Цікавий конкурс – зрілі, аргументовані розмисли – втішні результати
Відповідно до плану виховної роботи гуманітарно-педагогічного факультету в межах проведення Тижня рідної мови кафедра журналістики та мовної комунікації оголосила конкурс есе, запропонувавши тему «Без мови рідної й народу нема». Учасниками конкурсу стали 279 здобувачів освіти гуманітарно-педагогічного факультету, факультетів землевпорядкування, ветеринарної медицини, захисту рослин, біотехнологій та екології, НІІ лісового та садово-паркового господарства; ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження.
Маємо підстави сміливо твердити: наші студенти глибоко розуміють важливість проблеми; для них патріотизм – не високе слово, а реальна справа, яку треба щоденно вершити сумлінною різнобічною діяльністю. У роботах чітко звучать чотири основні думки: рідна мова є найсутнішим складником національної свідомості, культури та історії народу, вона передає від покоління до покоління традиції, цінності, формує менталітет усіх поколінь; народ без своєї мови втрачає самобутність та ризикує розпорошитися з-поміж інших культур, приклад багатьох націй доводить, що збереження мови – необхідна умова збереження самого народу; глобалізація, вплив інших мов, асиміляція несуть загрозу, позаяк спричиняють занепад рідної мови, а тому надзвичайно важливою є державна підтримка мови й популяризація її в суспільстві. Відсутність належної підтримки української мови в нашій державі – одна з причин сьогоднішньої війни; відповідальність за збереження мови лежить не тільки на державі, а й на кожному громадянинові. Автори есе щиро зізнаються , що війна змусила багатьох із повернутися в лоно рідномовності.
Наші студенти свої роздуми підсумовують так: без рідної мови неможливо уявити майбутнє нації, адже вона формує свідомість, гуртує людей, передає унікальний досвід поколінь.
Журі назвало переможців конкурсу в розрізі факультетів та спеціальностей.
Гуманітарно- педагогічний факультет
Спеціальність 061 «Журналістика» – Курганевич Йордана (98 б.), Петряник Маргарита (97 б.), Тімченко Максим (96 б.).
Спеціальність 053 «Психологія» – Панасюк Катерина (96 б.), Черненко Діана (94 б.), Чернявська Вероніка (93 б.).
Спеціальність 231 «Соціальна робота» – Дюджок Мар’яна (94 б.), Мазур Кирило (90 б.), Кучевська Вікторія (87 б.).
Факультет ветеринарної медицини
Спеціальність 211 «Ветеринарна медицина» – Цвілій Олександра (97 б.), Лакійчук Уляна (96 б.), Якубовська Єлизавета (95 б.).
Факультет землевпорядкування
Спеціальність 193 «Геодезія та землеустрій» – Доценко Поліна (93 б.), Вітер Сергій (91 б.), Білявський Михайло (88 б.).
Факультет захисту рослин, біотехнологій та екології
Спеціальність 202 «Захист і карантин рослин» Пишняк Наталія (90 б.), Коновал Вікторія ( (88 б.), Чемериська Анастасія (87б.).
НІІ лісового та садово-паркового господарства
Спеціальність 187 «Деревообробні та меблеві технології» – Комар Артем (92 б.), Демчук Богдан (90 б.), Моцьор Андрій (87 б.).
ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження
Спеціальність 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» –Зозуля Артем (92 б.), Макогон Володимир (90 б.), Гальпрейтуг Дар’я (88 б).
Афористичні слова Володимира Сосюри «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема», які обрано для назви есе, – і про день минулий, і про день сьогоднішній, і про день грядущий. Найважливішим є те, аби вони осіли в серцях і душах усіх українців як їхній оберіг, код, зрештою, як один із найреальніших сенсів буття.