Серйозна розмова про наболіле

19 березня 2025 року

13 березня відбулася виховна година «Інформаційна війна в Україні під час російсько-української війни та її наслідки» в групах Журн-22001бЖурн-23001б, яку провели куратори Н. С. Степаненко та М. І. Степаненко.

Тема близька для студентів, тому вони чітко усвідомили, що проблема поширення фейкової інформації в мережевому середовищі та її впливу на аудиторію набуває особливої гостроти в умовах інформаційного суспільства, зокрема в контексті інформаційної війни проти України. Потреба підвищення рівня медіаграмотности населення та формування критичного мислення стає пріоритетним завданням для фахівців у сфері соціальних комунікацій (її невдовзі поповнять сучасні студенти).

У сучасному інформаційному просторі поняття «фейк» набуло особливої актуальности, ставши невід’ємною частиною медіадискурсу. Фейки – ефективна зброя в інформаційних війнах сучасности, вони мають широкий діапазон ураження та становлять серйозну загрозу для суспільства. З-поміж ключових функціональних завдань фейків виділяють такі: уведення авдиторії в оману; просування власних поглядів, політичних ідей чи позицій; провокування агресивних реакцій; підрив упевненості індивіда та формування сумнівів; поширення панічних настроїв; трансформація усталених думок авдиторії; спонукання до конкретних дій; привертання уваги та зацікавлення публіки; переконання авдиторії за допомогою сфабрикованих фактів; формування відчуття страху в авдиторії. Про все це й інше, наближене до обговорюваної проблеми, йшлося на виховній годині.

Микола Іванович наголосив на тому, що внаслідок такої інформаційної війні відбувається вербування шпигунів та диверсантів. Ми бачимо випадки підриву техніки ЗСУ, передачі інформації про розташування та переміщення військових частин тощо. Він також схарактеризував негативні наслідки діяльності завербованих зрадників, наголосивши на заходах протидії та на посиленні державної безпеки, яка залежить від кожного з нас.

Ніна Степанівна звернула увагу на те, що в умовах використання високих технологій особливої небезпеки набувають атаки хакерів, які становлять загрозу національній безпеці: неповноцінна робота критичної інфраструктури, економічні втрати і най страшніше – людські жертви. Студенти висловлювали свої міркування, занепокоєння.

Основний висновок предметної розмови – держава повинна захищати себе та своїх громадян, а тому за протиправні винуватці мають нести кримінальну відповідальність.

Ніна Степаненко, доцент кафедри
журналістики та мовної комунікації,
куратор групи Журн-22001б,
Анастасія Герасіна, студентка 3 курсу
спеціальності «Журналістика»

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook