Науковий вебінар присвячений міжнародному дню захисту морських ссавців
Науковий вебінар присвячений міжнародному дню захисту морських ссавців
20 лютого 2025 року
Щорічно 19 лютого відзначають Всесвітній день захисту морських ссавців, або День китів. Цей день започаткований в 1986 році, коли Міжнародна китобійна комісія ухвалила заборону на промисловий вилов китів, що стало важливим кроком у збереженні цих тварин. Тому року на базі кафедри екології агросфери та екологічного контролю факультету захисту рослин, біотехнологій та екології кафедральний науковий вебінар для бакалаврів, магістрів присвяченого міжнародному дню захисту морських ссавців.

Морські ссавці, до яких належать кити, дельфіни, тюлені, моржі та інші види, відіграють важливу роль у підтримці екосистем океанів і морів. Вони не лише регулюють популяції риб і інших морських організмів, а й сприяють збереженню балансу вуглецю в океанах, що критично важливо в умовах зміни клімату.
В акваторії Чорного моря масово гинуть дельфіни через військові дії російських загарбників!
У Чорному морі мешкають три види дельфінів: афаліна чорноморська (Tursiops truncatus ponticus), білобочка чорноморська (Delphinus delphis ponticus) та азовка (Phocoena phocoena relicta). Всі вони занесені до Червоної книги України, тому їхній вилов та комерційне використання заборонені.

Активісти Всеукраїнської екологічної ліги упродовж багатьох років займаються питанням охорони дельфінів від жорстокого поводження.
Військові дії безпосередньо впливають на популяцію дельфінів, а саме: обстріли снарядами з надводних і підводних човнів, використання військових гідролокаторів, опромінення навігаційних приладів ворожих суден.
Дельфіни потрапляють у зону опромінення навігаційних приладів суден російських окупантів, а це виводить з ладу їх органи слуху, вони втрачають орієнтацію, як наслідок дельфіни викидатися на берег та гинуть. Визначити масштаби катастрофи вздовж українського узбережжя важко, адже через бойові дії обстежити усі ділянки вздовж моря неможливо.
У 2022 році загинуло щонайменше 50 тисяч дельфінів.
Аварія російських танкерів «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239», поблизу Керченської протоки 15 грудня 2024 року призвела до значного витоку нафтопродуктів у Чорне море, що має негативний вплив на морські екосистеми.
Війна в Україні знищує оселища та особливо цінні території, де існують різні види тварин, що несе загрозу для дикої природи та стійкості екосистем в транскордонному контексті.
Всеукраїнська екологічна ліга вимагає рішучих дій від міжнародних природоохоронних організацій для зупинення російського агресора та збереження біорізноманіття.
Основні теми обговорення
Аналіз загроз для морських ссавців
Ø Основні загрози (забруднення, браконьєрство, глобальне потепління, промисловий вилов риби, шумове забруднення).
Ø Міжнародні ініціативи з охорони китів та морських ссавців
Ø Міжнародна китобійна комісія, WWF, Greenpeace, Ocean Alliance.
Ø Заборони на китобійний промисел та їх ефективність.
Ø Сучасні технології для збереження морських ссавців
Ø Використання дронів, датчиків і супутникового моніторингу.
Ø Методи зменшення впливу людини на морське середовище.

Студенти не лише дізнаються більше про проблему, а й активно розвинуть творчі та аналітичні навички. Такі завдання зроблять тему екології ближчою та цікавішою!

На заході виступили студенти, учасники гуртка з доповідями, що охопили питання забруднення Чорного моря, впливу промисловості та туризму на морську екосистему. Окрему увагу приділили темі загроз для морської фауни через хімічне та пластикове забруднення, а також змінам, спричиненим кліматичними факторами. Спікери представили факти щодо поточного стану Чорного моря, а також можливі рішення для його захисту, включаючи екоініціативи та заходи з очищення узбережжя.
Після доповідей студенти активно обговорювали сучасні технології для збереження морських ссавців: використання дронів, датчиків і супутникового моніторингу, методи зменшення впливу людини на морське середовище.
Цей захід став важливою частиною діяльності гуртка «Екосвіт», що прагне формувати екологічну свідомість та активно долучатися до поширення знань щодо охорони природи серед молоді.
Анна СЕРБЕНЮК,
керівник гуртка «Екосвіт»