Про важливе із життя студентів: кураторські години кафедри міжнародних відносин і суспільних наук
У сучасному світі міжнародні відносини відіграють ключову роль у формуванні глобального порядку, а майбутні фахівці цієї сфери мають бути не лише добре обізнаними, а й активно залученими до професійного середовища. Саме з такою метою 17 березня відбулася виховна година з групою МВ-23001б, під час якої студенти отримали важливу інформацію про можливості професійного розвитку, участь у наукових заходах та актуальні виклики.
До присутніх студентів звернулася завідувачка кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Вікторія Хвіст, яка закликала їх активно долучатися до заходів, які проводяться в НУБіП України і партнерських установах. Також вона наголосила на необхідності суворо дотримуватися правил кібербезпеки та остерігатися злочинних і шахрайських схем, які здійснюються державою-агресором. Куратор групи - доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Богдан Грушецький - повідомив присутніх про низку навчальних і наукових заходів, які відбудуться протягом найближчого місяця та в яких студенти групи можуть взяти участь, зокрема про Міжнародну науково-практичну конференцію «Українська дипломатія» та про Школу юного міжнародника.
До заходу долучилася доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Людмила Лановюк, яка розповіла про особливості проходження навчальної інформаційно-аналітичної практики, що відбудеться наприкінці цього семестру. Вона підкреслила, що практика відбуватиметься на базі лабораторій кафедри міжнародних відносин і суспільних наук із залученням спеціалістів як з НУБіП України, так і інших установ.
Виховна година стала чудовою нагодою для студентів отримати корисні рекомендації щодо навчання, наукової діяльності та професійного становлення. Вони мали змогу дізнатися про перспективи розвитку в межах університету та за його межами, а також усвідомити важливість безпечної поведінки в інформаційному просторі. Такі зустрічі сприяють формуванню свідомих, активних і компетентних майбутніх фахівців у сфері міжнародних відносин.
Також 11 березня 2025 р. актуальні питання з життя студентів, і не тільки, були обговорені на кураторській годині зі студентами першокурсниками бакалаврського рівня. Наставник групи МВ-24001б – доцент кафедри міжнародних відносин Людмила Лановюк – обговорювала зі студентами як питання навчання, так і можливість проводити корисно час й поза аудиторією. Мова йшла про можливість приймати участь у наукових заходах, культурно-просвітницькій діяльності, долучатися до спортивного життя. На кураторську годину завітала й завідувач кафедри міжнародних відносин і суспільних наук – доцент Вікторія Хвіст, яка наголосила на важливості морально-етичної поведінки молоді в умовах військового стану, нагадала про відповідальність за порушення закону «Про державну таємницю».
Кажуть: попереджений – значить, захищений. Саме в цьому ключі була зреалізована чергова кураторська година з групою МВ-22001б. Насамперед йдеться про спілкування зі студентами на предмет їх уважного ставлення до будь-яких спроб залучити до деструктивної діяльності, у т.ч. з боку представників агресора.
Природно, студенти третього року навчання спеціальності, яка передбачає опанування численними навиками соціальної взаємодії і комунікації, а також техніками оперування інформацією та маніпулювання увагою, здавалося б, мають бути чи не найбільш стійкими до всяких спроб їх «використання» третіми особами. І все ж нагадування, обговорення, звернення до попереднього досвіду у даному разі зовсім не були зайвими, оскільки увага до тих чи інших проблем має властивість слабнути. Останнє означає, що студенти-міжнародники як і будь-хто інший, хай би зі значно меншою ймовірністю, ризикують таки потрапити в тенета «ловців» людської уваги і, як наслідок, бути використаними в процесі реалізації «чорних» справ не чистих на руку, особливо ворога.
Спілкування відбулося в теплій робочій атмосфері онлай під вечір, аби до нього могли приєднатися усі студенти групи, з огляду на їх щільний графік активності або перебування за межами України.
З групою МВ-21001б (куратор Кравченко Н.Б., доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук) уважно ознайомились з презентацією «Використання представниками країни-агресора громадян України у протиправних цілях: загрози та наслідки для обороноздатності держави». Говорили про патріотизм та його історичні прояви, необхідність допомоги ЗСУ, морально-етичну поведінку та відповідальність за порушення Закону «Про державну таємницю», головну пересторогу - бути ДУЖЕ обачними і НЕ продаватись на службу ворожим силам!
Акцентувалась увага групи МВ-21001б на попередження СБУ про активізацію російської пропаганди. Служба безпеки України фіксує активізацію російських спецслужб в інформаційному просторі нашої держави із залученням кишенькових пропагандистів, блогерів і так званих «експертів». Ці особи створюють і поширюють антиукраїнський контент, який надалі здебільшого через ботоферми ворог намагається «розганяти» у соціальних мережах і підконтрольних ЗМІ.
Зокрема, серед поширюваних тез: відпрацювання кремлівських наративів про війну в Україні; акценти, спрямовані на порушення територіальної цілісності та суверенітету нашої держави; інформкампанії проти військово-політичного керівництва України; тези про «втрату суб’єктності» під час переговорів на міжнародній арені; розповсюдження занепадницьких настроїв, закамуфльованих під нібито нейтральні експертні оцінки, котрі насправді працюють в інтересах москви тощо.
Вкиди та обговорення цих наративів всередині нашої держави є частиною російської стратегії. А спроби ворога спрямовані на розхитування суспільно-політичної ситуації в Україні, зниження рівня міжнародної підтримки, створення ілюзії протестних настроїв і спотворення даних про ситуацію на фронті.
Служба безпеки на постійній основі здійснює моніторинг інформаційного простору, нейтралізує випадки поширення проросійської пропаганди та регулярно притягує причетних осіб до відповідальності.
Водночас СБУ закликає громадян бути пильними: дотримуватись інформаційної гігієни, не долучатися до поширення російських наративів і не реагувати на ворожі провокації та інформаційні вкиди.
14 березня відбулася чергова зустріч магістрів-міжнародників 1 р.н. з куратором доцентом Оленою Кропивко і в.о. завідувача кафедри Вікторією Хвіст.
На зустрічі обговорили випадки використання громадян України у протиправних цілях. Останнім часом почастішали випадки вербування представниками рф через viber фбо телеграм української молоді для вчинення протиправних дій на території нашої держави, маніпулюючи свідомістю або здійснюючи психологічний тиск та пропонуючи заробіток.
В.о. завідувача кафедри Вікторія Хвіст наголосила на необхідності усвідомлення власних дій та їх наслідків і відповідальності, яку кожний понесе за прийняті рішення. Разом з тим, студенти спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії», як ніхто інший, розуміють, що війна росії з Україною є гібридною, а маніпуляції є її складовою. Проте слід бути максимально обережними і уважними, особливо спілкуючись у месенджерах.
На зборах обговорювалися інші важливі питання: відвідування занять, підготовка магістерських робіт, участь в конференціях та інших наукових заходах, які ініціюються кафедрою. Зокрема, запропоновано брати участь в Міжнародній науково-практичній конференції «Українська дипломатія: становлення, розвиток та перспективи», яка відбудеться 10 квітня ц.р. на базі нашого університету.
Богдан Грушецький,
Людмила Лановюк,
Наталія Кравченко,
Олена Кропивко,
доценти кафедри міжнародних відносин і суспільних наук,
Володимир Калуга,
професор кафедри міжнародних відносин і суспільних наук,
наставники академічних груп