Ліс як регулятор кліматичної системи планети Земля: відбувся міжнародний науковий вебінар

28 березня 2025 року
Наукова дискусія про вплив лісів на клімат відбулася 21 березня 2025 року у рамках наукового вебінару з нагоди Міжнародного дня лісу. Основою вебінару була доповідь професора Анатолія Зіновійовича ШВИДЕНКА (Міжнародний інститут прикладного системного аналізу, IIASA, Австрія) на тему «Ліс як регулятор кліматичної системи планети Земля: сьогодні та ймовірне завтра», у якій доповідач розглянув сучасний стан лісів у контексті глобальних змін клімату, їхній вплив на баланс парникових газів та можливі сценарії майбутнього.

Одним з головних питань доповіді були кліматичні зміни і прогнозоване майбутнє для українських лісів на кінець XXI сторіччя, оскільки кліматичні зміни можуть призвести до значного зміщення ареалів основних лісотвірних видів.

За даними вчених (Shvidenko et al., 2017), очікується, що до 2100 року ареал основних лісотвірних видів дерев, таких як дуб звичайний, поступово зміщуватиметься на північ, а в південних регіонах його зростання ускладниться через підвищення температури і зменшення кількості опадів. Сосна звичайна втратить значну частину свого ареалу в центральних і південних регіонах через посухи та підвищену ймовірність пожеж. Береза повисла значно зменшить свій ареал через чутливість до змін вологості та температури, що може призвести до її витіснення іншими деревними видами.

У рамках обговорення доповіді відбулася панельна дискусія, в якій взяли участь Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана ГРИНЧУК; професор Василь ЛАВНИЙ (Національний лісотехнічний університет, м. Львів); професор Петро ЛАКИДА (ДП «Ліси України»); PhD Максим МАЦАЛА (Шведський сільськогосподарський університет, м. Алнарп); професор Роман ВАСИЛИШИН (НУБіП України); студенти НУБіП України та учасники семінару лісової групи ФАО, який паралельно проходив на базі Національного лісотехнічного університету (м. Львів).

У контексті обговорення останніх глобальних досліджень рекомендуємо звернути увагу на публікацію Pan et al. (2024) про ліси як ключовий поглинач вуглецю. Вчені вказують на те, що протягом останніх трьох десятиліть не відбувається збільшення резервуару вуглецю у лісах через низку факторів глобального масштабу. Наприклад, бореальні ліси потерпають від зростання інтенсивності стихійних лих, зокрема пожеж. Тропічні ліси, які є одними з найважливіших утримувачів і поглиначів вуглецю, мають негативний тренд депонування вуглецю через вирубку та деградацію недоторканих природних лісів. Водночас, відновлені тропічні ліси демонструють високу здатність до поглинання вуглецю протягом перших десятиліть після лісовідновлення. Попри зусилля людства налагодити стале управління лісами та їх захист, загальне збільшення запасів вуглецю в лісових екосистемах не відбулося. У помірних лісах та відновлених тропічних зонах вуглецеві запаси зросли на третину, бореальні ліси втратили 36% вуглецю через пожежі, а незаймані тропічні ліси втратили 31% внаслідок вирубок.

Андрій БІЛОУС, Андрій ОДРУЖЕНКО,
кафедра таксації лісу та лісового менеджменту

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook