Інженерні сервіси високотехнологічних виробництв в контексті розвитку освітніх програм для енергетиків і автоматників
Інженерні сервіси високотехнологічних виробництв в контексті розвитку освітніх програм для енергетиків і автоматників
27 березня 2025 року
Згідно плану діяльності Кластера цифрової енергетики за ініціативи ТОВ "ВАП-БУД" відбувся науково-практичний семінар "Сучасні інженерні сервіси високотехнологічних виробництв". Мета заходу - координація зусиль компаній, які використовують сучасні інжинірингові сервіси до співпраці у освітянській та науковій діяльності, насамперед, для підвищення якості освітніх програм з підготовки енергетиків і автоматників.


Семінар відкрив директор ТОВ "ВАП-БУД" Анатолій Баранов, який поділився досвідом розбудови складних енергетичних об'єктів.
Під час заходу було висвітлено не лише досягнення, але й проблеми, що виникають при впровадженні новітнього обладнання, яке впливає на стан електромереж. Особливо це стало критичним у забезпеченні енергетичної автономності в умовах воєнного часу. Нестабільність електропостачання та ризики атак на енергетичну інфраструктуру змушують підприємства шукати альтернативні джерела енергії, такі як когенераційні установки, сонячні та вітрові електростанції, а також розробляти стратегії децентралізації енергосистеми.
Розвиток регіональних мікромереж та впровадження інтелектуальних систем управління енергоспоживанням може значно підвищити рівень стійкості енергетичної інфраструктури країни. В ході дискусії учасники Кластеру цифрової енергетики ухвалили рішення щодо спільної дослідно-конструкторської розробки, яка буде присвячена прогнозуванню навантаження електромережі та зниженню втрат елелктроенергії. Це питання особливо важливе при імплементації технологій енергетичної автономності, оскільки адаптація енергосистеми до нових умов потребує інтеграції гнучких та інтелектуальних рішень для балансування навантаження та підвищення надійності електропостачання.
Власним досвідом у сфері літакобудування поділився директор компанії "Прогрестех-Україна" Олег Уруський.

Його компанія із штатом понад 1000 інженерів вже понад 10 років є постачальником інженерних сервісів для світового лідера в галузі аерокосмічних рішень компанії Boeing.
Серед викликів сьогодення доповідач виокремив кадрові питання, адже рівень випускників технічних університетів знижується. Дослідження компанії показали, що однією з головних причин є проблеми базового шкільного навчання, через які студентам складно опановувати необхідні компетенції для інженерних спеціальностей. У зв'язку з цим компанія вже кілька років активно залучається до профорієнтаційної роботи у школах.
Доповіді про інноваційні цифрові рішення для створення енергоінформаційних систем представили директор Інституту загальної енергетики НАН України академік Віталій Бабак, директор ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження Віктор Каплун та начальник управління Держенергонагляду у Київській області Олександр Бабенко.

Вони ознайомили присутніх із баченням розвитку енергетичної галузі, формуванням енергетичних громад та впровадженням технологій когенерації.

Під час обговорення науковці, представники державного регулятора та виробничники активно дискутували щодо адаптації енергетичних систем до змін у навантаженні мережі, викликаних впровадженням новітнього обладнання. Особливу увагу було приділено необхідності розробки регуляторних механізмів та технічних рішень для забезпечення стабільної роботи електромереж в умовах формування децентралізованих енергосистем.


Участь у дискусії взяли участь заступник директора з наукової роботи Інституту загальної енергетики НАН України Світлана Ковтун, керівник виробничого відділу ТОВ «ВАП-БУД» Микола Гончаренко, в.о. завідувача кафедри автоматики та робототехнічних систем ім. акад. І.І. Мартиненка Олексій Опришко, керівник компанії «ActiveSpetsprom» Костянтин Желудков та ін.


Писутні відвідали виробничі потужності ТОВ «ВАП-БУД» та ознайомились з інноваційною продукцією підприємства.




Семінар став важливим майданчиком для обміну досвідом та обговорення актуальних проблем і викликів у сфері енергетики, високих технологій, а також окреслив шляхи подальшої співпраці між освітою, наукою і виробництвом.
Олексій Опришко,
в.о. завідувача кафедри автоматики та
робототехнічних систем ім. акад. І.І. Мартиненка
ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження