Соціально-педагогічна взаємодія: ключові тези гостьової лекції Андрія Єрмоленка
Реалізація академічної мобільності через формат гостьових лекцій є невід'ємною частиною сучасного освітнього процесу, адже вони дають можливість студентам і викладачам отримати нові знання, розширити власний досвід та подискутувати на актуальні професійні теми. Кафедра управління та освітніх технологій гуманітарно-педагогічного факультету розпочала весняну сесію гостьових лекцій для магістрантів, майбутніх управлінців, майбутніх освітніх менеджерів.
20 березня 2025 року на кафедрі відбулася цікава й інформативна гостьова лекція в межах вивчення ОК «Управління освітньою діяльністю» на тему «Особливості соціально-педагогічної взаємодії різних категорій учасників освітнього процесу», яку провів запрошений лектор з ДЗВО "Університет менеджменту освіти" НАПН України, кандидат політичних наук, доцент кафедри освіти дорослих та цифрових технологій, доцент Андрій Борисович Єрмоленко. На лекції були присутні магістранти ОПП і ОНП «Управління закладом освіти» денної та заочної форм навчання, викладачі і співробітники кафедри.
Андрій Борисович як досвідчений практик-управлінець і науковець поділився результатами своїх напрацювань, зокрема досвідом щодо основ ефективної комунікації та основних аспектів соціально-педагогічної взаємодії: мова людини як засіб спілкування (комунікативна функція); здібності міжособистісного сприйняття і оцінювання людей; ✓здатності соціально-психологічної адаптації до різних ситуацій; здібності встановлювати контакт з різними людьми, здійснювати на них вплив, тощо; організація професійної діяльності і управління освітніми процесами; оптимізація зв’язків і покращення відносин між учасниками освітнього середовища; мотивація до спільної практичної діяльності.
Також серед ключових особливостей соціально-педагогічної комунікації між різними категоріями учасників освітнього процесу загалом лектор вирізнив ті, що демонструють складність та багатогранність соціокультурної комунікації (емпатія та індивідуалізація, застосування зрозумілої для людини мови, культурна чутливість, інтердисциплінарний підхід, етичні стандарти, активізація різних ініціатив, технологічний супровід тощо), вказуючи на необхідність інтегрованого та чутливого підходу до кожної особистості та унікальної ситуації комунікації.
Акцентна частина лекції була розгорнута навколо питання про значущу роль світоглядних засад особистості в соціально-педагогічній взаємодії, що загалом визначають уявлення людини про світ, її ставлення до інших та складають основу способів комунікації.
У процесі обговорення основних тез лекції присутні були суголосні стосовно важливості порушеної проблеми для представників соціономічних професій і освітніх менеджерів зокрема, так як «світоглядна гнучкість» є ключем до ефективної соціально-педагогічної взаємодії, оскільки врахування світоглядних особливостей комунікантів сприяє зниженню рівня конфліктності в освітньому середовищі, сприяє розвитку толерантності та емпатії, а також забезпечує формування моральної відповідальності кожного.
Ще одним ключовим моментом зустрічі стало обговорення теорії поколінь яка є своєрідною підказкою до пошуку й застосування оптимальних і дієвих інструментів розбудови взаємодії.
Завершуючи гостьову лекцію, Андрій Борисович підкреслив, що здатність вибудовувати ефективну соціально-педагогічну взаємодію є не лише складовою професійної компетентності, а й є надважливою особистісною рисою сучасного управлінця в освіті. Адже, формування комунікативної культури, емпатії, розуміння міжпоколіннєвих особливостей та здатність до рефлексії — це ті якості, що є основою успіху в побудові взаємовідносин у сучасному освітньому середовищі.
Така змістовна і надихаюча зустріч не тільки розширила обізнаність і світогляд присутніх, а й стала ще одним кроком до глибшого осмислення важливості гуманістичних засад в управлінні освітньою діяльністю в сучасному закладі освіти. Лекція не лише збагатила всіх новими знаннями, а й запам'яталася атмосферою професійної згуртованості, спільного прагнення до змін і вдосконалення.
Викладацько-студентський колектив кафедри висловлює щиру вдячність Андрію Борисовичу за приділений час, цікаву і змістовну зустріч і сподівається на продовження співпраці.
Дякуємо Збройним Силам України за можливість жити, вчитись, працювати! Все буде Україна!
Наталія Гречаник,
професор кафедри управління та освітніх технологій