Національні традиції - частина сьогодення: як студенти... відзначали весняне рівнодення

21 березня 2025 року

       Викладачі кафедри культурології на заняттях з курсу "Етнокультурологія" не лише розповідають своїм студентам про багату культурну спадщину та традиції українського народу, а й показують і дають відчути, як саме проходили народні обряди, що вони означали. Сьогодні студенство мало можливість безпосередньо познайомитись з календарною обрядовістю на прикладі святкування весняного рівнодення, яке цього року припало на день семінарського заняття.
       Доцентка кафедри культурології Ярина Пузиренко та викладачка кафедри Наталія Головата провели інтерактивне семінарське заняття з дисципліни «Етнокультурологія» для студентів 1 курсу спеціальності «Автомобільний транспорт» механіко-технологічного факультету, на яке завітали ще й колеги.

 

       Щороку це астрономічне явище відбувається між 19 і 21 березня. Здавна воно мало особливе значення для людей. Наші предки пов’язували рівнодення з початком нового життєвого циклу, тому воно було наповнене обрядами, віруваннями та традиціями.
Цей день сприймався як момент оновлення природи та підготовки до родючого сезону. Багато культур надавали рівноденню містичного значення, пов’язаного з балансом між силами світла і силами темряви. Не стали винятком і українські традиції, де органічно сплелись дохристиянські обряди та християнські уявлення.
         Студенти мали можливість посмакувати "ритуальними жайворонками" - результатом ситнезу дохристиянських обрядів, християнських календарних свят та кулінарного хисту викладачок, дізнатись про традицію пекти 40 жайворонків на День сорока святих, який календарно співпадав з днем весняного рівнодення, та семантику пташок в традиційній українській культурі.

 

       Цікаво було студентам і навчитись робити із джутової мотузки оберіг-мотанку "Лелеку" відповідно до традицій народних майстрів, а також провести "магічний" ритуал на здійснення бажань, адже, за повір'ям, бажання, загадані цього дня, обов'язково здійснюються.

 

      А студенство 1 курсу факультету харчових технологій та інженерії, які вивчають дисципліну «Етика та культура харчування» під керівництвом доцентки кафедри культурології Ярини Пузиренко, у рамках вивчення теми "Українські обрядові страви" зліпили традиційних жайворонків з тіста.

       Ознайомлення із звичаями свого народу має не лише дидактичне та виховне значення. Як свідчить практика, це неоціненний потенціал духовної сили та психологічної стійкості, який живиться енергією життєвої мудрості попередніх поколінь.


Наталія Головата,

викладач кафедри культурології
 

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook