Обмін практикою стійкості у агросекторі
З 03 по 14 лютого 2025 року ізраїльським агентством з міжнародного співробітництва в галузі розвитку MASHAV вперше після довгої перерви, обумовленої військовими діями, був проведений навчальний курс «Підвищення стійкості аграрного сектору». Традиційно, відбір учасників програми здійснювався на конкурсній основі, проте незвичним було те, що внаслідок нестабільності безпекової ситуації у регіоні, терміни проведення навчання були перенесені з 2024 на початок 2025 року.
Міжнародний сільськогосподарський навчальний центр MASHAV спеціалізується на розбудові кадрового потенціалу та навчальних програмах у сферах сільського господарства, управління водними ресурсами, навколишнього середовища та розвитку сільської місцевості. Ізраїльська агенція з міжнародного співробітництва в галузі розвитку проводить міжнародні, регіональні та індивідуальні навчальні програми, а також професійні візити, семінари та конференції на основі досвіду розвитку Ізраїлю, обмінюючись як сільськогосподарськими ноу-хау, так і унікальним духом інновацій Ізраїлю.
Сільськогосподарський навчальний центр у співпраці з Міжнародним інститутом стійкості (м. Сдерот) протягом двох тижнів ділилися досвідом з 19 фахівцями з 14 країн, серед яких було троє представників з України, у т.ч. двоє співробітників кафедри ґрунтознавства та охорони ґрунтів ім. М. К. Шикули агробіологічного факультету НУБіП України.
Професор Юрій Кравченко та доцентка Анна Ярош отримали можливість у складі міжнародної групи фахівців досліджувати аграрний сектор Ізраїлю з широкого кола питань: від управління водними ресурсами до новітніх технологій, що активно застосовуються у сільському господарстві країни; брати участь у дискусіях, організованих безпосередньо за участі представників Міністерства сільського господарства та продовольчої безпеки Ізраїлю.
Особливо цінною стала частина курсу з практичними виїздами на об’єкти сільськогосподарської діяльності: науково-виробничий центр розвитку зрошувальних систем Metzer, що має тісну співпрацю з українськими виробниками устаткування для краплинного зрошення Іригатор; науково-дослідний центр Volcanі, що займається розробками для сільського господарства та складається з семи науково-дослідних інститутів, кожен з яких спеціалізується в певній галузі сільського господарства: рослинництві, розробці методів захисту рослин від шкідників, дослідженні ґрунту, водних ресурсах, сільськогосподарському машинобудуванні та збереженні врожаю. Volcanі керує чотирма дослідницькими станціями, які працюють у польових умовах та є випробувальним полігоном новітніх ізраїльських агротехнологій. Учасники курсу також мали можливість відвідати особливі локації ізраїльської стійкості у агросекторі, а саме: розплідник декоративних і садових рослин Ben- Ben (розміщений безпосередньо на кордоні з сектором Газа), органічне тепличне господарство Organi Green, центр розвитку побутової біогазової системи HomeBiogas та Сдеротський центр стійкості Південного регіону.
Лекційна програма курсу проходила у Міжнародному сільськогосподарському навчальному центрі MASHAV у кібуці Шефаїм, розташованому за 20 км на північ від Тель-Авіва та мала на меті поділитися з учасниками курсу баченням, стратегіями та цілісним менеджментом, які Ізраїль реалізував у процесі розвитку свого власного сільськогосподарського сектору, а також кроками та заходами, які вживаються сьогодні для того, щоб протистояти викликам глобальних змін та нинішніх кризових часів. Цінним здобутком учасників програми стало створення основи для обміну досвідом, налагодження контактів та планування майбутньої співпраці для підвищення глобального сталого розвитку.
Незабутнім доповненням навчального курсу була екскурсійна програма до світових святинь, міст Назарету та Єрусалиму, а також надзвичайно емоційне відвідування Меморіалу Голокосту Яд Вашем.
Уся міжнародна команда учасників стажування "Підвищення стійкості аграрного сектору" вдячна Міжнародному сільськогосподарському навчальному центру MASHAV за можливість познайомитись з унікальним досвідом Ізраїлю у агросфері та побачити нові горизонти співпраці з колегами-учасниками семінару. Дякуємо також міжнародному відділу НУБіП та посольству Держави Ізраїль в Україні за інформування щодо можливостей стажування та підтримки на етапах проходження конкурсу та підготовки до поїздки.
Анна Ярош,
доцентка кафедри ґрунтознавства і
охорони ґрунтів ім. проф. М.К. Шикули