Умілі руки студентів-агроінженерів блискуче розкривають їхній фаховий потенціал
Студенти спеціальності «Агроінженерія» — це не просто майбутні фахівці в області техніки, а й справжні майстри своєї справи, які вже в процесі навчання здобувають безцінні практичні навички, працюючи руками над реальними технічними завданнями. Їхній творчий потяг здатний оживляти механізми, ремонтувати та налаштовувати складні пристрої, створювати нові конструкції та вирішувати проблеми, які на перший погляд здаються непростими.
Становлення справжнього інженера не обмежується лише теоретичними знаннями. Значний сегмент розвитку фахівця даного профілю базується на практичній підготовці, його вмінні працювати із різноманітними інструментами, прикладному опануванні сучасних технологій та обладнання, оперуванні принципами роботи різних механізмів, зокрема двигунів, машин і автоматизованих систем. Відточування майстерності,під час виконання технічних робіт, ремонту і монтування механічних пристроїв — слугує фундаментом творчого розквіту і критичного мислення у напрямку удосконалення механізованих засобів виробництва і, як результат, широкого розкриття потенціалу інженерної особистості.
Другокурсник Ігор ГОРБАНЬ, разом з батьком вирішили підвищити потужність власного класичного трактора Т–150 К, який до речі, на сьогоднішній день, ще досить широко використовується у багатьох фермерських господарствах нашої країни. В результаті кропіткої праці і виважених рішень на енергетичний засіб було встановлено п’ятициліндровий двигун MAN D2865 LUH07 – TURBO, потужністю 250 кВт. Варто зазначити, що вказаний двигун відомий високим рівнем надійності і витривалості, крім того, паливний насос високого тиску двигуна оснащений електронним акселератором, що підвищує ефективність роботи системи живлення та плавність зміни режимів навантаження.
За словами Ігоря, реалізувати такий проект в домашніх умовах було непросто, інколи доводилося звертатися за допомогою до ремонтного підприємства. Місця кріплення двигуна були змінені, а розміри рами довелося збільшити на 30 см, тому що не вистачало простору для встановлення радіатора і інтеркулера. Корпус муфти зчеплення проточили під розміри двигуна MAN, а корзину муфти зчеплення встановили іншу, виробництва компанії LUK. Вал головного зчеплення використали виробництва компанії DEUTZ, а витискний підшипник довелося доварити на 5 см.
Ігор з гордістю заявляє, що на сьогоднішній день — це найпотужніший двигун, який встановлений на трактор Т-150 К в Україні. Хлопець має рацію, і варто підкреслити, зростання його фахової свідомості відображеної у позитивних здобутках реалізованого задуму.
Студент другого курсу Богдан КИРИЛЮК, через часті неполадки двигуна Д-245 власного трактора МТЗ-1025, вирішив забезпечити надійну роботоздатнійсть вказаного енергетичного засобу шляхом встановлення більш потужного і надійнішого силового агрегату. Після детального вивчення характеристик і розмірних рядів дизельних двигунів різного виробництва, здобувач вищої освіти зупинився на МАN D 0824 LFL09. Вибір випав недаремний, двигун МАN D 0824 LFL09 в порівнянні з двигуном Д-245, також має 4 циліндри та близькі геометричні розміри, але його потужність — на 15 кВт вища. Цей двигун широко використовується у вантажівках MAN, автобусах та інших комерційних транспортних засобах завдяки своїй надійності, ефективності та довговічності.
Робота виконувалася в руслі виваженості і доступних технічних можливостей. Разом з батьком, хлопець переобладнав маховик і перехідну плиту під зчеплення МТЗ. Також, довелося доварити раму трактора під двигун, який встановив на подушки кріплення автомобіля Suzuki Jimny. Студент виконав профілювання і підсилення ланжеронів під обриси нового двигуна, також профілював піддон силового агрегата під карданний вал приводу переднього ведучого мосту трактора.
Зі слів Богдана, час і зусилля витрачені на модернізацію трактора, здійснили суттєвий вклад у розширення його інженерного кругозору. В межах законів механіки — можна удосконалити будь який енергетичний засіб.
Студент скороченого терміну освіти Ілля МАРЦЕНЮК отримав індивідуальний графік навчання і паралельно з освітнім процесом виконує обов’язки налагоджувальника сільськогосподарських машин та тракторів у ТОВ «AIKO ГРУП». Молодий інженер обладнує посівні системи апаратами компанії Ag Leader для технологій точного землеробства. Ag Leader — це відомий виробник обладнання, для сучасних аграрних технологій, що пропонує різні інноваційні рішення автоматизації та оптимізації сільськогосподарських процесів. Продукція Ag Leader забезпечує точність, зручність та високий рівень контролю під час виконання операцій, таких як сівба, внесення добрив та обробіток ґрунту.
Ілля встановлює і тестує обладнання для забезпечення автоматизованого керування рухом трактора, GPS приймачі, навігаційні дисплеї, засоби для автоматичного відключення посівних секцій, електричні приводи на висівні апарати для швидкісного посіву, а також комплектує системи регулювання притискного зусилля сошників на посівних машинах KINZE.
За словами студента, на сьогоднішній день, він спроможний встановити вказане обладнання на будь-яку посівну систему незалежно від виробника. Наразі його послугами користуються власники як класичних так і сучасних висівних машин. Головне розуміти базові принципи роботи існуючих дозуючих пристроїв та механічних вузлів сівалок, мати творчий підхід і можна суттєво підвищити ефективність роботи агрегату.
Наполегливість і відповідальність студента демонструється якістю роботи та позитивними відгуками менеджменту компанії.
Варто зазначити, що творчість, креативність, умілі руки та молодий інженерний запал студентів-механіків, слугують визначними інструментами становлення і обрамлення у сфері обраної професійної діяльності. Своєю працею здобувачі вищої освіти підкреслюють, що ніколи не потрібно боятися труднощів, потрібно вміло ставити перед собою мету і впевнено рухатись до її досягнення. Молодь завжди має неймовірний потенціал для змін і розвитку нашого суспільства, головне його розкрити і реалізувати.
Подальших успіхів і піднесень нашому студентству під мирним небом України!
Ігор СІВАК,
доцент кафедри сільськогосподарських машин
і системотехніки імені академіка П.М. Василенка,
гарант ОПП «Агроінженерія»
першого рівня вищої освіти