Публічне управління сталим розвитком: молодь формує майбутнє територіальних громад
Публічне управління сталим розвитком: молодь формує майбутнє територіальних громад
27 березня 2025 року
26 березня 2025 року найкращі представники молоді зі шкіл, ліцеїв, коледжів та університетів долучилися до обговорення актуальної проблематики сталого розвитку територіальних громад під час проведення Всеукраїнської конференції учнівської та студентської молоді «Публічне управління сталим розвитком територіальних громад». Організаторами науково-практичного заходу стали кафедра публічного управління, менеджменту інноваційної діяльності та дорадництва НУБіП України, Всеукраїнська асоціація громад та Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти».
Під час відкриття Всеукраїнської конференції учнівської та студентської молоді «Публічне управління сталим розвитком територіальних громад» професор кафедри публічного управління, менеджменту інноваційної діяльності та дорадництва, доктор наук з державного управління, доцент Оксана ЄВСЮКОВА зазначила, що ідею сталого розвитку було покладено в основу світової програми дій «Порядок денний на XXI століття», прийнятої 179 країнами світу. Відповідно до Указу Президента України від 30 вересня 2019 року № 722/2019 Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року стали орієнтирами для розроблення проектів прогнозних і програмних документів та проектів нормативно-правових актів. Після завершення бойових дій та перемоги над збройною агресією рф, територіальні громади матимуть потребу не лише у відновленні попередньої інфраструктури, у модернізації та адаптації до викликів повоєнної реальності, але й у формуванні сталого розвитку Української держави з врахуванням наслідків цих викликів та кризових явищ в цілому.


Учасники Конференції (яких на заході було понад 130 осіб) представляли більш ніж двадцять закладів освіти з різних регіонів України, серед яких: Академія праці, соціальних відносин і туризму; ВСП «Костянтинівський індустріальний фаховий коледж Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет»; ВСП - фаховий коледж ДЗ «Луганського національного університету імені Тараса Шевченка», м. Лубни; ВСП «Марганецький фаховий коледж Національного технічного університету «Дніпровська політехніка»; Дніпровський державний аграрно-економічний університет; ВСП «Первомайський фаховий коледж Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова»; Економіко-правовий фаховий коледж м. Вінниці; Дрогобицький механіко-технологічний фаховий коледж; Державний податковий університет м. Ірпінь; кафедра публічного управліннята проектного менеджменту ДЗВО «Університет менеджменту освіти»НАПНУкраїни; Тростянецька філія, Ліцей № 1 у м. Тростянець; КЗВО «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради; Рудниківський заклад загальної середньої освіти Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області; КЗ «Харківська гімназія № 98 Харківської міської ради»; «Харківська гімназія №19 Харківської міської ради»; КЗ «Харківський ліцей №154 Харківської міської ради»; КЗ Ліцей «Мрія» Кропивницької міської ради, м. Кропивницький; КЗ Ліцей №14 «Здоров’я» Полтавської міської ради; КЗ Ліцей № 38 Шевченківського району м. Києва; Міжрегіональна академія управління персоналом;Національний університет «Запорізька політехніка»; Навчально-реабілітаційний заклад вищої освіти «Кам’янець Подільський державний інститут»; Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя; Самбірський фаховий коледж економіки та інформаційних технологій Львівської області; Харківський національний університет міського господарства ім. О.М. Бекетова тощо.

З вітальним словом до учасників конференції звернулися в.о. директора ННІ неперервної освіти і туризму НУБіП України, д.ю.н., професор Іван ГРИЦЕНКО. Він зазначив, що сталий розвиток суспільства дозволяє задовольняти потреби нинішнього покоління, не завдаючи при цьому шкоди можливостям майбутніх поколінь, а подальший процес розбудови держави повинен відбуватися на основі узгодження і гармонізації економічної, соціальної та екологічної складових. Всеукраїнська конференція є платформою для обговорення важливих інструментів забезпечення сталого розвитку територіальних громад в Україні.

З вітальним словом до учасників також звернулась заступник директора Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти», к.пед.н., ст. дослідник Галина КОЛОМОЄЦЬ, зазначивши про важливу місію науково-практичного заходу та участь в ньому найкращих, креативних, сміливих і розумних представників сучасної української молоді.


Професор кафедри публічного управління, менеджменту інноваційної діяльності та дорадництва НУБіП України, в.о. завідувача кафедри, доктор наук з державного управління, доцент Сергій ПРИЛІПКО розповів про особливості та переваги підготовки кваліфікованих кадрів для територіальних громад у НУБіП України. Він запросив учнів загальноосвітніх закладів до проведення Дня відкритих дверей, де випускова кафедра більш детально ознайомить майбутніх абітурієнтів з умовами вступу та змістом освітньої програми підготовки бакалаврів зі спеціальності «Публічне управління та адміністрування», основний зміст якої спрямований на підготовку фахівців для роботи у територіальних громадах.

Депутат Боярської міської ради Фастівського району Київської області, кандидат наук з державного управління Володимир СИЗОН зупинився на питаннях життя громад в умовах децентралізації. Особливу прихильність та зацікавленість у учасників Конференції викликав виступ першого заступника голови Всеукраїнської асоціації громад Сергія ЗАМІДРИ на тему «Розвиток соціального капіталу як основа відбудови територіальних громад». Доповідач зазначив, що соціальний капітал не тільки ресурс стійкості та згуртованості громад, але й критичний ресурс у кризовий період. Умови війни та повоєнної відбудови вимагають нових підходів до відновлення довіри, взаємодії, участі. Саме, публічне управління, як підкреслює автор доповіді, має створювати умови для його розвитку. Для вказаного необхідна системна політика, що ставить людину та громаду в центр.


Наукову цікавість викликали тематики доповідей та публічні виступи учасників Конференції, на кшталт: «Взаємодія влади та громадянського суспільства під час криз: ефективна комунікація як інструмент довіри та стабільності» (Сіленко О.); «Місце сили. Ніжин» як суб’єкт громадської комунікації молоді під час російсько-української війни 2022-2025 рр.» (Шаповал Є.); «Реалізація волонтерських учнівських проєктів як вияв громадської активності у сталому розвитку» (Бодак Т.); «Гендерно-зумовлене насильство, пов’язане з конфліктом, як виклики для сталого розвитку територіальних громад» (Досич А.); «Кращі європейські практики сталого розвитку громад: досвід для України на прикладі м. Хмільника Вінницької області» (Мельник Ю.); «Майбутнє тут і зараз! Як залишити молодь в українських громадах?» (Кавун А.); «Вплив пластикового забруднення на навколишнє середовище» (Ткаченко М., Гурська С.); «Історія успіху: як моя громада змінилася завдяки реформі децентралізації (на прикладі Миронівської міської територіальної громади Київської області)» (Горб Т.); SMART CITY ТА SMART VILLAGE – нові моделі розвитку українських громад» (Опалінська С., Мамчак М.); «Традиції гостинності та кулінарної спадщини як основа сталого розвитку територіальних громад Полтавського регіону» (Тітова В.); «Майбутнє Дніпра: синергія молодіжної участі та самоврядування» (Дмитрієва К.); «Економічна спроможність територіальних громад в умовах євроінтеграції» (Звоненко К.); «Сучасні виклики державної пенсійної політики» (Штепа А.); «Напрями діяльності Дитячої дорадчої ради у м. Тростянець (Іванова Д.); «Екологічні ініціативи молоді Лебедина» (Пелих Д.); «Формування цінностей та громадянської життєвої позиції українських школярів» (Басманова А.); «Моя громада в майбутньому: молодіжні ініціативи для місцевого розвитку» (Доскач М.); «Кращі європейські практики сталого розвитку громад: досвід для України» (Кириченко К.) «Ініціативи, які надихатимуть молодь м. Суми долучатися до важливих змін» (Ткаченко Є.); «Волонтерство як один з інструментів реалізації ініціатив молоді у територіальній громаді» (Малешко А.).





Приємним бонусом Конференції став візит до нашого університету директорки Центру позашкільної освіти Дарницького району м. Києва Вікторії БЕКЕЩЕНКО та представників Дитячого парламенту Дарницького району «СТРІЛА». Як зазначила пані Вікторія, лідери учнівського самоврядування Дарницького району продовжують активно розвивати свої навички, формуючи нове бачення майбутнього громади, приймаючи участь в таких наукових заходах, як наша Конференція.




Кафедра публічного управління, менеджменту інноваційної діяльності та дорадництва щиро вдячна всім учасникам Конференції за активну громадянську позицію, власне бачення проблем розвитку теритооіальних громад та шляхів їх вирішення, грунтовні презентації, чудові креативні виступи та цікаві дискусії. Чекаємо випускників шкіл, ліцеїв та коледжів стати студентами в Національному університеті біоресурсів і природокористування України та дізнатися більше про механізми забезпечення сталого розвитку територіальних громад під час навчання на спеціальності «Публічне управління та адміністрування».
Олена МОСКВІЧОВА,
доцент кафедри публічного управління,
менеджменту інноваційної діяльності та дорадництва
доцент кафедри публічного управління,
менеджменту інноваційної діяльності та дорадництва