Науково-педагогічні працівники й магістранти кафедри іноземної філології і перекладу взяли участь у роботі всеукраїнського вебінару «Академічна доброчесність: виклики, проблеми та перспективи»

24 березня 2025 року
20 березня 2025 року у Національному університеті «Запорізька політехніка» відбувся Всеукраїнський вебінар «Академічна доброчесність: виклики, проблеми та перспективи». Серед 3000 зареєстрованих учасників — представників науково-освітянських кіл і міжнародних експертів – викладачі й магістранти кафедри іноземної філології і перекладу НУБіП України.


Мета вебінару — підвищення обізнаності учасників щодо проблем забезпечення академічної доброчесності, ознайомлення з перспективами розвитку національного законодавства України у цій сфері, а також обговорення сучасних викликів та можливостей, які виникають на перетині академічної доброчесності та розвитку штучного інтелекту.

Із вітальним словом до присутніх звернувся ректор університету Віктор ГРЕШТА, наголосивши, що на заході буде обговорено не лише поточний стан академічної доброчесності в Україні, а й розглянуто шляхи вирішення цих питань в закладах освіти за кордоном.

Учасників вебінару також привітали голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Юлія ГРИШИНА та голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій БУТЕНКО.

Ключові спікери: заступник голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Іван НАЗАРОВ, Research Integrity and Ethics Coordinator Stockholm University, Sweden Mr Jonas Akerman, директор Академії вчительства Харківського національного університету імені В.В. Каразіна Євген НІКОЛАЄВ, Exeter University Business school, UK, MSc Marketing and Business Analytics Program Director Global Woman in Marketing Award, 2024 Fellow, Chartered Institute of Marketing (FCIM) Наталія ПИСАРЕНКО, співзасновниця ГО «Прогресильні» Ганна ОСТАПЕНКО, проректор НУ «Запорізька політехніка» Руслан КУЛИКОВСЬКИЙ і член Національної команди експертів з реформування вищої освіти Володимир БАХРУШИН.

Відкрив вебінар Андрій БУТЕНКО, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, підкресливши, що академічна доброчесність — це не лише запобігання фальсифікації, але й боротьба зі списуванням, плагіатом, корупцією, хабарництвом і несумлінним рецензуванням.

Іван НАЗАРОВ, заступник голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, представив міжнародні стандарти та європейську практику у формуванні простору академічної доброчесності. Він також поділився цікавою презентацією, у якій висвітлив ключові аспекти цього питання. Зокрема спікер схарактеризував шість ключових цінностей, що їх використовує Міжнародний центр академічної доброчесності (ICAI) для визначення академічної доброчесності: чесність; довіра; справедливість; повага; відповідальність. Ці принципи створюють надійне освітнє середовище, де учасники освітнього процесу взаємодіють на основі справедливості та довіри.

В Україні академічна доброчесність регулюється Законом України «Про освіту» (стаття 42), який визначає академічну доброчесність як сукупність етичних принципів і визначених законом правил, яких мають дотримуватися учасники освітнього процесу (учні, студенти, викладачі, науковці). Заклади вищої освіти зобов’язані мати внутрішню систему забезпечення якості освіти, включаючи офіційно затверджену політику академічної доброчесності.

Доповідачі зазначили, що гарантування безпеки та якості освіти під час війни тісно пов'язано з академічною доброчесністю. Академічна доброчесність — це неймовірно великий пласт, про який можна говорити багато. Це не тільки плагіат. Завдяки академічній доброчесності можна досягти справедливості, чесності і відповідальності у навчанні й науковій діяльності. Коли всі учасники навчального процесу дотримуються принципів чесності, оцінювання знань стає об’єктивним, а диплом або сертифікат — справжнім підтвердженням компетентності.

Нині академічна доброчесність толерується. Освітня відповідальність сприяє глибшому розумінню предмета та розвитку критичного мислення. Списування чи плагіат руйнують цінність освіти та шкодять репутації закладу. Дотримання принципів доброчесності потребує самостійності в роботі та поваги до інтелектуальної власності. Як мотивувати студентів для чесності у навчанні? Приміром, показати відповідальність за знання, що їх згенерував штучний інтелект, але яких не маєш ти. Найкращий варіант — знаходити та аналізувати помилки разом зі студентами у відповідях штучного інтелекту.

Формування культури академічної доброчесності є ключовим завданням для української освіти. Важливо, щоб усі учасники освітнього процесу усвідомлювали свою відповідальність і дотримувалися етичних стандартів у навчанні, викладанні та науковій діяльності.

Дотримання принципів академічної доброчесності — це не просто вимога законодавства, а основа якісної освіти та наукових досліджень! Змінюймо світ разом, розбудовуючи якісну й доброчесну вищу освіту!

Світлана АМЕЛІНА,
завідувач кафедри
іноземної філології і перекладу

Оксана ТЕПЛА,
доцент кафедри іноземної філології і перекладу

Анна КОВАЛЬ, Юлія КОВАЛЬ,
студентки групи ФІЛ-24001м

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook