Виїзне ознайомче заняття студентів факультету тваринництва та водних біоресурсів в Інститут розведення і генетики тварин ім. М.В. Зубця НААН України

28 березня 2025 року
Співробітники кафедри генетики, розведення та біотехнології тварин Національного університету біоресурсів і природокористування України постійно здійснюють підготовку фахівців зі спеціальності 204 – «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва», викладаючи дисципліни «Розведення тварин», «Біотехнологія у тваринництві», «Технологія відтворення тварин», «Генетика тварин» для студентів 2-го курсу та студентів 1-го курсу скороченого терміну навчання.

За ініціативи доцентів кафедри Василя БОЧКОВА, Миколи СЕБИ та старшого викладача Марини ХОМЕНКО, за багаторічної плідної співпраці та за підтримки директора Інституту розведення і генетики тварин ім. М.В. Зубця НААН Остапа Мирославовича ЖУКОРСЬКОГО, заступника директора з наукової роботи Світлани Іванівни КОВТУН 20 березня 2025 року було організовано й проведено виїзні лабораторні заняття з вищеназваних навчальних дисциплін. Студенти ознайомилися з науково-технічною базою Інституту, із задачами, які поставлені перед науковцями сьогодні і на перспективу, а також із шляхами вирішення цих задач. А все це, у свою чергу, сприятиме підготовці конкурентоспроможних, високого світового рівня фахівців.

Під керівництвом досвідчених науково-педагогічних працівників кафедри генетики, розведення та біотехнології тварин розглядається низка питань, що стосуються саме розведення та селекції тварин, генетики, біотехнології, які є основою технології виробництва і переробки продукції тваринництва.

Щоб підготувати технологів з виробництва і переробки продукції тваринництва високого рівня, для здійснення різноманітних заходів щодо одержання тварин, вирощування та використання їх із врахуванням видових й породних особливостей і технологій ведення різних підгалузей тваринництва, є необхідним ознайомити студентів із передовими, сучасними науковими розробками і підходами, що відповідають останнім світовим вимогам і відповідно, навчити майбутніх фахівців новітнім технологіям з виробництва і переробки тваринницької продукції.

Директор Інституту розведення і генетики тварин ім. М.В. Зубця НААН Остап ЖУКОРСЬКИЙ ознайомив студентів факультету тваринництва та водних біоресурсів НУБіП України з діяльністю Інституту, зі структурою наукової установи, з науковими розробками, з викликами, які стоять перед галуззю тваринництва сьогодні і на перспективу, про навчання в аспірантурі.

Студенти відвідали всі наукові лабораторії Інституту розведення і генетики тварин ім. М.В. Зубця, поспілкувались із завідувачами підрозділів, науковцями, ознайомилися з матеріально-технічною базою провідної наукової установи.

Майбутнім фахівцям в галузі тваринництва була надана можливість навчитись певним підходам з біотехнології. Завідувачка лабораторії біотехнології відтворення тварин Оксана ЩЕРБАК розкрила питання щодо аналізу ембріопродуктивності корів-донорів і морфологічної та цитогенетичної оцінки стану ембріонів вітчизняних порід великої рогатої худоби, кріоконсервування сперми самців у системі збереження генофонду сільськогосподарських тварин. Були розглянуті питання щодо біотехнологічних методів підвищення фертильності сільськогосподарських тварин.

Головний науковий співробітник лабораторії генетики тварин Любов СТАРОДУБ розповіла про сучасні методи аналізу хромосомного поліморфізму сільськогосподарських тварин як підґрунтя раннього прогнозування їх продуктивності та як цитогенетичного критерію інтерпретації еволюційної систематики таксонів свійських тварин та про низку інших задач, які вирішують співробітники лабораторії генетики тварин.

Провідний науковий співробітник Наталія МОХНАЧОВА розповіла про вдосконалення методів оцінки племінних тварин за різними типами ДНК-маркерів.

Безсумнівно, вагомим елементом технології виробництва продукції тваринництва є розведення та селекція тварин. Завідувач лабораторії інформаційних систем племінного тваринництва Дмитро БАСОВСЬКИЙ розповів про здійснення збору, аналізу, систематизації інформації та інших необхідних матеріалів щодо розробки нормативно-правової документації з питань племінної справи у тваринництві; розробку та удосконалення програмних засобів для ведення Державного реєстру суб’єктів племінної справи у тваринництві; формування інформаційних баз бугаїв-плідників молочних, молочно-м’ясних та м’ясних порід і типів; визначення племінної цінності плідників за походженням, власною продуктивністю та якістю потомства; щорічне формування каталогів бугаїв молочних, молочно-м’ясних та м’ясних порід і типів для відтворення маточного поголів’я.

Завідувачка лабораторії молочної худоби Ольга БІРЮКОВА представила цікаву інформацію щодо вивчення шляхів розширення племінної бази, удосконалення генеалогічної структури та підвищення генетичного потенціалу продуктивності тварин молочних порід з урахуванням популяційно-генетичних параметрів.

Студентів дуже цікавили питання розроблення методологічних підходів щодо оцінювання специфіки генофонду тварин в контексті збереження біорізноманіття у скотарстві, розробки теорії успадкування племінної цінності бугаїв на індивідуальному та популяційному рівнях, оптимальної селекційної моделі підвищення генетичного прогресу в породі, розробки і наукового супроводу планів селекційної роботи у стадах з розведення молочної худоби, регіональних програм перспективного розвитку скотарства тощо.

Надзвичайно цікавим було відвідування банку генетичних ресурсів тварин ІРГТ ім. М.В. Зубця НААН, який внесено до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання. Завідувачка лабораторії збереження генетичних ресурсів тварин Олена СИДОРЕНКО вказала на дуже цікаві факти, що основним завданням фунціонування банку є цілеспрямоване комплектування необхідним обсягом генетичного матеріалу (сперми, ооцитів, ембріонів, соматичних клітин тощо) визначених генофондових об’єктів та забезпечення його надійного довгострокового збереження. Зберігання генетичного матеріалу в банку генетичних ресурсів тварин для можливості ефективного відновлення популяції на випадок її втрати.

Колектив студентів факультету тваринництва та водних біоресурсів НУБіП України щиро вдячні керівництву та співробітникам Інституту розведення і генетики тварин ім. М.В. Зубця НААН за отримані знання та вміння.

 

Василь БОЧКОВ, Микола СЕБА,
Марина ХОМЕНКО,
науково-педагогічні працівники кафедри
генетики, розведення та біотехнології тварин

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook