Участь професора Долі М.М. у науковій конференції: до 90-річчя від дня народження академіка А.В.Цилюрика

8 березня 2025 року
НУБіП України
04 березня 2025 року у стінах Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства під гаслом «Захищаючи ліс для майбутніх поколінь» відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасний стан, проблеми, головні завдання та перспективи відтворення і захисту лісів в умовах зміни клімату». Даний захід був присвячений 90-тій річниці від дня народження видатного українського вченого-лісівника, доктора біологічних наук, професора Анатолія Васильовича ЦИЛЮРИКА.

  

Аудиторії, в яких пройшло студентське та професійне життя Анатолія Васильовича, зібрали значну кількість учасників конференції, з числа послідовників, студентів, колег, вдячних учнів та рідних професора. З вітальним словом до усіх присутніх звернулися директор ННІ лісового і садово-паркового господарства Роман Дмитрович ВАСИЛИШИН та начальник науково-дослідної частини НУБіП України Володимир Віталійович ОТЧЕНАШКО, які акцентували увагу усіх присутніх на важливості проведення таких заходів у контексті тих викликів, що сьогодні постають не лише перед науковою спільною, а й суспільством загалом.

 
З життєвим шляхом свого педагога, талановитого організатора, життєлюба і добродара А. В. Цилюрика, познайомив присутніх професор кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій Віктор Мельхіорович МАУРЕР. Завдяки представленим фото та відео матеріалам усі присутні мали можливість поринути в дитячі, юнацькі та молоді роки діяльності вченого. Анатолій Васильович пройшов славний шлях від учня Української академії сільськогосподарських наук, інженера лісового господарства, аспіранта, асистента, доцента до професора, завідувача кафедри захисту лісу Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НАУ.
 

На всіх посадах ювіляр зарекомендував себе як талановитий педагог, умілий керівник і компетентний фахівець своєї справи. Зокрема, Віктор Мельхіорович відмітив, що постать вченого є непересічною не лише для української лісової науки, а й зарубіжних країн. Про це свідчить викладацька та наукова діяльність Анатолія Васильовича в Демократичній Республіці В’єтнам. Працюючи за кордоном він підготував когорту в’єтнамських викладачів для різних підрозділів інституту багаторічних тропічних культур Міністерства держгоспів.

Про внесок ювіляра в розвиток лісозахисту розповіла завідувач кафедри лісівництва, доцент Наталія Василівна ПУЗРІНА. Широке коло інтересів, набуті знання і досвід Анатолій Васильович щедро передав своїм учням, а результати його наукової діяльності відомі широкому загалу фахівців і знайшли своє відображення у численних наукових працях, що сьогодні сприяють підвищенні стійкості лісових ценозів до шкідників і збудників хвороб.

  

Питання охорони і захисту лісів, як елемента лісової політики України, є надзвичайно актуальними і сьогодні, в контексті децентралізації влади та в умовах російсько-української війни. Проблеми та пропозиції щодо вказаного були висвітлені у доповіді доцента Олександра Михайловича КУРДЮКА.

Виклики сьогодення, які постають перед фахівцями захисту рослин, висвітлив завідувач кафедри ентомології інтегрованого захисту та карантину рослин Микола Миколайович ДОЛЯ. Він зазначив, що в основі сучасних наукових ентомологічних та фітопатологічних досліджень лежить комплексний підхід та об’єднання зусиль науковців. Це саме ті речі, яких у свій час і навчав Анатолій Васильович ЦИЛЮРИК.

Актуальні проблеми лісозахисту, які виникають в контексті кліматичних змін і зі зростанням антропогенного впливу, були представлені у доповідях як науковців, так і практиків з різних куточків України, зокрема Тетяна Вікторівна КУЧЕРЯВЕНКО — головний спеціаліст відділу охорони і захисту лісів Держалісгенства України та Олена Олександрівна СУСЬКА — інженер-лісопатолог ДСЛП «Київлісозахист». Присутні мали можливість ознайомитися з результатами наукових досліджень, які сьогодні проводяться на базі таких організацій як УкрНДІЛГА України, НЛТУ, НУБіП України, ДСЛП «Львівлісозахист», ДСЛП «Київлісозахист» тощо.

 

З впливом війни та зміни клімату на пожежний режим ландшафтів учасників конференції познайомив професор кафедри лісівництва Сергій Вікторович ЗІБЦЕВ. Підсумовуючи науковець зазначив, що охорона лісів від пожеж повинна бути координована з усіма відомствами, службами та місцевою владою, які відповідальні за попередження та гасіння ландшафтних пожеж.

Завершилася конференція жвавим обговоренням актуальних проблем лісового господарства та формуванням спільних планів щодо їх вирішення науковцями і практиками галузі, а також спогадами присутніх про знаного на теренах України, і за її межами, фахівця з лісової фітопатології та лісозахисту – професора Анатолія Васильовича Цилюрика.

Наталія ПУЗРІНА,
завідувач кафедри лісівництва

Марина ЛАКИДА,
 доцент кафедри лісівництва

 
 
Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook