Великий піст як період духовного переосмислення і тілесно-фізіологічного розвантаження

23 березня 2025 року

Як відомо, мільйони українців із великою серйозністю ставляться до дотримання обмежень, передбачених Великим постом. Однак, для багатьох із наших співвітчизників дотримання Великого посту – це не тільки релігійний ритуал, а й період тілесно-фізіологічного розвантаження. 

На думку багатьох медиків, дотримання посту більш фізіологічне, аніж голодування або роздільне харчування. Однак, якщо ж ви вирішили постити, то не забудьте про власне здоров’я. Науковці неодноразово доводили той факт, що піст здатний зціляти не тільки душу, але й тіло. Після важкої жирної їжі, яку ми споживали упродовж усієї зими, Великий піст, що припадає на березень/квітень, дуже грамотно адаптує організм до зміни пір року, очищує його від шлаків, готує до літа, щоб ми могли активно запасатися вітамінами. Піст дає можливість харчуватися їжею рослинною, яка багата клітковиною і пектинами, сприяє зв'язуванню і виведенню шкідливих речовин, що накопичилися в організмі.
 
У дні посту зі свого столу віруючі люди прибирають продукти тваринного походження - м'ясо, яйця і молочні продукти. Харчі ж рослинного походження вживають у помірній кількості. Рекомендується також відмовитися від спиртних напоїв та солодощів. Найбільш суворими є перший і останній тижні (седмиці).
 
Основі рекомендації та принципи харчування у піст:
 
Понеділок, середа і п'ятниця – це сухоїдення. У ці дні прийнято їсти неварену рослинну їжу - фрукти, овочі; салати зі свіжих овочів; солоні гриби з цибулею; свіжовіджатий яблучний сік; фруктові асорті; салат з буряка, горіхів і часнику; вінегрет без олії; солоні огірки та помідори; картопляний салат з грибами; салат зі свіжого листя салату, тертої моркви і соку лимона; салат з кукурудзи з огірком і болгарським перцем та інше. Як заправлення можна використовувати сік лимона і мед.
Вівторок, четвер - їдять гарячу їжу без олії. У своє меню можна включити квасолевий суп; варену або запечену картоплю із зеленню; компот із сухофруктів; журавлинний морс; пісний борщ; запіканку з квасолі з овочами; тушковану капусту з томатним соусом; запечені яблука з корицею; рис з овочами; усілякі каші тощо.
У суботу та неділю дозволяють собі гарячу їжу з рослинною олією. У вихідні можна побалувати себе та рідних борщем з грибами; оладками з цибулею; смаженими грибочками; картопляними котлетами; скибочками яблука, смаженими в рослинній олії; рулетами з баклажанів, фаршированими волоськими горіхами; салатами, заправленими олією, та іншим.
Пісне меню можна зробити смачнішим, якщо знати деякі хитрощі. Супи варто варити густими. Щоб бульйон вийшов наваристим, додайте квасолю, горох або сочевицю. Адже всім відомо, що вони є повноцінними джерелами білка.
Другі страви в пісні дні готують переважно з круп. Але й тут треба знати кулінарні правила. Манка та пшоно є чудовим гарніром до гарбуза, моркви, кукурудзи і фруктів, гречка - відмінний “компаньйон” томатному соусу, а рис чудовий у дуеті з овочевою підливою.
 
Варто пам’ятати, що у Великий піст не стільки потрібно обмежувати себе в їжі, скільки перебувати у духовному зосередженні. Той, хто постить, повинен більше уваги приділяти своєму духовному життю: молитися в храмі та вдома. У цей період віруючі приcвячують час розмірковуванням про сенс життя, про душу, про добро і зло. Необхідно зосередитися на своєму внутрішньому стані, боротися з проявами гніву, образи, засудження.
 
Олександр ПОВЕДА,
доцент кафедри англійської філології
 
 

 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook