Марина Ставнійчук: про Помаранчеву революцію, вибори та майбутнє України

12 березня 2025 року

 «Ви – майбутнє України»
Марина Ставнійчук

Експерт Європейської комісії за демократію через право
Голова комітету з питань верховенства права Національної асоціації адвокатів України

Авторський модуль «Стратегічне лідерство» в рамках курсу "Вступ до фаху" для студентів факультету аграрного менеджменту вже другий семестр викладає Віталій Скоцик. Він ділиться зі студентами своїм досвідом у сфері державного управління, а також запрошує на лекції відомих особистостей, які формували сучасну історію України.

Цей курс цікавий тим, що тут немає заучування теорії чи запам’ятовування дат. Натомість кожна лекція – це зустріч із людьми, які творили історію України. І цього разу ми говорили про вибори 2004 року, Помаранчеву революцію та зміни, які вони принесли країні.

11 березня 2025 року на факультеті аграрного менеджменту НУБіП України відбулася гостьова лекція в межах модуля «Стратегічне лідерство». Подію провела легендарна політикиня, юристка Марина Іванівна Ставнійчук, яка безпосередньо брала участь у державотворчих процесах незалежної України.

«Ви – майбутнє України» – саме з цих слів розпочала свою лекцію Марина Іванівна Ставнійчук – юристка, політикиня, експертка у сфері виборчого права та державного управління.

Марина Іванівна розповіла про президентські вибори 2004 року, які проходили в непростий для країни час. Політична криза, економічна нестабільність, масові фальсифікації – усе це вивело людей на Майдан Незалежності, і саме так почалася Помаранчева революція.

Гостя пригадала, як українці об’єдналися навколо спільної мети – захистити своє право на чесні вибори. Молодь, студенти, підприємці, журналісти – всі вийшли на вулиці, вимагаючи прозорого голосування та справедливого підрахунку голосів. Саме після цих подій Президентом України став Віктор Ющенко, а країна отримала важливий досвід громадянського протесту.

Однією з головних проблем виборчого процесу 2004 року була відсутність Державного реєстру виборців. Марина Ставнійчук пояснила, що на той час виборчі списки складалися вручну, і це створювало простір для маніпуляцій.

«Раніше ви могли прийти на вибори й не знайти себе у списках. А хтось інший міг голосувати по кілька разів. Це давало владі інструмент контролю», – зазначила вона.

Зараз ситуація значно покращилася. Державний реєстр виборців працює онлайн, дозволяючи громадянам перевіряти свої дані, виправляти помилки та навіть переглядати інформацію про кандидатів. Це зробило виборчий процес більш прозорим.

Найважливіше – це висновки, які ми маємо зробити для себе. Україна ще продовжує свій шлях до сильної демократії, і саме наше покоління відповідальне за її подальший розвиток.

«Ваше завдання – не просто жити в цій країні, а змінювати її. Від вашої активної позиції залежить, якою буде Україна через 10–20 років», – підсумувала Марина Іванівна.

 

Історія – це не щось далеке, що написано в підручниках. Історію творять люди. Такі, як наша сьогоднішня гостя. Такі, як ми.

Соломаха Анастасія,
студентка 1 курсу
ОП "Менеджмент"

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook