Лісосмуга життя у Білогородській громаді

27 березня 2025 року

Найближчим часом ця дорога від автошляху Р-04 (Бишівська траса) до Музич знову буде затишною і тінистою. Весною тут цвістимуть яблуні й груші, влітку повітря буде сповнене ароматом лип та гулом бджіл, восени живописно жовтітиме листя дубів. Взимку дорога буде захищена від снігових переметів, а влітку тут буде життєдайна тінь і прохолода. Тут буде рай для комах-запилювачів та співочих птахів, прихисток для дрібних тварин, насолода для очей естетів і поетів, користь для тих, хто вирощуватиме сільгоспкультури на сусідніх полях.

 

Саме для цього ми розпочали в цьому місці відновлення придорожньої лісосмуги – висіяли 2440 жолудів дуба звичайного, висадили 450 сіянців липи серцелистої та 150 клена гостролистого, 150 груш і яблунь, 30 плодових кущів (калина, шипшина та барбарис) у рамках проєкту «Лісосмуги життя», що реалізується БО «БФ «Peli can live» за фінансової підтримки ING Bank Ukraine спільно з Білогородською сільською радою, ГО «Змінимо село разом» та Боярською лісодослідною станцією, Навчально-науковим інститутом лісового і садово-паркового господарства НУБіП України.

Навіщо відроджувати і насаджувати лісосмуги?

  • Екологічна користь
  • Зменшують забруднення повітря, поглинаючи пил, вихлопні гази та інші шкідливі речовини.
  • Виділяють кисень і покращують мікроклімат.
  • Утримують вологу в ґрунті, запобігають його висиханню та ерозії.
  • Створюють середовище для існування птахів, комах та дрібних тварин.

  • Користь для сільгоспугідь
  • Захищають поля від вітрової ерозії.
  • Регулюють мікроклімат на прилеглих територіях, зменшуючи вітри та коливання температури.
  • Затримують сніг узимку, що сприяє весняному зволоженню полів.
  • Безпека на дорозі
  • Зменшують замітання снігом доріг узимку.
  • Захищають від поривів вітру, що особливо важливо для високих вантажівок.

 

 

  • Естетична користь
  • Роблять ландшафт привабливішим, а поїздки – приємнішими.
  • Поглинають шум від авто, знижуючи звукове навантаження на прилеглі території.
  • Продумано і гарно

Види дерев та схема посадки Музичанської лісосмуги продумані до дрібниць:
Перший ряд обабіч дороги – естетичні й ароматні липи, клени, груші, яблуні. Саме ці види добре поглинають шум та вихлопи від автомобілів, тішать око під час цвітіння, а також легко перенесуть обрізку, у разі потреби сформувати проїздний профіль дороги і прибрати «зайві» гілки.
Другий ряд – це потенційні вікові дуби, які люблять свободу, не люблять тінь та обрізку, але довго і якісно триматимуть стрій у лісосмузі.
Подекуди, де дозволяла ширина ділянки, насаджено ягідні кущі як альтернатива омелі, котра «буяє» у наших краях не на жарт. Смачніша і поживніша для місцевих птахів кормова база на основі ягідних кущів вбереже наші нові насадження від засилля омели. Кущі також приваблять співочих птахів, тож наша лісосмуга цілком зможе виправдати свою музичну назву.

 

 

Обробляючи ділянку до висадки, комунальники з КП «Гореничі» та «ККП «Білогородка» вирубали поросль усіх інвазивних (чужорідних) видів, зокрема клена ясенелистого (американського). Водночас ми зумисне залишили пні від старої посадки тополь і ясенів, щоб не “перевертати” ґрунт корчуванням та зберегти його родючість. Пні з часом зігниють, а продукти розпаду деревини збагатять поживними речовинами нову посадку.
А молоді дерева та кущі, які ми залишили у рядах та міжряддях – наші рідні груші, вишні, абрикоси, бузина, ясени – стануть такими собі «няньками» для щойно висаджених «малят» і допоможуть їм легше пережити перші спекотні літа.

Музичанська лісосмуга – це кількарічний науковий проєкт.

Відродження лісосмуг – справа нелегка і досить тривала. Експерт проєкту «Лісосмуги життя» від БО «Peli can live», доцент кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій НУБіП України Олександр Соваков куруватиме нашу громаду наступні кілька років поспіль, допомагаючи нам доглядати за молодою лісосмугою. Адже посадити, пофоткатись і чекати, що “воно само якось виросте” – не спрацює. Кожна рослина потребуватиме активного догляду наступні 3-5 років – прополки, розпушування, поливу, підсадки нових саджанців, у разі якщо щось не приживеться. (Тож якщо ви хотіли, але не змогли долучитись до висадки – для вас теж буде робота наступні роки на цій лісосмузі!) Тільки після того, як крони молодих дерев зімкнуться, можна буде «відпустити» лісосмугу у вільне життя.

У цьому місці дехто може зауважити, що для того, щоб крони зімкнулись швидше, треба було садити більшими саджанцями. Але тут є нюанс. Наприклад, жолудь проростаючи спершу формує глибокий стрижневий корінь, яким тягнеться до ґрунтових вод. Під час пересадки з розсадника, ми той корінь хоч-не-хоч обрізаємо, бо він дуже глибокий навіть у найменшого саджанця. На новому місці рослина вже не може його розвивати далі, натомість розвиває бічне поверхневе коріння. Рослина з такою кореневою системою буде завжди залежною від опадів і поливу. А от висів жолудів одразу на місці лісосмуги забезпечує майбутнім дубам оптимальний водний режим і швидке зростання. Аналогічно з липою – чим менший саджанець, тим більше шансів, що він приживеться і буде самодостатнім.

Наша лісосмуга досаджуватиметься ще в кілька етапів.

Лісосмуга біля Музич запланована на значно більшій площі, ніж було висаджено нині. Це пов’язано зі складністю ділянки – частина з боку Бишівської траси ледь не суцільно заросла інвазивним кленом ясенелистим, до того ж під нею виявилась робоча частина трубопроводів меліоративної системи річки Ірпінь, що повністю виключає можливість корчування. Ще одна частина поросла робінією псевдоакацією – пахучим, медоносним, але так само інвазивним видом, який має свої плюси і мінуси. Обидві ділянки будуть ретельно сплановані до відновлення у вигляді лісосмуги, а не хащ, як це було досі (адже не всі придорожні зелені насадження виконують роль лісосмуги!) Цей етап заплановано до реалізації на осінь 2025 та весну 2026 року.

Сектор екології Білогородської сільської ради щиро дякує кожному і кожній, хто зробив свій вклад у висадку Музичанської лісосмуги:
Нашим хоробрим ЗСУ, які боронять нас і дають нам можливість творити майбутнє на нашій землі;
Яні Бобровій та колективу БО «Peli can live» за чудову ідею проєкту «Лісосмуги життя» та його втілення в життя на території нашої громади, об’єднавши чудових партнерів та людей!
Особлива подяка ING Bank Ukraine за фінансову підтримку, яка включає не лише висадку, але й інвестицію у майбутнє цього проєкту - подарований нашій громаді лісовий культиватор та інвентар, яким ми доглядатимемо насадження;
Олександру Совакову за планування лісосмуги, підбір асортименту садивного матеріалу та всі консультації на етапі підготовки і висадки;
КП Гореничі та КП Білогородка за підготовчі роботи на місці лісосмуги, вирубку інвазійних рослин, покіс узбіч;
Олександру Мельнику та Боярській лісовій дослідній станції за надану техніку для створення борозен, саджанці та, особливо, за готовність підтримувати наш проєкт на всіх етапах реалізації;
Роману Василишину, директору ННІ лісового і садово-паркового господарства та завідувачу кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій НУБіП України Андрію Пінчуку за сприяння у висаджуванні рослин;
Колективу Тетерівського надлісництва Столичної філії ДП «Ліси України»;
Тетяні Немирович з ГО «Змінимо село разом» (Музичі) за комунікацію з мешканцями та організацію толоки-прибирання на місці лісосмуги;
Дмитру Ходанівському з кафе «Свої» (Музичі) за смачний куліш та канапки;
Мешканцям села Музичі, школярам Музичанського ліцею та студентам НУБІП України, які долучились до висадки саджанців.

Ольга ЛЕОНОВА
завідувач сектору біології
Білогородської сільської ради
Бучанського району Київської області

Олександр СОВАКОВ
доцент кафедри відтворення лісів
 та лісових меліорацій

 


Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook