Участь студентів у заходах НБУ України

23 березня 2025, 12:55

 

   Протягом 17-20 березня 2025 р. НБУ представив онлайн заходи до Global Money Week 2025 р. від Музею грошей НБУ під темою «Вибирай надійну фінансову інформацію, дбай про своє фінансове майбутнє».
   Події у Музеї грошей НБУ проходили протягом тижня і нас чекали віртуальні екскурсії та вебінари:
   Понеділок: вебінар “Шаг – відновлення історичної справедливості”.
   Вівторок: віртуальна екскурсія “Історія грошового обігу України”.
   Середа: вебінар “Гроші як засіб комунікації”.
   Четвер: віртуальна екскурсія “Жіночий світ монети”.
   П’ятниця: вебінар “Алхіміки, яким вдалося, або історія українських фальшивомонетників”.
   Екскурсію "Жіночий світ монети" в рамках Центру фінансових знань "Талан" відвідали студенти 3 курсу 1 гр. спеціальності Маркетинг та студенти гуртка “Макроекономічні аспекти економічного зростання в Україні”. Метою даного заходу було ознайомлення учасників з історією та значенням жіночих образів на монетах. Захід проводив Андрі́й Сергі́йович Бо́йко-Гага́рін – український історик, нумізмат та музеєзнавець, автор більше 350 наукових публікацій у галузі нумізматики, боністики, фалеристики та музеєзнавства.
   Під час заходу учасники дізналися про походження терміну «монета», який пов’язаний із іменем римської богині Юнони Монети. У давні часів жіночі портрети й образи прикрашали монети, демонструючи цим важливість їх у культурі та мистецтві. Під час відвідування заходу студенти розширили свої знання про культурну спадщину й роль жінок у нумізматиці, що підвищило фінансову грамотність та історичну обізнаність всіх учасників.
   Цікавою була тема, яка стосувалася Жіночої моди на монети, що поєднує нумізматику, історію моди та мистецтво. Зображення жінок на монетах дозволяють простежити еволюцію жіночого одягу, зачісок і прикрас у різні історичні періоди: Античність, Середньовіччя, Новий час.
   Сучасні монети (XX-XXI ст.) з жінками демонструють емансипацію та зміну модних стандартів. Королеви та діячки (Єлизавета II, Марія Кюрі) носять більш простий, але елегантний одяг. Отже, можемо говорити, що монети є не лише платіжним засобом, а й історією, яка зберігає тенденції різних епох.


   Однією з найбільш зображуваних постатей на монетах у світовій історії є зображення Єлизавети II на монетах. Її портрети на британських та міжнародних монетах охоплюють понад 70 років і відображають зміни її зовнішності, еволюцію монетного мистецтва. Королева Єлизавета II була представлена на монетах у п’яти основних офіційних портретах:
   Перший портрет (1953-1967): молодий образ 25-річної королеви в діадемі Георга IV; класичний стиль, що підкреслює її юність та елегантність.
   Другий портрет (1968-1984): Дизайн Арнольда Мачіна, використовувався на фунтах і пенсах; королева в тій же діадемі, але з більш чіткими рисами обличчя.
   Третій портрет (1985-1997): художник Рафаель Маклуф зобразив її величною; з'являється намисто, що додає монеті вишуканості.
   Четвертий портрет (1998-2015): робота Іана Ренк-Бродлі, більш реалістичний стиль; видно ознаки віку, що робить портрет сучаснішим.
   П'ятий портрет (2015-2022): робота Джоді Кларк, останній портрет; королева виглядає мудрою і спокійною, у короні Королеви Марії.
   Після смерті Єлизавети II у 2022 р. її портрети залишаються на грошах Великої Британії та інших країн Співдружності. Поступова заміна монет із портретом Єлизавети на зображення короля Чарльза III розпочалася у 2023 р.

   Доповідач у виступі відмітив Монету «Шаг» – дрібна розмінна монета, яка використовувалася в різні історичні періоди на території Східної Європи, зокрема у Великому князівстві Литовському, Речі Посполитій, Австро-Угорщині та російській імперії.
   Перші шаги карбувалися в Речі Посполитій, як дрібна срібна монета номіналом 3 гроші. У XVII-XVIII ст. – шагами називали мідні гроші в Польщі та Литві, що використовувалися в повсякденному обігу. Протягом XVIII-XIX ст. – в Російській імперії шагами називали монети номіналом 1/2 копійки. У XX ст. – в Австро-Угорщині шаг (Schilling або Heller) був розмінною монетою. У 1700 р. Петро I запровадив мідні шаги як частину монетної реформи. Вони випускалися аж до 1867 р., а їх номінал дорівнював 1/2 копійки. На монетах карбувалися імператорські символи, такі як двоголовий орел.
   Вираз «НІ ЗА ШАГ» означає «дуже дешево» або «безкоштовно». В Україні «ШАГ» зустрічався в грошовому обігу Гетьманщини під час польського панування. Монети шаг стали історичною частиною фінансової системи багатьох країн і досі є цікавими об'єктами для нумізматів.

   Зупинився також на монеті Дукач із бантом – це традиційна українська жіноча прикраса XVIII-XIX ст., яка поєднувала монету та декоративний елемент у вигляді банта. Дукач – це велика монета (часто медаль або перероблена справжня монета), яка слугувала основою прикраси. Бант – металевий декоративний елемент, що кріпився над монетою, додаючи прикрасі урочистості та розкоші. Матеріали – срібло, золото, латунь; інколи прикрашалися емаллю або коштовним камінням.

   У доповіді був представлений Образ господині на сучасних монетах. Образ господині на сучасних монетах – це символ жінки, яка веде господарство, береже традиції та уособлює жіночу мудрість, зустрічається на сучасних монетах різних країн. Основними рисами її були: традиційне вбрання, предмет побуту, зображення богинь.
   У 2023 р. Національний банк України випустив пам'ятні монети «Український борщ» номіналом 5 та 10 грв, присвячені традиційній українській страві, яку ЮНЕСКО в 2022 р. внесла до переліку об'єктів нематеріальної культурної спадщини, що потребують охорони. На аверсі зображено господиню під час приготування борщу на тлі печі, що символізує тепло, затишок та родинне щастя. Композиція оздоблена орнаментом за трипільським мотивом, підкреслюючи глибину українських традицій. Реверс: у центрі розміщено зображення тарілки з борщем, оточеної декоративними елементами, що відображають багатство української культури. Ці монети вшанували національну страву та підкреслили важливість збереження культурної спадщини України.

   Національний банк України з 1996 р. випускає серію пам'ятних монет, присвячених спортивним досягненням та подіям: "100-річчя Олімпійських ігор сучасності" (1996); "Перша участь у літніх Олімпійських іграх" (1996); "Лижі" (1997); "Біатлон" (1998); "Фігурне катання" (1999); "Плавання" (2001); "Бокс" (2002); "Чемпіонат світу з футболу 2006" (2006); "Абсолютний" (2024).

   У 2023 р. НБУ випустив пам'ятні монети «Захисниці», присвячені героїзму українських жінок, які стали на захист Батьківщини.
   Студенти були в захваті від заходів, у кінці заходів були дискусії, питання-відповіді. Заходи був цікаві, інформаційно насичені, захоплюючі. Адже ознайомили присутніх із роллю жінок в історії грошового обігу. А тематика "Жіночий світ монети" дозволила студентам ліпше зрозуміти жіночий образ на монетах. Дякуємо організаторам за захід.

Оксана Пащенко,
доцент кафедри економічної теорії

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook