методичним та прикладним питанням статистико-прогностичної оцінки  виробництва жита. У роботі здійснено оцінку сучасного стану, тенденцій та перспектив виробництва жита в Україні. Виявлення тенденцій виробництва жита здійснено за допомогою простих методів аналізу рядів динаміки та побудованих лінійних і параболічних трендових моделей. Думанчук С. відмітив, що для прогнозування виробництва жита доцільно використовувати методи математичної екстраполяції та  різного роду модифікації цих методів.

Проаналізовано варіацію емпіричного і аналітичного рядів динаміки урожайності та валового виробництва жита, обґрунтовано вибір трендових моделей для проведення прогностичних розрахунків. Прогнозування результативних показників виробництва жита у вигляді динамічної системи та відтворення цієї системи у короткостроковій перспективі з певним рівнем ймовірності здійснено з використанням лінійних трендових моделей.

 

Комісія відзначила високий рівень підготовлених наукових робіт Сидоренко Софії та Думанчука Сергія І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з напряму «Економічна аналітика та статистика» й побажала учасникам подальших здобутків на науковому шляху.

 

 

Завідувач кафедри статистики та економічного аналізу,

 доцент Андрій МУЗИЧЕНКО

доценти Оксана МАКАРЧУК і Алла ЧУХЛІБ

  

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook